Шах

Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Баш една ваква слична партија изиграв пред некој ден :eek:
Прегледај го приврзокот 274885
Многу потсеќа на Traxler партијава :). Инаку мат пропушти на ф2 со црниот ловец ако не превидов нешто? Инаку за организирање турнир не сум организирал никогаш, ама до вечер, утре најкасно ќе испробам како одат тие работи на lichess и ќе ви пишам тука. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Многу потсеќа на Traxler партијава :). Инаку мат пропушти на ф2 со црниот ловец ако не превидов нешто? Инаку за организирање турнир не сум организирал никогаш, ама до вечер, утре најкасно ќе испробам како одат тие работи на lichess и ќе ви пишам тука. :)
Na c8 so kral mozese da otide...sekako bese mat, ne trebase so konj da pokrie na c6, na d7 trebase :)
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
На овој момент мислев,дека имаше побрз мат. Ќе ја пуштам после и на компјутер може грешка да имам. Инаку координатите сигурно си ги замешал не ти ги разбирам.А во случај да блокира шах, ловец на д2, само дама х1 ловец блокира на ф1 и следи дама зима ф1 мат.Убаво минијатурче. Што рејтинг имал противникот?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
На овој момент мислев,дека имаше побрз мат. Ќе ја пуштам после и на компјутер може грешка да имам. Инаку координатите сигурно си ги замешал не ти ги разбирам.А во случај да блокира шах, ловец на д2, само дама х1 ловец блокира на ф1 и следи дама зима ф1 мат.Убаво минијатурче. Што рејтинг имал противникот?
Ги сменив боите на фигурите...огледално ти ги кажав координатите :facepalm:
Точно е ова, ама визуелно боље испадна мат само со кралица :D
Негде 1600, на овој профил играм онака....ептен ноншалантно.
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Визуелно е поубаво ама не е точно :D. После даденава комбинација веќе немаш мат и играта продолжува. Фактички противникот сам се матирал (ама па затоа шахот се игра со двајца, еден мора да згреши). :D Инаку 1600 на chess.com е топ, па ме зачуди противникот, изгледа не му се пресметувало. Ај ја отупивме више партијава. Заклучок е дека си е убава миниатурка и тоа е тоа. :)
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Колкав рејтинг на чес.ком имате?
Не играм на chess.com. Арно ама прееска напраив акаунт па ќе ти одговорам наскоро на прашањето. Инаку најпрвиот акаунт за шах мислам дека ми е на chess.com меѓутоа имам заборавено пасворд на тој.
Автоматски споено мислење:

Инаку околу турнирот. Научив како се прави на lichess.org, меѓутоа тоа би изгледало како класичен lichess турнир. Трае на пример саат( или колку ќе го наместиш), играте секој со секого за време на тој саат. И штом истече времето се затвораат партиите и се прогласува победникот кој имал најмногу победи. Неможев да најдам на сајтот турнирски модели од типот на single round elimination, или round robin. Меѓутоа и тоа може да се реши доколку направиме група и во истата организираме меч по меч, или пак два одеднаш, и така ќе стигнеме полека до победникот. Вториов начин е по официјален. Што мислите по кој систем би играле?
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Ако сте решени да се игра турнир, еве го мојот предлог.
Се собират 8 души пример, се прават две групи. Сосема на рандом.Кој колку е јак, појма неаме.
Во групата секој со секого игра, и се бројат поени. Пример играме јас вс бодирама, 2 меча (црни и бели по една). И ке се бројат 2-0, 1-1 или 1.5-0.5
другите двјца меѓусебно, и така да се сврти кругот секој со секого во групата :)
И другата група исто.
После тоа првиот од едната вс вториот од другата , и обратно. Подобар од 4-5 партии на пример.
Финалето подобар од 5.
Секако по 10 мин макс на човек ке биде, што би дошло по 20 макс на партија, или 40 минути севкупно помеѓу двајцата играчи, во група :)
Ке се договорат играчите по приватни пораки, кога ке им одговара ке играат партиите и тоа е.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ако сте решени да се игра турнир, еве го мојот предлог.
Се собират 8 души пример, се прават две групи. Сосема на рандом.Кој колку е јак, појма неаме.
Во групата секој со секого игра, и се бројат поени. Пример играме јас вс бодирама, 2 меча (црни и бели по една). И ке се бројат 2-0, 1-1 или 1.5-0.5
другите двјца меѓусебно, и така да се сврти кругот секој со секого во групата :)
И другата група исто.
После тоа првиот од едната вс вториот од другата , и обратно. Подобар од 4-5 партии на пример.
Финалето подобар од 5.
Секако по 10 мин макс на човек ке биде, што би дошло по 20 макс на партија, или 40 минути севкупно помеѓу двајцата играчи, во група :)
Ке се договорат играчите по приватни пораки, кога ке им одговара ке играат партиите и тоа е.
Како сакете, само да се договориме кои ќе играме.....еве сме тројца до сега. Кој е друг за?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Еве го линкот за тимот на Личес. Бидејќи нема опција да поканувам членови, најдобро е да влезете сами. @Bodhidharma @Сладоледџија @Aleksandar91 @Bridger влезете, и сите други што сте заинтересирани слободно влезете.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Еве го линкот за тимот на Личес. Бидејќи нема опција да поканувам членови, најдобро е да влезете сами. @Bodhidharma @Сладоледџија @Aleksandar91 @Bridger влезете, и сите други што сте заинтересирани слободно влезете.
Ne me racunajte mene, nemam mnogu slobodno vreme.. obvrski kup so malo dete i bebe..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom