Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Мислам дека темата не се грешките кои црквата ги правела т.е.некои од челниците на црквата за што тие ќе си дадат сметка пред Бога.Би сакал да знам кои противречности ги има во светото писмо кога веќе спомнувате, посебно што се однесува до горенаведената тема, зашто јас не сум сретнал такви!?
Па почни од описот како е тој распнат, се е ствар на фантазија, ниеден евангелист не бил присутен во тој момент на таа локација.
Така да џабе ти се сведоците кога не ја пишувале тие приказната, медиумска пропаганда.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Двеилјадигодишното живо сведочење на нашите предци(Црква), наспроти твоево гносеолошко, 5 минути материјалистичко поимање...
Незнам сам дали можеш да си поверуваш, јас сигурно не
Твоите предци (Црквата) не сведочеле ништо овие две илјади години. Испрограмиран си од еволуцијата да бараш агентност и да создаваш наративи за да го менаџираш стравот од смрт. Има уше мал милион религии/верувања чиишто предци (нивните религиозни авторитети) „сведочеле" различни наративи од твојот. Овие термини, како „материјалистичко", си ги повторувате како мантри за да не ви се разниша слепото верување и да не паднете у искушение. Страшна е, знам, можноста да не е точно тоа што го веруваш. Таа го разнишува чувството за безбедност, а потребата од некоја метафизичка брза храна е благопријатна за психолошкото стање на сите верници.
И ја не го судам тоа, ако. Само што ја ги кажувам фактите!
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Твоите предци (Црквата) не сведочеле ништо овие две илјади години. Испрограмиран си од еволуцијата да бараш агентност и да создаваш наративи за да го менаџираш стравот од смрт. Има уше мал милион религии/верувања чиишто предци (нивните религиозни авторитети) „сведочеле" различни наративи од твојот. Овие термини, како „материјалистичко", си ги повторувате како мантри за да не ви се разниша слепото верување и да не паднете у искушение. Страшна е, знам, можноста да не е точно тоа што го веруваш. Таа го разнишува чувството за безбедност, а потребата од некоја метафизичка брза храна е благопријатна за психолошкото стање на сите верници.
И ја не го судам тоа, ако. Само што ја ги кажувам фактите!
Начнавме на друго место Ноусибо, има етичка дискусија дали докторот треба да биде потполно искрен со пациент, да биде ко тебе реален без да го земе ноусибото во предвид...

A number of researchers have pointed out that the harm caused by communicating with patients about potential treatment adverse events raises an ethical issue. Informing a patient about what harms a treatment is likely to cause is required to respect autonomy. Yet the way in which potential harms are communicated could cause additional harm, which may violate the ethical principle of non-maleficence.[31] It may be possible that nocebo effects can be reduced while respecting autonomy using different models of informed consent, including the use of a framing effect. In fact, it has been argued that forcing patients to learn about all potential adverse events against their will could violate autonomy.[32]

И јас престанав да ги убедувам таламитите.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
...интересно е како го генерализираш и релативизираш сето она што се факти и реалност,као не е тоа ништо сите ние сме грешни
...а во исто време мене лично ме напаѓаш за моето незнаење
...кој и колку не знае(или се прави да не знае) и не е толку важно,колку е важно да научиме да не си бидеме сами на себе лицемери.Само така можеме да излеземе од лавиринтот на нашите верувања,предрасуди,желби и очекувања... :)
Ова е твоја лична идеологија или... ?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Твоите предци (Црквата) не сведочеле ништо овие две илјади години. Испрограмиран си од еволуцијата да бараш агентност и да создаваш наративи за да го менаџираш стравот од смрт. Има уше мал милион религии/верувања чиишто предци (нивните религиозни авторитети) „сведочеле" различни наративи од твојот. Овие термини, како „материјалистичко", си ги повторувате како мантри за да не ви се разниша слепото верување и да не паднете у искушение. Страшна е, знам, можноста да не е точно тоа што го веруваш. Таа го разнишува чувството за безбедност, а потребата од некоја метафизичка брза храна е благопријатна за психолошкото стање на сите верници.
И ја не го судам тоа, ако. Само што ја ги кажувам фактите!
Демек ти го имаш прифатено тоа дека си аутоматон.
Верник неверник(атеист) сите пловат на ист брод, он е барем на палуба а ти си доле, ни сонце не те фаќа :)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Онаа црква ли која испраќаше крстоносци да палат и убиваат во името на Исус? Оти Исус е и нивни учител.
Или ајде поблиску, црквата што на криминален начин го купи хотелот „изгрев“? Мафијаш до мафијаш, праведни пред лицето на Исус?
Веќе ти одговорив, Исус направи јасна дистинкција кој е Црква, а кој не...
Не можам да го рехабилирам твоето непознавање за ,,своите", а воедно немам ништо лично против тебе, напротив
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Веќе ти одговорив, Исус направи јасна дистинкција кој е Црква, а кој не...
Не можам да го рехабилирам твоето непознавање за ,,своите", а воедно немам ништо лично против тебе, напротив
Што ќе речеш за ова http://gnosis.org/naghamm/gosthom.html ?
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Начнавме на друго место Ноусибо, има етичка дискусија дали докторот треба да биде потполно искрен со пациент, да биде ко тебе реален без да го земе ноусибото во предвид...



A number of researchers have pointed out that the harm caused by communicating with patients about potential treatment adverse events raises an ethical issue. Informing a patient about what harms a treatment is likely to cause is required to respect autonomy. Yet the way in which potential harms are communicated could cause additional harm, which may violate the ethical principle of non-maleficence.[31] It may be possible that nocebo effects can be reduced while respecting autonomy using different models of informed consent, including the use of a framing effect. In fact, it has been argued that forcing patients to learn about all potential adverse events against their will could violate autonomy.[32]



И јас престанав да ги убедувам таламитите.
Замисли на хорсајла што се излечил у манастир да му објасниш дека е плацебо. Ќе го шибне „ноцебо" и ќе се врати на хорс. Вистината не е секогаш поважна од среќата. Иако ноцебото е негативен ефект тригеруен од погрешно веруење, може да се каже дека важи истиот механизам и у случајов.
Постовиве погоре ми се напишани со комична намера, ама ја иам сумњива смисла за хумор.

Некогаш е така ко што велиш, ама не секогаш. Ова е форум наменет за дебатирање. Фактите може да спасат некои луѓе (како мене порано) од глупи срања. Ја до ден денес сум му благодарен на Роберт Карол за риалити чековите што ми ги здрвил со неговите написи.
Некогаш тие религиозни верувања што пружаат мир и спокој може да не се благопријатни за останатите кои ги немаат, нешо шо го сведочи историјата. Нема везе наративот, сеа имаш милитантни атеисти што се фанатици на ниво на протестант. Но шала на страна, па што кур ако ги пука ноцебо? Ај да не го кажуеме тоа што го мислиме пошо ги пука ноцебо. Кога они ми кажуваат дека сум плиток материјалист, ги боли курот дали мене ќе ме пукне ноцебо и можда ќе заакам у Тибет да се преиспитам (место да учам хемија!) или уше пострашно, ќе одбијам трансфузија и ќе цркнам? Не. Кој ги ебе. Ја лично неам проблем со религии што не се општествено штетни ко што е исламот. И секој нека веруе у што сака. Ја, на пример, иако јадам гомна и се зезам, негуем некоја форма на спиритуалност. Ама на никој не му ја бутам у нос и ако некој не се слага со тоа, океј сум со дебатирање или да се сложиме дека не се слагаме. Мил у „За слободата" добро рекол (парафразирам): „Секој има право да го каже своето мислење, колку и да е погрешно. Само со дебата и кажуење спротиставени мислења ќе стигнеме најблиску до вистината."
Демек ти го имаш прифатено тоа дека си аутоматон.
Верник неверник(атеист) сите пловат на ист брод, он е барем на палуба а ти си доле, ни сонце не те фаќа :)
Ако ова веруење те праи посреќен, кој сум ја да ти замерам? :D
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Твоите предци (Црквата) не сведочеле ништо овие две илјади години. Испрограмиран си од еволуцијата да бараш агентност и да создаваш наративи за да го менаџираш стравот од смрт. Има уше мал милион религии/верувања чиишто предци (нивните религиозни авторитети) „сведочеле" различни наративи од твојот. Овие термини, како „материјалистичко", си ги повторувате како мантри за да не ви се разниша слепото верување и да не паднете у искушение. Страшна е, знам, можноста да не е точно тоа што го веруваш. Таа го разнишува чувството за безбедност, а потребата од некоја метафизичка брза храна е благопријатна за психолошкото стање на сите верници.
И ја не го судам тоа, ако. Само што ја ги кажувам фактите!
Христијанството се соочува директно со смртта, и е победник на смртта, ова е посведочено од Христос и безброј маченици..., веќе кажав дека сум отворен кон секое разбирање, религија, философија со длабок респект.
Твоите факти се непознавање и неписменост, те молам не сфаќај лично, односот ми е кон напишаното...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Замисли на хорсајла што се излечил у манастир да му објасниш дека е плацебо. Ќе го шибне „ноцебо" и ќе се врати на хорс. Вистината не е секогаш поважна од среќата. Иако ноцебото е негативен ефект тригеруен од погрешно веруење, може да се каже дека важи истиот механизам и у случајов.
Постовиве погоре ми се напишани со комична намера, ама ја иам сумњива смисла за хумор.

Некогаш е така ко што велиш, ама не секогаш. Ова е форум наменет за дебатирање. Но фактите може да спасат некои луѓе (како на мене порано) од глупи срања. Ја до ден денес сум му благодарен на Роберт Карол за риалити чековите што ми ги здрвил со неговите написи.
Некогаш тие религиозни верувања што пружаат мир и спокој може да не се благопријатни за останатите кои ги немаат, нешо шо го сведочи историјата. Нема везе наративот, сеа имаш милитантни атеисти што се фанатици на ниво на протестант. Но шала на страна, па што кур ако ги пука ноцебо? Ај да не го кажуеме тоа што го мислиме пошо ги пука ноцебо. Кога они ми кажуваат дека сум плиток материјалист, ги боли курот дали мене ќе ме пукне ноцебо и можда ќе заакам у Тибет да се преиспитам (место да учам хемија!) или уше пострашно, ќе одбијам трансфузија и ќе цркнам? Не. Кој ги ебе. Ја лично неам проблем со религии што не се општествено штетни ко што е исламот. И секој нека веруе у што сака. Ја, на пример, иако јадам гомна и се зезам, негуем некоја форма на спиритуалност. Ама на никој не му ја бутам у нос и ако некој не се слага со тоа, океј сум со дебатирање или да се сложиме дека не се слагаме. Мил у „Бегството од слободата" добро рекол (парафразирам): „Секој има право да го каже своето мислење, колку и да е погрешно. Само со дебата и кажуење спротиставени мислења ќе стигнеме најблиску до вистината."

Ако ова веруење те праи посреќен, кој сум ја да ти замерам? :D
Мислам дека е до фрејмингот, таму у езотерија на еден му објаснував сексуална алхемија, пошто ако му кажам - оди бре фати еб* нешто, он нема да ме послуша.
Е сега, не бев добволно уверлив за да го мотивирам, но учам. Хепта да го каже ќе има поголема тежина таму.

Многу верници се ОК у моја книга, иако и мојата спиритуална страна не е идентична со словото, но преку метафора мислам дека скоро сите се бават со иста суштина.
Фуснотите се проблем, некој ги додал.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Веќе ти одговорив, Исус направи јасна дистинкција кој е Црква, а кој не...
Не можам да го рехабилирам твоето непознавање за ,,своите", а воедно немам ништо лично против тебе, напротив
Тоа значи дека црква НЕ ПОСТОИ.
Педофилија, крстоносни војни, купување (нелегално) хотели, проневера на црковни пари... Ниту едно свештено лице не заслужува да се нарече така, никој не ги почитува десетте божји заповеди. Во прв план им е само материјалното.
Ама...
Слушајте што ви зборувам, не гледајте што работам.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ова евангелие се смета за дефтероканонско, идентично е со останатите канонски, но бидејќи е непотполно особено за страдањата Христови не е влезено во Канонот.
Значајно е за Сиријското Христијанство во позитивна смисла, особено за монаштвото...
Незнам што друго те интересира? Повели :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ова евангелие се смета за дефтероканонско, идентично е со останатите канонски, но бидејќи е непотполно особено за страдањата Христови не е влезено во Канонот.
Значајно е за Сиријското Христијанство во позитивна смисла, особено за монаштвото...
Незнам што друго те интересира? Повели :)
Дали би се осмелил да го читаш и пробаш да го разбереш и што ако се пронајдеш во зборовите, ќе се осеќаш виновен?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Дали би се осмелил да го читаш и пробаш да го разбереш и што ако се пронајдеш во зборовите, ќе се осеќаш виновен?
Апсолутно не, напротив, пракса во Црквата е да ги користиме не само ова, но и сите останати, консултативно за додатни информации од историско, догматско, етичко..., комплетирање на познанието.
Автоматски споено мислење:

Тоа значи дека црква НЕ ПОСТОИ.
Педофилија, крстоносни војни, купување (нелегално) хотели, проневера на црковни пари... Ниту едно свештено лице не заслужува да се нарече така, никој не ги почитува десетте божји заповеди. Во прв план им е само материјалното.
Ама...
Слушајте што ви зборувам, не гледајте што работам.
Аналогно на твојата “логика“, земи го интервјуто на Васко Ефтов со Филип Петровски, Македонија сосе нас НЕ ПОСТОИ?!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom