Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Како да знам дали е стигнато указот(државјанството) во Битола а постапката е водена во Софија, дали се менува нешто кај пишаното вклучни сте во указ број тој и тој?
 
Член од
5 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
Како да знам дали е стигнато указот(државјанството) во Битола а постапката е водена во Софија, дали се менува нешто кај пишаното вклучни сте во указ број тој и тој?
Ke ti se promeni vo

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба XXXXX-XXXXX. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Едно прашање малце надвор од темава, ама реално тука имам најдобри шанси да најдам луѓе што знаат:
Вие кои веќе имате бугарски документ (пасош, лична карта), кога правите PCR тест за влез во Бугарија, дали во тестот треба да го пишува матичниот број од бугарскиот документ? Мене ме зезнаа и ми побараа лична карта без да ми кажат зошто ми ја бараат, и сега на тестот ми го пишува македонскиот матичен број, а во Бугарија влегувам со бугарски пасош.
Na testot treba da stoi brojot na pasosot so koj vleguvas vo drzavata sto ti bara test , vo tvojot slucaj bg
Автоматски споено мислење:

Normalno deka smee,Bugarija dozvoluva dvojno drzavjanstvo tie znaat deka ti imas makedonski pasos i slobodno smees da vlezis so koj sakas,se e toa legalno.
Strogo kaznivo e vo drzavata vo koja vleguvas a imas nivno drzavjanstvo da prijavis drugo poznavam covek koj za malku ke dobiese kazna go zaboravi bg pasos PRI vlez na bg I vkeze so mk pasos , tamu kompjuterot se znaj
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Ke ti se promeni vo

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба XXXXX-XXXXX. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Ne mora da znaci, eve jas procedura terav preku Sofija, go podignav Bt pred nekoj den i uste si stoi: Vashata prepiska e vkljucena .......
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Na testot treba da stoi brojot na pasosot so koj vleguvas vo drzavata sto ti bara test , vo tvojot slucaj bg
Автоматски споено мислење:


Strogo kaznivo e vo drzavata vo koja vleguvas a imas nivno drzavjanstvo da prijavis drugo poznavam covek koj za malku ke dobiese kazna go zaboravi bg pasos PRI vlez na bg I vkeze so mk pasos , tamu kompjuterot se znaj
Iskreno prv pat slusam za ova,eve ima mnogu makedonci so dvojni drzavjanstva pa vo Makedonija vleguvaat i so svedski,germanski,holandski,avstraliski pasosi i nemaat problemi.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Najjaki se ovie so go sledat forumo so godini bez da spodelat info i sea koga i dojde zor koga i treba informacija od tuka togas se uklucuvaat so i zapoznuvaat da prasuvat so izliteno klise ,, i da znam ne vi kazuvam
Toa ti se vika na makedonski snajdi se pa zivej haha za toa sne na ova deredze od drzava
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo drugari

mi treba informacija za eden covek posrednik koj mojt da e ili od Prilep ili e od Bitola. brat mi go zapoznal i dodeka se svrtel covekov si zaminal i nemu zel ni telefonski broj i ni ime mu zapomnal. Najmnogu rabotel preku konsulatot vo Bitola, sredno visok imal okolu 30-35 godini, svetol covek, prokelav i malku bucmast, taka pozitiven i temperamenten kako so mi go opiuvase brat mi bil covekov. Ako nekoj go znajt od srce zamoluvam da mi dajte ime i kontakt telefon od covekov sto go opisav. se nadevam nekoj ce se setit koj e
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom