Анксиозност

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Не ми е мене перцепцијата ограничена, напротив четири очи имам отворено кога ги читам ваквите теми. Пристапот ти е многу лош. Дури и како човек кој нема никаква допирна точка со медицина, многу е глупаво да изјавиш дека е срамота да се биде депресивен и анксиозен. Тоа може многу негативно да се одрази на човеков. Не ни сакам да помислам какви се последици може да има.

Депресијата и анксиозноста се сериозни болести и како такви треба да имаат сериозен пристап и сериозно да се третираат. Од депресија и анксиозност страдаат и мажите и жените, без разлика на возраста, без разлика дали се остварени како родители или не. Првиот чекор како и за секоја болест е разговор со стручно лице, во случајот психијатар/психолог.

И навистина е жално што многумина ќе се обидат да побараат помош од некој, поддршка, а на крај ќе добијат совет "срамота е на твоја возраст и со детенце покрај себе да мислиш дека си анксиозен и депресивен".

Не е срамота да се биде депресивен и анскиозен и не е срамота да се побара стручна помош, исто како што не е срамота да се оди на лекар ако имаш грип. Исто е.
...види мамини синови треба директно да им се каже каде им е местото, а не да се замајуваат со терапија, па да идат во друг правец од ништо да направат свешто со здравјето конкретно со вакви психо растројства, со сила сега ќе замислуваме нешто што не е, во животот доаѓаат секакви моменти, но тоа не значи депресија и анксиозност, се научило некои изрази како да е модерно да се каже демек „ не ме пипај во депресија сум“,
...не може татичко со син да биде во депресија кога све друго му е погодено, а само сонцето што зајде и врне станува татичко бед муд, не ти е јасно?
инаку пак ќе ти кажам, ова не е матична ординација туку форум, направи молим те разлика и не се соживувај и кога треба и кога не треба со тоа, ти реков кажи сопствено мислење, јас кажав мое....форум е ова, ОК!
 
C

CoolIris

Гостин
...не може татичко со син да биде во депресија кога све друго му е погодено, а само сонцето што зајде и врне станува татичко бед муд, не ти е јасно?
Може. Како што имаш постпородилна депресија кај мајката, депресија може да имаш и кај татичко со синче. И се друго може да му биде погодено и пак може да биде во депресија. Не сакам да бидам како тебе со сликичките, ама морам да објавам една моќна слика.

FB_IMG_1602965447324.jpg

инаку пак ќе ти кажам, ова не е матична ординација туку форум, направи молим те разлика и не се соживувај и кога треба и кога не треба со тоа, ти реков кажи сопствено мислење, јас кажав мое....форум е ова, ОК!
Баш заради тоа што е форум треба да имаш сенс за тоа што го пишуваш на вака осетлива тема. Затоа реагирав, не ми беше поентата да се расправам со тебе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Може. Како што имаш постпородилна депресија кај мајката, депресија може да имаш и кај татичко со синче. И се друго може да му биде погодено и пак може да биде во депресија. Не сакам да бидам како тебе со сликичките, ама морам да објавам една моќна слика.

Прегледај го приврзокот 270873

Баш заради тоа што е форум треба да имаш сенс за тоа што го пишуваш на вака осетлива тема. Затоа реагирав, не ми беше поентата да се расправам со тебе.
..ОК, кажи му тогаш на членот- да во депресија си, анксиозен си!
и убризгај му ги овие сите твои примери во мозокот, па ќе се соживее со тоа што не е!
... пази пак ќе повторам, се жали дека станувал ќутлив кога било тмурно, сонцето ќе зајдело и врнело, ние што правиме во негов случај, не го правиме истото, сонцето и сончевите зраци дава живот, насмевка, среќа, радост за разлика од досадниот дожд и тоа е нормална работа, ама никако анксиозност и депресија!

ice_screenshot_20201017-222240.png

... твоите примери со оправдана длабока депресија медицински докажани, чија причина е најчесто дрогата или суицидни обиди поради имање неизлечлива болест, не е споредливо со членот и опасноста доаѓа токму од вакво размислување, што не е само сопствено туку го пренесуваш и на други и тоа е опасноста, како за членот така и за тебе, а не моето коментирање со мое мислење,

ice_screenshot_20201017-222433.png

...ти реков, дај твој коментар на членот, да видам пример на твое мислење за него, не јас да бидам примерот!
 
C

CoolIris

Гостин
..ОК, кажи му тогаш на членот- да во депресија си, анксиозен си!
и убризгај му ги овие сите твои примери во мозокот, па ќе се соживее со тоа што не е!
... пази пак ќе повторам, се жали дека станувал ќутлив кога било тмурно, сонцето ќе зајдело и врнело, ние што правиме во негов случај, не го правиме истото, сонцето и сончевите зраци дава живот, насмевка, среќа, радост за разлика од досадниот дожд и тоа е нормална работа, ама никако анксиозност и депресија!

Прегледај го приврзокот 270879

... твоите примери со оправдана длабока депресија медицински докажани, чија причина е најчесто дрогата или суицидни обиди поради имање неизлечлива болест, не е споредливо со членот и опасноста доаѓа токму од вакво размислување, што не е само сопствено туку го пренесуваш и на други и тоа е опасноста, како за членот така и за тебе, а не моето коментирање со мое мислење,

Прегледај го приврзокот 270880

...ти реков, дај твој коментар на членот, да видам пример на твое мислење за него, не јас да бидам примерот!
Никаде не кажав "да, во депресија си" или "да, анксиозен си", туку се спротиставив на тоа ти што го пишуваш. Темава може секој да ја чита, затоа мораш да внимаваш на начинот на кој се изразуваш.
Поентата на сликата беше друга, а не алкохолот и кокаинот. But, you don't get. Убава вечер Бијонс!
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Абре ќа го опраемо чаеко ич гајле да не ве секираТ да не ве бери
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Никаде не кажав "да, во депресија си" или "да, анксиозен си", туку се спротиставив на тоа ти што го пишуваш. Темава може секој да ја чита, затоа мораш да внимаваш на начинот на кој се изразуваш.
Поентата на сликата беше друга, а не алкохолот и кокаинот. But, you don't get. Убава вечер Бијонс!
... да внимавам што пишувам дека друг ќе чита, затоа што реков дека не е во анксиозна депресивна фаза членот?:facepalm:
а ти демек примериве онака друго си мислела, а не за алкохол и кокаин?
...па ти појма немаш, кои се ( освен М.М,) што си ги постирала ниту пак за нивниот живот, само си опнала наслов земено од Нет за депресивни фаци,а насмеани,
...штом јас кажав мислење дека членот не е во депресија, а ти го негираш тоа исто како да си кажала дека членот е „во депресија“... и како секогаш не се доискажуваш и не го кажуваш мислењето твое, туку онака ќе влезеш „ќе плукнеш“ после мој коментар и демек си одиш немаш време да објасниш, а и немаш што да објасниш, сама паѓаш во твојата мрежа на незнаење, а богами на сериозно набедување,
...гледај во иднина да ме игнорираш, поарно ќе биде! (y)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Крт кобејн влечел психолошки растројства од детство бидејќи неговите се развеле па живеел по роднини кај што не го сакале баш
 
C

CoolIris

Гостин
... да внимавам што пишувам дека друг ќе чита, затоа што реков дека не е во анксиозна депресивна фаза членот?:facepalm:
а ти демек примериве онака друго си мислела, а не за алкохол и кокаин?
...па ти појма немаш, кои се ( освен М.М,) што си ги постирала ниту пак за нивниот живот, само си опнала наслов земено од Нет за депресивни фаци,а насмеани,
...штом јас кажав мислење дека членот не е во депресија, а ти го негираш тоа исто како да си кажала дека членот е „во депресија“... и како секогаш не се доискажуваш и не го кажуваш мислењето твое, туку онака ќе влезеш „ќе плукнеш“ после мој коментар и демек си одиш немаш време да објасниш, а и немаш што да објасниш, сама паѓаш во твојата мрежа на незнаење, а богами на сериозно набедување,
...гледај во иднина да ме игнорираш, поарно ќе биде! (y)
Тоа што јас не сакам да дискутирам со тебе можам да го сумирам во неколку точки:
1. Трескаш глупости.
2. Не знаеш да пишуваш.
3. Не умееш да ја доловиш поентата на соговорникот и вртиш као киша око Крагујевац.
4. Секоја една дискусија ти е како да си во менопауза. Нервозна си, напната, исфрустрирана (се гледа по начинот на кој се изразуваш и пишуваш).
5. Последно, ама не и најмалку важно. Темава е сериозна и не доликува на две медицински лица да се препукуваат, на начинот на кој што се препукуваш (односно дискутираш) ти.

Колку сакаш можеш да се закануваш, воопшто не ти се плашам и ќе се спротиставувам на секоја една небулоза што ја трескаш. :)
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
@CoolIris стануваш подосадна од тетка бијонс. Тоа шо имаш диплома докторска не те прави познавач на депресија. Шо знаеш ти за депресија. Депресијата не е болест. Тоа социјална состојба, ама замглен ти е умот од медицинската школа.
Бијонс барем е конзистентна у своите ставови, а ти реаѓираш како едно незрело девојче.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
@CoolIris стануваш подосадна од тетка бијонс. Тоа шо имаш диплома докторска не те прави познавач на депресија. Шо знаеш ти за депресија. Депресијата не е болест. Тоа социјална состојба, ама замглен ти е умот од медицинската школа.
Бијонс барем е конзистентна у своите ставови, а ти реаѓираш како едно незрело девојче.
А ти си имал депресија некојпат
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Не, ама пријател на другар ми слушнал како двајца разговарајки едниот се жалел дека има депресија.
Хихииии :D да ти чува госпо од такви ствари (пупупу, скраја да је, у пуста гора да о(д)и
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom