Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Zosto koga probuvam na tel da oklucam hotmal.com i da se logiran mi pise oti Net Error Icon
This site can’t be reached
login.live.com’s DNS address could not be found. Diagnosing the problem. Dali ip adressta mi e blokirana bidejki koga ke se logiram na nekoe wifi togas ne e problem hotmail oklucuva?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Добар ден, флешував TPLINK WR841ND Ver 7.2 со DD WRT, дали може да се врати на фабрички FIRMWARE, пробував се и сешто ама не успеав... молам за помош. Благодарам
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
УФ:tapp:

Да пребараше на гугл милион одговори ќе ти излезеа и ќе се оправеше до сега, ај уште еднш за последен пат да ти објаснам.

Исклучи го мрежниот кабел на вториот рутер (ТП линк ти беше) нека стои само во струја, после преку wireless или ако сакаш и со кабелче влези во рутерот преку 192.168.0.1
после отвори Network>LAN и можеби моделот да не е ист ама е нешто слично ќе се снајдеш ти пишува IP Address, ќе сменеш некоја друга бројка само немој 192.168.100.1 оти тоа е обично модемска адреса
( зависи и дали имаш модем, небитно ако немаш).
.

Гледаш кај мене од десната страна иаш и објаснување за се, можеби и кај тебе го имаш.

И тоа е тоа, само кај WAN треба да ти е Dynamic и воала проблемот е решен.
Момак,не одам намерно на Гугл оти сакав да видам кајганџииве дали ќе имаат одговор,а тоа што си го напишал веќе го направив,се конектирав ама немаше интернет,иако покажуваше Connected,се јавив во инфо-центарот на А1 ми рекоа дека приватна опрема без нивна дозвола не може,ама ќе може ако дојде нивната екипа и наплати 500 ден.!! Сега појасно ти е? Ќе маваш глава или? :tapp:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Добар ден, флешував TPLINK WR841ND Ver 7.2 со DD WRT, дали може да се врати на фабрички FIRMWARE, пробував се и сешто ама не успеав... молам за помош. Благодарам
Не ти чини dd wrt-то или? Опција треба да има преку самиот интерфејс на dd-wrt

Момак,не одам намерно на Гугл оти сакав да видам кајганџииве дали ќе имаат одговор,а тоа што си го напишал веќе го направив,се конектирав ама немаше интернет,иако покажуваше Connected,се јавив во инфо-центарот на А1 ми рекоа дека приватна опрема без нивна дозвола не може,ама ќе може ако дојде нивната екипа и наплати 500 ден.!! Сега појасно ти е? Ќе маваш глава или? :tapp:
А што е форава со кајганџии дали ќе имаат одговор? Имаат и ти кажуваат, еве се цитирам што сум ти одговорил за да може поедноставно да ти се објасни како да сетираш и да ти помогнеме.
А да ги пишеш двата модела по број и ознака? Па да се види и што софтвер има внатре и да ти се каже каде што да наместиш
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Не ти чини dd wrt-то или? Опција треба да има преку самиот интерфејс на dd-wrt


А што е форава со кајганџии дали ќе имаат одговор? Имаат и ти кажуваат, еве се цитирам што сум ти одговорил за да може поедноставно да ти се објасни како да сетираш и да ти помогнеме.
Не ми ги регистрира задачите што ги задавам не можам да го конфигурирам вифито и ред друго...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Не ми ги регистрира задачите што ги задавам не можам да го конфигурирам вифито и ред друго...
Чудно... дај повеќе детали што сетираш, што интернет имаш, како сетираш итн.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Добар ден, флешував TPLINK WR841ND Ver 7.2 со DD WRT, дали може да се врати на фабрички FIRMWARE, пробував се и сешто ама не успеав... молам за помош. Благодарам
Види на овој линк , мислам ке го најдеш фабричкиот

Или на овој Линк , и кликни на првата опција т.е линк, кај што пишува Webrevert to stock , тој би требало да е фабричкиот, и немора да е секогаш со DD-Wrt , има еден куп други страни, можеш и со Tomato, и со Open WRT итн.
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Чудно... дај повеќе детали што сетираш, што интернет имаш, како сетираш итн.
Сакам да сетирам вифи... наместам име. лозинка, на сајт стои дека е сетирано во мрежа ми покажува како да не е сетирано...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Ве молам споделете ваши лични искуства со рутери од Тенда модели AC.

Благодарам!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Сакам да сетирам вифи... наместам име. лозинка, на сајт стои дека е сетирано во мрежа ми покажува како да не е сетирано...
Убеден сум дека нешто многу малце ти бега негде и неуспешен ти е процесот. Ако си убеден дека е фирмверот т.е. dd-wrt тогаш пробај со open wrt.
Друга опција ти е да стаиш скриншот тука од сетапот, на друг уред да пробаш рачно да наместиш ssid на мрежа и да се конектираш итн...
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Сакам да сетирам вифи... наместам име. лозинка, на сајт стои дека е сетирано во мрежа ми покажува како да не е сетирано...
Јас дома имам два тп-линка со дд врт и на двата немам проблем со подесувањата. Моделите ми се 740н.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Добар ли е овој Wi Fi појачувач на сигнал?

Мене ми е слаб сигналот во дневна на телевизорот а не можев да го префрлам од кај мене од соба во дневна рутерот од Телеком за да го приклучам директно на телевизор. Интернет на телевизорот во днева го котистам Wi Fi и кога ќе пуштам некогаш преку интернет на Kodi видео серија или филм HD кочи му треба многу време да го вчита видеото. Исто и Јутјуб и некогаш закочува ама не е тоа честа појава.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.384
Добар ли е овој Wi Fi појачувач на сигнал?

Мене ми е слаб сигналот во дневна на телевизорот а не можам да го префрлам рутерот од Телеком за да го приклучам и директно на телевизор. На Wi Fi кога ќе пуштам некогаш преку интернет на Kodi видео серија или филм HD кочи му треба многу време да го вчита видеово.Исто и Јутјуб и некогаш закочува ама не е тоа честа појава.
Топ е! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom