Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
5 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
220 mg MDMA е премногу, потенцијално опасна доза. Оваа е таман за двајца. Паметен и умен не би експериментирал со над 150 мг максимум.
3 grama sam naednas imam goltnato ne tresi zeleni maka nemas od mdma
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
3 grama sam naednas imam goltnato ne tresi zeleni maka nemas od mdma
Можам да претпоставам колкав стаж имаш за да стигнеш до 3 гр. Дека немаш мака, не би кажал, зашто, what goes around comes around, заебанции со серотонински рецептори нема, можеби не сега, можеби сега а не си самокритичен и не согледуваш или признаваш, но цената за такви пиздарии ќе си ја платиш. Мисли си само ти дека немаш мака. И јас не верував на тие муабети и мислев дека од ништо немаш мака, па имам многу да кажувам, посебно за МДМА, кој гледам со големо потценување се гледа на него. Со вакви муабети и дози се гледа дека не знаеш да ја уживаш супстанцата, 150 до 200 мг се доволни за да се стопиш со Универзумот, али сепак твоја работа на крај.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Едино топење тука глеам е стопени мозоци,ако има нешто логика од ова што пишувате ..него ај :pos:
Очигледно не си читал за најновите студии и терапевтските потенцијали на МДМА. Знам дека залудно ти отварам очи, ти си другата крајност од типот со 3 грама, на другата страна на паричката. Заборави да пишеш и за дупките во мозок што ги остава. Тоа е Маќедоња, или или, црно бело, нема ништо измеѓу.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Очигледно не си читал за најновите студии и терапевтските потенцијали на МДМА. Знам дека залудно ти отварам очи, ти си другата крајност од типот со 3 грама, на другата страна на паричката. Заборави да пишеш и за дупките во мозок што ги остава. Тоа е Маќедоња, или или, црно бело, нема ништо измеѓу.
Молим те не ми збори за мдма , тресеш глупости со грамажи од ракав као демек тестери има тука кај нас , му одговараш на будалата шо спомнува 3 грама и мислиш дека има логика тоа.
Збориш за ебено топење со универзумот од мочан мдма.
Металодиокси-метафетамин можам као Шулгин да ти зборам,објаснувам што прави и нема да сфатиш како делува.Нормално било тестирано на птсд и помагало во случаи каде нема друго чаре.но и било забрането ради екцесите и огромната злоупотреба во 80тите.
Но тоа не е дрога за забава која ти отвара перцепција,која ти дава фокус него уствари ти ги праи очите вибратор,вилицата наузадана,изгубен си као турист и ти дава мало телесно хај и сензација кола малку трае + сексуален нагон и самоафирмација.

Охх wow се топам брат,ве сакам сите ..доека не помине дејството и после дремеш со месеци доека серотонинот не се врати назад :eek:

И да реално најбуљашка дрога е као шо спомна некој пред неколку страна.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Молим те не ми збори за мдма , тресеш глупости со грамажи од ракав као демек тестери има тука кај нас , му одговараш на будалата шо спомнува 3 грама и мислиш дека има логика тоа.
Збориш за ебено топење со универзумот од мочан мдма.
Металодиокси-метафетамин можам као Шулгин да ти зборам,објаснувам што прави и нема да сфатиш како делува.Нормално било тестирано на птсд и помагало во случаи каде нема друго чаре.но и било забрането ради екцесите и огромната злоупотреба во 80тите.
Но тоа не е дрога за забава која ти отвара перцепција,која ти дава фокус него уствари ти ги праи очите вибратор,вилицата наузадана,изгубен си као турист и ти дава мало телесно хај и сензација кола малку трае + сексуален нагон и самоафирмација.

Охх wow се топам брат,ве сакам сите ..доека не помине дејството и после дремеш со месеци доека серотонинот не се врати назад :eek:

И да реално најбуљашка дрога е као шо спомна некој пред неколку страна.
Јас спомнав дека е буљашка дрога.

И не ме доведувај во ситуација да ја бранам и пропагирам, само реагирам на твоето "стопен мозок", кое е мит од минатиот век, посебно со умерена паметна употреба на 6 месеци или година дена, во нормални дози. Топењето со Универзумот е субјективно, факт е дека може да ти понуди прекрасни моменти.

Сеуште има студии со мдма, и со психоделици.

Пробај да ми збориш како Шулгин, баш ми е тема на интерес.
 
Последно уредено:

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Јас спомнав дека е буљашка дрога.

И не ме доведувај во ситуација да ја бранам и пропагирам, само реагирам на твоето "стопен мозок", кое е мит од минатиот век, посебно со умерена паметна употреба на 6 месеци или година дена. Топењето со Универзумот е субјективно, факт е дека може да ти понуди прекрасни моменти.
Не е мит ако е злоупотребена , си седел ли со луѓе шо често прават табли, си видел ли као изглеа тоа , као се менуваат после некое време ...
Кркаат и им се смееме.Мдма ти ја пробива крвната бариера на мозокот и ти прави повеќе пречки него што мислиш.
Не збориме овде за умерена употреба него за злоупотреба која е се почеста во моментов оти јака табла е поевтина од јака трева моментално.

Има и посебен назив за такви суратии - E TARD

e tard
Someone whose brain is fried from taking too much E.

Еден таков познаник толку претера шо се обеси пред 2 месеци.Доста други мислиш дека имаат IQ као на морон оти ги гледаш многу често со нивните тоени испади.

Се повеќе ќе гледаме стопени мозоци оти годинава масивно има мдма табли насекаде и злоупотребата е на ниво као со мдма прашокот пред неколку години.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Ajde bujrum vo Oregon :D
Лека полека се ослободуваме од стегите на стигматизацијата, посебно на природните супстанци како што е псилоцибинот, кој за жал ете, го збориме во тема за наркотични дроги.

Микродозирањето is a thing.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Лека полека се ослободуваме од стегите на стигматизацијата, посебно на природните супстанци како што е псилоцибинот, кој за жал ете, го збориме во тема за наркотични дроги.

Микродозирањето is a thing.
Па narcotic is a drug or other substance that affects mood or behaviour and is consumed for non-medical purposes, especially one sold illegally.

Незначи дека ако е прородно не е наркотик.

Иначе за мдма муабетите да ти стане појасно зошто е нелегално и која е логиката позади тоа.
Мдма ако би споредувале со нешто кое се употребува легално како на пример амфетаминот а знаеме дека мдма е во класа на амфетамини.

Нема некој заговор против мдма зошто баш тоа е на црна листа а амфетамин им се дава на дечишта во форма на адерал у САД.

Као шо спомна самиот ако употребуваш мдма треба да правиш пауза од неколку месеци.Зошто е тоа така а зошто за амфетамин не е така?
Запрашај се.

Мдмаделува на начин што го позајмува резервата серотонин што треба да има нормален тек и го цели резервоарот што доведува до исцрпување и треба месеци да се нормализира.Многу малку делува на допаминот за разлика од амф и затоа е тој мал бодихај +од претераното превземање серотонин се верува дека кожата ти е поосетлива на допир шо прави да биде поубав тој бодихај.

Амфетамин делува многу малку на серотонин и примарно е допамин буст околу 40 пати повеќе од мдма и затоа од добар амф ти е мн подобар бодихај отколку мдма,но не го осеќаш премногу ради огромниот буст на адреналинот истовремено.Амфетаминот наместо да позајмува влијае со убрзување на неуротрансмитерите и вртење во круг наместо исцрпување.
Даунот и психотичните испади кои ги имаат луѓето ако претераат со амф и прекинат е ради адреналинот кој е главен фактор во бедот отпосле.
Големи оптеретувања на неуротрансмитерите нема и затоа е безбедно да се препишува во дози и можеш 365 ден да го користиш а да немаш сериозни оштетувања за разлика од мдма кое бара огромна пауза од доза до доза.

Така да ризик е мдма во терапевтски цели во споредба со други амфетамини.
Сигурно знаеп доста шо пробале мдма и колку од нив ти имаат кажано дека животот им се преобратил после употребување мдма.Јас скоро никој незнам тоа да го тврди од голем број на луѓе.Мдма нема да ти ги отвори чакрите или погледите како психоделик или делириант или да те дигне на следно ниво на свест.

Затоа и ден денес се испитува примарно во ПТСД синдром ради таа себеафирмација и сесија еден на еден за луѓе кои во екстремни случаи ништо не им помага за да си помогнат самите на себе кога се друго не успеало.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Dali mdma ili dmt bese drogata sto ti pravi cuvstvo kako da umiras i zasto nekoj bi sakal takvo cuvstvo da dozivee?
Повеќе ме занима прашањето околу умирањето...има методи на медитација, каде лежиш и контемплираш смрт. Секое соочување со страв е чекор натака кон слобода од истото.
Она што е интересно е од кај некој би знаел какво е чувството на умирање па да каже дека таа и таа дрога го прави тоа чувсво. Едино што може да направи е да ги извади на површина сите стравови закопани длбоко во потсвеста кои се толку длабоко, да сите живееме животи без ни малку да размислиме на тоа дека утре ќе не снема.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Повеќе ме занима прашањето околу умирањето...има методи на медитација, каде лежиш и контемплираш смрт. Секое соочување со страв е чекор натака кон слобода од истото.
Она што е интересно е од кај некој би знаел какво е чувството на умирање па да каже дека таа и таа дрога го прави тоа чувсво. Едино што може да направи е да ги извади на површина сите стравови закопани длбоко во потсвеста кои се толку длабоко, да сите живееме животи без ни малку да размислиме на тоа дека утре ќе не снема.
Tie sto probale velat deka imaat cuvstvo kako da umiraat...
Ne se soglasuvam deka treba da se soocuvas so stravot ja sum probala da se soocam i uste poloso ispadna podobro e da se ignorira stravot i da ne se posvetuva mnogu vnimanie na istiot inaku negativen stav imam za site psihoaktivni drogi pocnuvajkji od marijuana pa se do opojni narkotici.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Tie sto probale velat deka imaat cuvstvo kako da umiraat...
Ne se soglasuvam deka treba da se soocuvas so stravot ja sum probala da se soocam i uste poloso ispadna podobro e da se ignorira stravot i da ne se posvetuva mnogu vnimanie na istiot inaku negativen stav imam za site psihoaktivni drogi pocnuvajkji od marijuana pa se do opojni narkotici.
Контраинтуитивно е, ама од бран не бегаш за да бочно те зашлапа, туку одиш директно во него. Животот на чуден начин има многу сличности со едрењето.
Не е темата, ама за каков страв станува збор?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Контраинтуитивно е, ама од бран не бегаш за да бочно те зашлапа, туку одиш директно во него. Животот на чуден начин има многу сличности со едрењето.
Не е темата, ама за каков страв станува збор?
Od visina i se kaciv na rolerkoster da se soocam :confused: ako ne umrev od srcev udar togas ne znam koga, mi se multiplicirase stravot x 100.

Da ne bide off topic mislenjeto, mnogu mi smeta koga kje slusnam, posebno za marijuanata deka e lesna droga, duri ima odredena populacija sto ne ja smeta za droga, toa sto ima nizok stepen na zavisnost ne je pravi lesna droga thc u marihuanata e triger za mnogu recesivni geni koi se nositeli na dusevni bolesti a posle podolg period koristenje na kanabis bez razlika dali ste potencijalni nositeli na dusevni sostojbi samiot thc kako psihoaktivna supstanca gi razviva tie sostojbi.
A i od eden drug aspekt e rizicna, statisticki e dokazano deka pogolem broj od korisnicite na marijuana so tek na vreme razvivaat ljubopitnost da probaat i druga droga.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom