ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Ok, fair enough. Tvojot use case e prilicno ednostaven i nemora multi step process.

Od moe iskustvo kako nekoj sto composal multi step deploymenti so lamp/lemp, mean/mern, maven + postgre itn... mozam da kazam deka docker e gjavol ipol za povrzuvanje i odrzuvanje. Po pravilo docker kompozerot, zaedno so ci/cd configot go pisuva softver arhitektot na proketot ili ako nema takov, togas licnosta so najgolemo iskustvo i domain knowledge vo timot. Od ovaa pricina mislam deka voopsto ne bi trebalo da se ocekuva od novo vraboten senior da cepka so takvi raboti (osven ako ne stanuva zbor za nov proekt).

Ako ne stanuva zbor za nov proekt, pod iskustvo so doker za novi devs jas podrazbiram da znaat da pisat
Код:
docker-compose up -d
koga ke pocnat so rabota i
Код:
docker-compose down -v
koga ke zavrsat.
Иако на почетокот на пракса пред да ме стават на проектот си го учев докерот, сеа буквално само тие две команди ги пишувам :D
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Дали можи да споделите колку се платени практиканствата ?
Моментално сум практикант и ми е платено 200 евра.
Дали оваа сума е во ред,ниска/висока ? Исто така ме интересира колку време траат практиканствата.Мене ми и е 6 месесци.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали можи да споделите колку се платени практиканствата ?
Моментално сум практикант и ми е платено 200 евра.
Дали оваа сума е во ред,ниска/висока ? Исто така ме интересира колку време траат практиканствата.Мене ми и е 6 месесци.
Платено ти е над законскиот максимум, границата се движи од 5000-9000 денари со максимален рок на траење од 6 месеци.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Платено ти е над законскиот максимум, границата се движи од 5000-9000 денари со максимален рок на траење од 6 месеци.
Во договорот не пишува дека сум практикант ама се водам како практикант во фирмата, можеби тоа е причината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Дали можи да споделите колку се платени практиканствата ?
Моментално сум практикант и ми е платено 200 евра.
Дали оваа сума е во ред,ниска/висока ? Исто така ме интересира колку време траат практиканствата.Мене ми и е 6 месесци.
Праксата е горе-доле толку пари, ако имаш простор за учење следниот договор со таа фирма или било која друга треба да е дупло повисока.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Праксата е горе-доле толку пари, ако имаш простор за учење следниот договор со таа фирма или било која друга треба да е дупло повисока.
Само што започнувам јас, имам само 20 години.
Ќе кажи времето понатаки :) Фала ви за одговорите !
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Само што започнувам јас, имам само 20 години.
Ќе кажи времето понатаки :) Фала ви за одговорите !
Не брзај, во ништо нема успех преку ноќ. На идеална возраст си и во топ индустрија.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Што се бара најповеќе php,python ili node.js во што е најдобро да се вложи време за учење
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
А како да се дојде до пракса или јуниор работа денешно време? Нема ниту еден оглас
Не е лесно, јас пред околу две години некаде се убив од барање фронт енд позиции бидејќи таму најмногу се пронаоѓав и имаше многу малку опции. После тоа почнав да праќам CV секаде и поминав еден куп интервјуа без успех. Добив една backend пракса каде што поминав добро и нормално ги немаше никаде да се јават после тоа, се јавија дури откако се вработив да ми понудат дополнителна пракса за вработување и на крај QA пракса каде што исто поминав добро и конечно се вработив како QA. Реално, ми излегоа во пресрет таму и бидејќи имав искуство со програмирање ми овозможија веднаш да се насочам кон автоматско тестирање. Сега после година и пол од вработување често имам понуди за интервјуа и вработување, ама на почеток е навистина тешко, треба да се потрудиш и секако да најдеш озбилна фирма која ќе сака да вложи во тебе. Кај нас голем дел од фирмите сакаат готов производ без да се замараат и затоа е тешко за почетници. Мене ми се случувало на интервјуа за пракса да ми даваат задачи што воопшто не соодветствуваат со позицијата и доста сложени работи кои треба да ги направам како задача (за кои се губи многу време) за нормално после тоа да немам никаков одговор од нив. Исто ќе налеташ и на HR вработени кои немаат поим за позицијата за која те интервјуираат и прашуваат само претходно подготвени генерички прашања. Премногу знаење бараат од студенти кои штотуку завршиле или се во последна година од студирање, наместо да работат со нив како што треба да се работи со некој кој нема искуство. Ќе се вработиш и ќе видиш колку неозбилни фирми има и колку фантазиите што сите ги имаат за ИТ секторот се разликуваат од реалноста, иако навистина е подобро во споредба со многу други сектори.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Codechem организираат отворен ден на 20ти месецов кај што ќе треба да решиш неколку задачки, добра фирма се пробај се :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
А како да се дојде до пракса или јуниор работа денешно време? Нема ниту еден оглас
Немаш искуство? Изработувај покомплексни проекти, па мислам дека посериозно ќе те гледаат фирмите. Лани кога аплицирав и немав што да понудам (освен факултетско предзнаење), многу поинаку ми се водеа интервјуата, а сега со малку побогато портфолио на изработени проекти, многу поразлично ме третираат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Не е лесно, јас пред околу две години некаде се убив од барање фронт енд позиции бидејќи таму најмногу се пронаоѓав и имаше многу малку опции. После тоа почнав да праќам CV секаде и поминав еден куп интервјуа без успех. Добив една backend пракса каде што поминав добро и нормално ги немаше никаде да се јават после тоа, се јавија дури откако се вработив да ми понудат дополнителна пракса за вработување и на крај QA пракса каде што исто поминав добро и конечно се вработив како QA. Реално, ми излегоа во пресрет таму и бидејќи имав искуство со програмирање ми овозможија веднаш да се насочам кон автоматско тестирање. Сега после година и пол од вработување често имам понуди за интервјуа и вработување, ама на почеток е навистина тешко, треба да се потрудиш и секако да најдеш озбилна фирма која ќе сака да вложи во тебе. Кај нас голем дел од фирмите сакаат готов производ без да се замараат и затоа е тешко за почетници. Мене ми се случувало на интервјуа за пракса да ми даваат задачи што воопшто не соодветствуваат со позицијата и доста сложени работи кои треба да ги направам како задача (за кои се губи многу време) за нормално после тоа да немам никаков одговор од нив. Исто ќе налеташ и на HR вработени кои немаат поим за позицијата за која те интервјуираат и прашуваат само претходно подготвени генерички прашања. Премногу знаење бараат од студенти кои штотуку завршиле или се во последна година од студирање, наместо да работат со нив како што треба да се работи со некој кој нема искуство. Ќе се вработиш и ќе видиш колку неозбилни фирми има и колку фантазиите што сите ги имаат за ИТ секторот се разликуваат од реалноста, иако навистина е подобро во споредба со многу други сектори.
Пазарот е таков, едноставно аутсорсингот е така организиран да нема време/ресурси било кој да се замара со тебе.
Прво за да те спремне како кадар ќе треба да го троши времето на некој што разбира, второ ќе ти дава минимум година дена пари, а скоро и нема да заработува (ќе бидеш екстра товар на колегите да ти проверуваат тоа што правиш), трето сам тешко да те прати да комуницираш со клиент оти ако ти зезнеш може да му го откажат проектот.

Барем со 1 година искуство ќе те гледаат сосема поинаку (а верувај и ти ќе си далеку посигурен во тоа што го работиш).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom