Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Колку е поладно толку повеќе се намалува капацитетот, па само оние што веруваат во себе уствари во климите ќе се одлучат на мерење.
Би го шернал броадлинкот нек гледа кој го интерсира мерење ама у најава ќе ми ја изгасат навечер :pos::pos:

Еве едно од сега надвор +4 зададена 23ц
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
78
Поени од реакции
62
Епа другарче на форумов прво треба да стаиш слики,бренд,мерења па во зависност од тоа ќе добиеш одговор.ако си кинез ќе бидеш будала што си купил кинеска.ако си јапанац си будала што си дал толку пари.ако си нормален клима корисник ко 99.9% од лугето и не се замараш со форум и мерачи најдобро ќе поминеш.врти сучи ебана странка си како и да е :pos::pos::pos:али интересно е тука, јас од летово сум тука си ги мериме и уште ги немаме измерено.:pos:btw што
Vaka jas ne stavam brend ime i slicno bidejki sekoj kolku imal pari i sprema potrebai moznost toa i kupil. Mene me interesirase od ovie dve sliki sto gi staviv sto moze da ja predizvikuva korozijata na izmenuvacot i dali moze da ima loso vlijanie na zivotniot vek na klimata
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Би го шернал броадлинкот нек гледа кој го интерсира мерење ама у најава ќе ми ја изгасат навечер :pos::pos:
nejkes hahaha ja slucajno za izgasiv vcera vecerta dalinskoto na dushek go ostaviv kako sum go stisnal neznam ama znam bajagi ladnicko bese sabajle a ona ne rabotela hahahha
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Охх ти ко начитан па PdesignH на -10 кај Мицу LN споредуваш.... или ај ти пиши си ионака ретко кој има прочитано од другите па ќе си мислат во право си.

Инаку да ќе затворам, сакам со 1000ка за струја да го поминам Декември....
Да сакав со 4000 и кон WC-то ќе ја отворев вратата и ќе ги згрееше сите 68m2...
Malce ti e gresna sporedbata so Android
Vo 60m2
Na Android klimata 7kw mozebi ke potrosi poveke od tvojata nad 0stepeni
Ama pod 0 tvojata ke bide primer optovarena poveke da ne recam na maksimum a negovata na polovina.
Togas negovata klima ke bide poekonomicna zatoa sto ke bide pomalce opteretena.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
nejkes hahaha ja slucajno za izgasiv vcera vecerta dalinskoto na dushek go ostaviv kako sum go stisnal neznam ama znam bajagi ladnicko bese sabajle a ona ne rabotela hahahha
Па добро си прошол..си можел на ладење да ја стаиш па да се разбудиш тек на пролет :pos:
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Инаку да ќе затворам, сакам со 1000ка за струја да го поминам Декември....
Да сакав со 4000 и кон WC-то ќе ја отворев вратата и ќе ги згрееше сите 68m2...
Таман за 29м2 ти си си решил дека клима од 100к ти треба(со субвенција или без?)....ама за останатите 35м2 бар уште една таква ке ти треба до -10 ако мислиш да е грееш или на +7 ке завршиме :)
Тоа што си научил да бришеш одредени делови од пост на форум не значи дека членовите навистина тоа го пишуваат.
Не знам како не те банираат за манипулација и наведување.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
А тоа што е поголемо е подобро според тебе @Strelec
Јас па верувам дека со струјата тој што ја потрошил од 1ви до 7ми Октомври, јас се имам греено цел Октомври xD
Zamaras so edno isto sto pati kazano....88kw struja si potrosil za Oktomvri...toa se elektricni Kw/h....toplinski kolku se isporacani?
Koga ke gi presmetas toplinskte po tvojot COP=5 ke vidis deka vo Januar ke ti trebaat 2-3 grealki vo objekt kako sto si napisal... citiram: (без изолација и со стара дрвена дограма со вградени ролетни во дограмата кои имаат по 1цм луфта од надвор навнатре покрај ролетната)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Zamaras so edno isto sto pati kazano....88kw struja si potrosil za Oktomvri...toa se elektricni Kw/h....toplinski kolku se isporacani?
Koga ke gi presmetas toplinskte po tvojot COP=5 ke vidis deka vo Januar ke ti trebaat 2-3 grealki vo objekt kako sto si napisal... citiram: (без изолација и со стара дрвена дограма со вградени ролетни во дограмата кои имаат по 1цм луфта од надвор навнатре покрај ролетната)
Ajde be i @mdeni gree 80m2 so edna mitsu 3.5ka i toa postariot model.- sum se prasuval i samiot kako nie kako da sme operisani od mozokot.
Jas ne znam zosto mitsu se maci da pravi 5 5ki pojaki ebati glupi japonci. :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Woow Грееш 65м2 на +7 so 60w беше нели?....ама нема да снимиш видевце на -7 нели ?
Пак си извртуваш изјави.... тоа што се фалев дека ладам 29м2 летно ноќно време со 60w го извртуваш дека сум греел 65м2...
Ајде цитирај ми пост од форумов кај што викам дека греам со 60w и јас одам на self-ban до нова година...
АМА АКО НЕ НАЈДЕШ ТИ ОДИ НА SELF-BAN ДО НОВА ГОДИНА.... МОЖЕ?

А видевце ќе снимам за 29m2, пошто решив да не ги греам повеќе сите 65...
Економијата ми е побитна од инаетот и докажувањето со извртливите изјави од продавач како тебе.

Таман за 29м2 ти си си решил дека клима од 100к ти треба(со субвенција или без?)....ама за останатите 35м2 бар уште една таква ке ти треба до -10 ако мислиш да е грееш или на +7 ке завршиме :)
Еве ти од греење на -2 на цели 65m2, со таа една...
Ова сум го заборавил public да го ставам од некни кога го прикачував....верувам на каналов ќе најдеш и друго ако те интересира... до ден денес се што е објавено на греење во изминативе 2 месеци е за цел спрат 65м2

Што ти треба на макс Фан да ги малтретираш дома да им дува, да не отвараш Еуровент лабораторија?
И ти со Амберот на Silent дан го грееш цел стан од 80 квадрата?
Изгледа не ви е вам битна економијата, битно ви е ко ќумбе да грее на најтивко.
Автоматски споено мислење:

Zamaras so edno isto sto pati kazano....88kw struja si potrosil za Oktomvri...toa se elektricni Kw/h....toplinski kolku se isporacani?
Е е за тие топлински и испорачани што ги спомнуваш сеа, за нив праевме муабет ја и @micko88

Ја уствари ништо не мерев, само снимив и споделив искуство....

@micko88 бара од @Androit да сподели нешто слично ако може.... некое мерење... некое видевце... било што освен само муабет.
Односно колку таа клима со 23.000бту дава топлина со потрошен 1.1kw на Silent фан мод - како што опишува дека ја работи.
Ај сеа почна да плачеш и викаш помош мицко цицко...9 vs 23...што е поголемо?
Автоматски споено мислење:

Zamaras so edno isto sto pati kazano....88kw struja si potrosil za Oktomvri...toa se elektricni Kw/h....toplinski kolku se isporacani?
А за кај мене.... еве ти 40 минутно видео.... што сум снимил ниска модулација при греење крај Октомври.
Знам дека знаеш да си пресметаш колку се топлински и испорачани.
btw. Кога е на ауто фан и модулира ниско претежно работи со 2ра брзина (не Silent туку наредната) која kaj Mitsu LN35 е со проток од 342м3/h
Автоматски споено мислење:

Malce ti e gresna sporedbata so Android
Vo 60m2
Na Android klimata 7kw mozebi ke potrosi poveke od tvojata nad 0stepeni
Ama pod 0 tvojata ke bide primer optovarena poveke da ne recam na maksimum a negovata na polovina.
Togas negovata klima ke bide poekonomicna zatoa sto ke bide pomalce opteretena.
7ка клима средно оптоварена (ама не на минимум како сега со 1.1kw) ќе троши колку? Помалце od 2kw/h? Да не веруваш....
3.5ка клима солидно оптоварена ќе троши 1.3 - 1.5 kw/h.

Прашањето дали ќе може да го издржи тој терет долгорочно, и дали ќе задоволи потреби е сосема друга работа.

И мислам сите тука знаеме кога се климите нај економични и даваат најмногу топлина => кога се на макс фан!
Ако Андроид ја вози цело време на Silent.... јасна е економијата.
Иако за него може и вака е доста исплатливо.... но сигурно ќе му биде поисплатливо ако ја појача на претпоследен или последен фан.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ќе пишам за некои работи од лично искуство.
Зошто сум убеден дека мојот модел клима е добар.
За задоволни корисници едни со Јапонски, други со Кинески модели.

Мојот Панасоник 12 инвертер од 2004 -та догрева и лади простор од 35 + 15 м2 стан со градско парно каде е најчесто 19 степени, јас го догревам 21-22ц дење, 19 ноќе.
Летно време ладам по 12 часа на 23-22ц.
Значи задоволен сум бидејки овие потреби овој модел ги остварува еве 16 години.
Има 5 брзини на внатрешна плус аутофан и секоја од овие може да се постави во тивок режим, така да имам можност да си најдам соодветен режим и конфорен и ефикасен.
Поставена е на средина од ѕид од 9 метри, дува во спротивен ѕид од 3,5 м. Кога седиме В.Е. никогаш не дува во нас така да секогаш индиректно не грее и лади. Зничи звукот и воздухот од В.Е. не ни смета.
Надворешната единица е поставена на страничен ѕид од балкон и поседува "полжавест" тип на компресор. Нити сум ја чул нити осетил кога работи, дури и "дефростот" го гледам по В.Е. а не го осеќам.
Принципот на работа е вистински "инвертерски" , онака како што во секој рекламен матерјал и се рекламира инвертер. Кога се пушта, во зависност од поставената температура на даљинското и разликата на температура во соба и даљинско, почнува постепено да зголемува потрошувачка- брзина на компресор, 1200-2000вати, за да се стабилизира по неколку минути на 850- 950 и да работи со прекини додека не ја стабилизира температурата во просторот. После тоа без разлика во која брзина е поставена на даљинско, сама се подесува да дува обично 1-ва брзина со 270-290 вати.
Ако ја поставам на ауто фан сама ја одредува брзината ама температурата на воздухот кај крилцата, во одржување , е околу 32-34. Ако ја покачам температурата на даљинското за 5-6 степени, покачува на 1000-1100вати ама дува сега со 50-52ц.
Температурата во просторот ја одржува во точност од +- 0,5 степени, мерено на 50 цм од под дијагонално на 4 метра од В.Е..
Значи доволно моќна за мои услови, прецизна, добра електроника за "интелигентно" да "модулира" према условите, многу правилно монтирана и позиционирана и В.Е. и Н.Е., добар производ, долговечна.
За мене и повеќе од доволно .

За второто Јапонска - Кинеска.
Моите роднини имаат Хансол и Хјундаи.
Хјундаито работи со исклучување, не работи како вистински инвертер, ама луѓето ги топли, задоволни се, не мерат, не трчаат околу климата. Поставена е 25-26 и крај. Дури и јас кога сум таму со часови, не и фаќам маани. Приметувам дека ја слушам кога пали-гаси, ама за во дневна не ми смета. За спална е веќе друга дискусија.
Другите роднини со Хансол исто се многу задоволни. Дали работи во нивниот простор како прав инвертер сеуште не знам. Постари се не можам да добијам правилен податок. Знам само дека на " i feel" не сакаат така да им работи, сакаат на 4-5 брзина да им дува. Само со температурата ја контролораат климата.

Сакав да објаснам дека има корисници кои сакаат климата да им работи како швајцарски компјутер, а има корисници кои сакаат да се затоплат со третина цена .
И едните и другите се во право, и за едни и други има модели, само треба правилно да се одбере.
Купувајте со солидно предзнаење.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.771
Ili e klimata mnogu stara, sedena nekade po magacini, ama ti ja znaes datata na proizvodstvo, ja pisuva na klimata.
Ili e koristena, pa nekoj ja perel so nekoi hemikalii...pa nesto ostanalo.
Generalno ne bi trebalo da ima problem klimata.
Автоматски споено мислење:

Ова е најновата G20 заштита за да не се спојуваат плочките меѓу себе :pos:
Bravo za Toshiba.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 декември 2020
Мислења
78
Поени од реакции
62
Ne sum ja videl datata ,i klimata bese spakuvana pri isporaka bas kako nova,a kolku i da e stara ova ne treba da se slucuva(korozija) sepak site delovi se od materjali koi ne korodiraat . A inaku na youtube vidov takvi slucai koi im rastekuvala korozija (ista boja) i go karakteriziraa kako problem so izmenuvac , edno sum siguren deka od straf ne e. Toa sto se gleda go slikav a ima sigurno i na dr del korozija
Dali sum vo pravo sto baram da mi se zameni so nova nadvoresna edinica , bidejki plativ nova
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
65м2 Стрелчо..... 65 до вчера (утрово затворив врати кон трпезарија и спална преку ден а ноќе пак ќе отворам кон спална)
Од денес 29м2 преку ден, навечер +15м2

И тоа нема ништо само на муабет кај мене, имам преку десет 40+ минутни видеа на youtube каналот од изминатиов период што се вели со прошетка низ целиот апартман да се види што се грее.... не ми е се пицикато по дома, ѕидовите како што еднаш во еден претходен твој пост ти забележа не ми се глетувани сеуште ама климата ми е квалитетна и дизајнерска :D

А Андроид може да си кажува дека и презимје и тавански грее.... твое е да му веруваш....
Ама тој има Грее производство клима, а ти на тие со грее клими кога ги фалат на слепо им веруваш, ни видео ни доказ те интересира.... кај нив гооолем е компресорот.
Drugar mnogu se nerviras bidejki ne si iskren i vregas deka i prizmeje sum greel. Sum staval sliki vidi po moite postove ova mi e treto zimo znaci ispitana klima sum merel potrosuvacka i jas sum zadovolen od klimata bidejki e mokna no ekonomicna . Eve za lanskata godina kako sum trosel spored meracot kilovatot e namesten na 5.5 denari e sega go staviv na 6 den bidejki malku e pokacija strujata.
Noemvri 1800
Dekemvri 2900
Januari 4000
Februari 3500
Mart 2500
April 1600
I na ovaa suma plus redovnata potrosuvacka okolu 1200 denari.
So drva da se grejam ke treba mnogu poveka a kade e cepenje redenj kacuvanje palene cistenej pepel i red drugi raboti a ova non stop podesena klima na 25 si odrzuva ubava temperatura od 24 24.5 stepena vo dnevna i okolu 21 vo detskite sobi kompletna kvadratura okolu 80 kvadrata a spratot e 120 edna spalna i kupatiloto ne gi grejam toa e vistinata.
Defros mnogu retko da napravi nadvoresnata edinica nema ni kapka voda da kapne moe mislenje e deka ventilatorot e mnogu golem i slabo natalozenata prasina ja razreduva vo para bidejki ima golemo struenje na vazduh nadvoresnata edinica e 65 kg a vnatresnata e 16 kg.
Golem rotari kompresor so 1.600 gr freon n32 vnatresnata da e stavam na 5 brzina toa ti se 1200 kubika protok znaes deka za zidot ke me zalepe zatoa na silent e uklucena najverovatno tvojata e na najako i imame ist protok na vozduh bidejki tvojata e 3.5kw a trose 700w a mojava 1000w no golem prostor zagrevam. Na wat meterot proveruvam najveke ima povleceno 3600w toa mozebi e pravila defros navecer koga sum spiel znaci mojava raboti so 25% od moknosta na kompresorot i si trosi 1100w i si odrzuva zadadena temperatura non stop.
Pozdrav i ne mu se sekiraj da ti se uslovite malku podobri kade sto zivees i tvojata bi greela 65 kvadrata bidejki pisuvas deka zatvaras vrati i ostavas da grees 26 kvadrata dneven prestoj samo. Si dal mnogu 100 ce i normalno deka si keflija sto e imas mojava e 60 bona no sepak prezadovolen sum jas od nea.
Pozdrav i ubav den
 

Kajgana Shop

На врв Bottom