Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ne go usrale tuku ne si go procital ili razbral kako raboti "RTFM" a se prefrla za da zastedi na ifeel po eke trosat idat po logika ako nikoj ne menja nisto 6 8 ili nenznam kolku saati znaci nema korisnik.....
Автоматски споено мислење:


Ne ke e loso kako maticar za klimi so dupli akaunti da ni pomines na kafe eden po eden i da ne izbroish dali sme tie tie
Znaci mnogu troshi I mora da shtedi.
Aha OK Sega mi e jasno za Gree klimite
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
А за конзолната дај некое видео да видиме како грееш 80м2.....
Хаха... кога че биди то? Ќе доживееме до тој ден кога @Sv B ќе сними да ни докажи нешто???

Ifeel koga se pusta ne raboti so denovi na ifeel ima limit odnosno neznam tocno kolku ama pustas sea na ifeel i dokolku ne promenis parametri se vraka da recene za 6 ili 8 saati na senzorot od vnatresnata.procitaj pisuvase negde toa vo dokumentite a jas istoto aum go primetul od iskustvo vecer ja ostavam na ifeel narsdniot den zema parametri od vnatresnata.....taka da samo premestuvanje na senzorot i toa e toa ke se smeni klimata e sea koj e kriv sto taka mu e namestena po nikakov propis toa e drugo kako i da e pet pari ne kosta 1metro obicno kabelce i volja pola saat saat rabota.
Сериозно друже? Па и @Sv B ти го лајка коменаров значи се сложува???
Абе беги само се дозакопувате.....

taka da samo premestuvanje na senzorot i toa e toa ke se smeni klimata
Srsly dude? w00t o_O
А со гаранцијава шупраиме? Ќе ваши уште после преместувањево на сензоров, пошо еве викате тоа е единствена опција?!?!?
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465


Шо е ова 1900W потрошувачка, само 45 степени издув. Уште малку снегулки ќе почнат да излегуваат од Амберот што не може да постигне температура
Batka toj se Gree Amber se pali so 1.9kv
Toa mu e start.
Автоматски споено мислење:

Znaci sakas da kazes deka toa sto izmeril Strelco 7kw ne e vistina? Posto mereno e po ist princip. Dali si siguren deka toa go tvrdis? Ke treba nekoj drug so Amber da izmeri vaka ne biva posto nikoj ne mu veruva veke.
Vistina e Ali troshi 3kv
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492


Шо е ова 1900W потрошувачка, само 45 степени издув. Уште малку снегулки ќе почнат да излегуваат од Амберот што не може да постигне температура
Da me ti e krivo deka moze da ide mnogu poveke od site drugi....2400koga ke povlece i treba 20 30 sekundi da se zagree vnatresniot izmenuvac ili ti imas klima nekoja japanska posebna sto vo momentot koga ke povlece 2kw momentalno ti duva 60stepeni izglea toa ke da e ili spamuvas so prazni muabeti da ima sto da se pise bezveze.ete kazi koja e taa klima koja sto vo momentot koga vlece 2kw instantno freonot zagrean ide vo vnatresnata i duva 60c. Cim se pravis interese so sila pisu ni na site nas neznaeme koja e taa klima daj pomogni ni.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262


Шо е ова 1900W потрошувачка, само 45 степени издув. Уште малку снегулки ќе почнат да излегуваат од Амберот што не може да постигне температура
Ova e na -15 ?
A na usis temperaturata sto si ja zamatil...sigurno ne e 30c kako kaj Zlate haha
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Znaci mnogu troshi I mora da shtedi.
Aha OK Sega mi e jasno za Gree klimite
Hahah tvojata logika e da kontriras izglea jas ne sum ja pravel ti kazuvam kako raboti a ti sto si mislel ifeel cim stisnes deka e zasekogas epa ne e.isto ko vo kola ecs ako isklucis na slednoto palenje iskluceno uste li e
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Ova e na -15 ?
A na usis temperaturata sto si ja zamatil...sigurno ne e 30c kako kaj Zlate haha
Значи и после два дена криење не си маж да му признаеш на Златко дека те победи?

Не сум заматил ништо, толку квалитетни ти се мерачите и камерата.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Хаха... кога че биди то? Ќе доживееме до тој ден кога @Sv B ќе сними да ни докажи нешто???


Сериозно друже? Па и @Sv B ти го лајка коменаров значи се сложува???
Абе беги само се дозакопувате.....


Srsly dude? w00t o_O
А со гаранцијава шупраиме? Ќе ваши уште после преместувањево на сензоров, пошо еве викате тоа е единствена опција?!?!?
Ja kako sto znam garancijata sam kaza ne ja prodolzil i on insistiral tamu da e montirana taka imase pisano na forumov.korisnicka greska....ili da se premesti sensorot ili cela klima.ti sto ke preporacas kakvo resenie ke dades za taa klima da ne mu gasi tuku da modulira.jas takva koristev godina dena i ne gasese eve kazi strucno kako sto si izvadil strucni merenja vo excel tabela sigurno ima resenie koe e tvoeto?
Автоматски споено мислење:

Значи и после два дена криење не си маж да му признаеш на Златко дека те победи?

Не сум заматил ништо, толку квалитетни ти се мерачите и камерата.
A vo sto e pobeden amberot od ln ne razbiram, za deka pomalce trosi znaeme site od fabrika se dadeni tie informacii kako sto se dadeni i za snaga ni od daleku nemoze da se priblizi a za cena isto ne e pobeden 60%e poskap po preporacana maloprodazna kaj nas?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Eve gi pocnuvaat na veliko. Se stancaat akaunti botovski so "zadovolni" korisnici. Smeski se, botovi teski. Ama pukna tikvata a i tolku da vregas se drugo ke te akne po glava koga togas.
Побарај на facebook во некоја група да ти препорачаат клима ќе видиш од кој бренд се позадоволни корисниците. Второ мојот акунт не е креиран ни од стрелец ни од некој друг и го користам многу од дамна.
Кај грее забелешка е во однос со гаранцијата која по ниту еден правен основ не треба да биде условна со плаќање годишно од 800 ден. за некој си сервисер да дојде и да види дали сме ги чистеле филтрите. Тоа е противзаконски и не треба да се плаќа тој услов кој си го смислиле за да млатат лесни пари. Не дај боже да се расипе ќе треба суд да си провери како условуваат гаранција со плаќање и да си плаќаат оштети на корисниците за измама. А од мене не гледаат повеќе 800ден за годишен "сервис" во кој само се лупа печат. Еве за ова нека објаснат вработените на грее или газдата или кој и да има од нив тука.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
:oleee: :sneaky:
Значи и после два дена криење не си маж да му признаеш на Златко дека те победи?

Не сум заматил ништо, толку квалитетни ти се мерачите и камерата.
Treba da priznae deka Amberot e ednakov na termo pecka na evtina struja.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
A na usis temperaturata sto si ja zamatil...sigurno ne e 30c kako kaj Zlate haha
Како море 30C, од каде сега... уназад 2 страни во постови @Sv B ми го отече дека ми било 19С во соба и сум измрзнал..... од кај ги најде сеа ти 30С :P
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
A vo sto e pobeden amberot od ln ne razbiram, za deka pomalce trosi znaeme site od fabrika se dadeni tie informacii kako sto se dadeni i za snaga ni od daleku nemoze da se priblizi a za cena isto ne e pobeden 60%e poskap po preporacana maloprodazna kaj nas?
Како бе пријателе не е победен кога и двата уреди на 52.5 степени издув Амберот трошеше 2.7кв а ЛН 1.9кв.
800*24 = 20kw/h повеќе ќе потроши Амберот во еден ден.
20*4,7 просечна цена = 100 денари повеќе дневно ќе троши Амберот.
100 * 30 = 3000денари месечно ќе троши Амберот.
20000/3000 = 7 - за толку месеци ќе се врати разликата од 20000 денари што е поевтина Амбер.

Сега гледаш која е разликата помеѓу Cop 2.5 и cop 3.25?
За повеќе пресметки и математика повелете кај Чапкунот, бесплатни курсеви.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Убаво те немаше два дена, дојде и почна глупости да пишуваш за да ги свртиш работите.
Cop се пресметува во даден момент, не може cop да пресметуваш на временски интервали.
Во дадениот момент кај тебе троши 2.7кв струја и дава 7кв топлина, тоа е 7/2.7 = 2.6 cop.
2.6 Cop ти имаш дома на -7 па сакал си ја работел климата 6 минути или 28 саати.

Опрема сите знаеме дека имаш, земи сними едно видео од 40 мин ако толку веруваш во таа клима. Ама штом и во 2021 се референцираш на 6 мин видео од 2018, кое што патем не е баш во твоја полза, се видело колку вреди.

Наградно прашање: кога виде дека Амберот ти троши 2.7кв на -7, што направи после тие 6 мин? Ја исклучи климата и си пушти шпорет за да не ти троши толку многу?
Lepi sea ko ti zovre lonceto so 2kw potrosnja na LN kaj Zlatko ke objasnuvas deka COP e nekoj moment od vreme..a 3 godini serkas deka mojata trosi postojano kako TPecka zasto pisljivi 6min sum ja pustil na 30c?

Sea na zlatko klimata za kolku TPecki trosi za tie 40min i vo 25m2?
Nemoj molim te da ocekuvas deka ke te sozalam...eve krokodilski solzi mi potekoa hahaha
Автоматски споено мислење:

:oleee: :sneaky:
Treba da priznae deka Amberot e ednakov na termo pecka na evtina struja.
E na vakvi moze da im prodavas demagogija :)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
ti sto ke preporacas kakvo resenie ke dades za taa klima da ne mu gasi tuku da modulira
Јас ќе препорачам да појде екипа и да му ја постави како што треба...
Дали било тоа преместување, сервисирање.... што год да треба да се направи....

Или ако не може тоа да се направи... да си ја собере неисправната клима и да му ги вратат парите на незадоволниот потрошувач.
А не да го третираат како пациент тука и да го игнорирааат кога ѕвони и бара решение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom