Најекономично греење и ладење

Член од
2 јули 2020
Мислења
84
Поени од реакции
98
Filia nikogas ne bila proizvoditel, klasicen OEM.
Се согласувам!
Автоматски споено мислење:

Предлог 3.5 kw до 30 000 ден ??
Можам да ти препорачам Vivax, тие се OEM од Midea и баш се добри новиве модели, не се најдобри ама за таа цена е најдобра Vivax!
Автоматски споено мислење:

Увезуваа пред 10 години под името Беко. Јас имам таква во еден деловен простор.
Дали зборуваш за овој модел на Beko што е ребрендирана од Galanz:
1602443169276.png
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Се согласувам!
Автоматски споено мислење:



Можам да ти препорачам Vivax, тие се OEM од Midea и баш се добри новиве модели, не се најдобри ама за таа цена е најдобра Vivax!
Автоматски споено мислење:



Дали зборуваш за овој модел на Beko што е ребрендирана од Galanz:
Прегледај го приврзокот 270214
Druze ne si vo pravo za vivax-ot so muabetot deka e najdobra za cenata... vikas dobri ama ne i najdobri ..pa togas zosto vivax neka si zeme covekot midea vivax aeri 12 e 28k a mideata mission quattro e 29k samo 1000ka razlika...! Ti povejke ke veruvas na midea ili na vivax ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ako mozi da kazish kolku e cena na takov multisplit? Dobra varijanta e.
Grubo cena Multi so 3 zidni doagja kako 3 posebni klimi ama so EEV a ne na kapilara. Edno sto e sigirno kaj Multisplit sistemite e sto za sekoja vnatresna edinica ima poseben EEV (expanzionen ventil) i oni so kapilari nemozat da rabotat, zatoa ekonomicnosta e plus pridobivka i moze da rabotat na niski nadvoresni temperaturi. Znaci ako motorot e za 3 vnatresni ima 3 EEV.
A lesno moze da ti upikaat 3 vnatresni po 28 ili 29k ko Vivax na kapilara i da pomines "isto".
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
11
Ве прашав пред некој ден за совет, некој ми ја спомна тундрата, и сега се двоумам помеѓу Gree fairy 3.5 i Haier tundra green 35. Разлика во цена 3500. Која е подобар избор?

Jas gi imam dvete. Haier Tundra Green e mnogu po ekonomicna. Pri greenje Trundrata osven sto e mnogu tivka (nadvoresnata/vnatresnata) odrzava so 500-650 wati vo odnos na Fairy koja ne pagja pod 900 wata.
Haierot pri isklucuvanje duva mlako, a kaj fairy to ne sum primetil.
Fairy pri ladenje modulira neverovatno 130 w. A Haierot 350-450 w.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Jas gi imam dvete. Haier Tundra Green e mnogu po ekonomicna. Pri greenje Trundrata osven sto e mnogu tivka (nadvoresnata/vnatresnata) odrzava so 500-650 wati vo odnos na Fairy koja ne pagja pod 900 wata.
Haierot pri isklucuvanje duva mlako, a kaj fairy to ne sum primetil.
Fairy pri ladenje modulira neverovatno 130 w. A Haierot 350-450 w.
Klimite ne se tie sto se ekonomicni tuku prostorot i izolacijata. Vo primerot sto si go navel Tundrata trosela 500-650w ama ke raboti primer 2 saata i ke duva tie 2 saata so primer 37c....od druga strana Fairito koga trosi 900w duva so 45 ili 50c i toa 1saat. Znaci ekonomicnosta ne se meri u minut tuku na cas, nedela mesec.
Druga rabota e sto Gree kako mal broj od japancive (Fujitsu) ima opcija za temperaturna kompenzacija i lesno se mesti da prosecno duva so 40c ili kako sto ti toa go tolkuvas so 500w....sto znaci da ne predava mnogu toplina i duva podolgo so poladen izduv....merenjeto potrosuvacka bez izmerena T na izduv i bez poznata brzina na fan ne vredi nisto.
Kako ke izmeris primer deka klimata predava 2kw toplina so meraceto za potrosuvacka? Nikako!
Ako malce si cital na temava, predadenite KW toplinska energija ne se merat u steker so watmetar ili po naski merac na potrosuvavka tuku na izduv vo Temperatura vo Celziusi.
Za poednoztavno da me razberes vizuelno pretstaveno toa izgleda vaka, Daikinot tuka sigurno trosi pomalku ama i poladno duva a vo ist prostor se postaveni dvete klimi.
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
84
Поени од реакции
98
Druze ne si vo pravo za vivax-ot so muabetot deka e najdobra za cenata... vikas dobri ama ne i najdobri ..pa togas zosto vivax neka si zeme covekot midea vivax aeri 12 e 28k a mideata mission quattro e 29k samo 1000ka razlika...! Ti povejke ke veruvas na midea ili na vivax ??
Добро, Јас згрешив со муабетов во право си нема тука што да се противам, Јас би верувал повеќе на Midea оти за OEM или ребрендирана клима нема секогаш резервни делови а за оригинал клими има на лагер делови почесто од OEM климите. А сега зошто викам дека сум грешка, оти јас го напишав одговорот според првата фирма што ми падна на ум кога го прочитав буџетот за нова клима на човекот (а ми падна вивакс прв на памет) и јас не размислував баш убаво и не проверив по сајтови за клими туку го пишав одговорот на брзина. Се извинувам моја грешка беше, во право си!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
Ако сакаш земи профил 2x4 3 метри е 300 денари и нека ти го завари некој (ако си од ск можам да ти помогнам за ова)па со спреј офарбај.500 600 ден ќе те кошта.климата кога ќе ја демонитараш можеш да ја потпреш на две буриња едно врз друго.само не ги прекршувај цревата.
Не сум од Скопје, но фала ти за понудената помош и за советот во однос на бурињата (на тоа воопшто не се сетив).
Споро оди со изолацијата и не сум стигнат се' уште до климата (скоро сам работам па слабо време за да престигнам) но ќе се обидам или со две буриња или комбинација од буре и бала стиропор над него...

Фала уште еднаш на идејата, ќе пишам што направив.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.088
Ви реков иди ладен период, ќе почне полека да излегуваат белите мерачиња и финските форуми без да се спомнува Еуровент, а со тоа и обидите да се оправда лошата модулација што ја нема под 600W како и обидот сето тоа да се прикаже како предност наместо мана, не ми верувавте :)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ви реков иди ладен период, ќе почне полека да излегуваат белите мерачиња и финските форуми без да се спомнува Еуровент, а со тоа и обидите да се оправда лошата модулација што ја нема под 600W како и обидот сето тоа да се прикаже како предност наместо мана, не ми верувавте :)
ispod 500 600w potrosnja vadat nad 50stepeni japancite ili i na niv im treba tolku, za drugar prasuvam :D 900w neka trosi ama da duva vrukjo sakam a ne mlak veter, mene bar porijatno mi e taka, sekoj razlicno saka nekoj da ne trosi ama ke duva mlako.....bolje 700 do 900 ama nad 50 stepeni a obicno i so 900 i 65 bez problem si tera nego li 400 500w so 40 stepeni sepak vo zima treba da e toplo. Ispaga deka go falam gree no koga bi biral kako bi sakal da raboti nezavisno od brendot bi odbral toa pogore....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Добро, Јас згрешив со муабетов во право си нема тука што да се противам, Јас би верувал повеќе на Midea оти за OEM или ребрендирана клима нема секогаш резервни делови а за оригинал клими има на лагер делови почесто од OEM климите. А сега зошто викам дека сум грешка, оти јас го напишав одговорот според првата фирма што ми падна на ум кога го прочитав буџетот за нова клима на човекот (а ми падна вивакс прв на памет) и јас не размислував баш убаво и не проверив по сајтови за клими туку го пишав одговорот на брзина. Се извинувам моја грешка беше, во право си!
Uzivaj ne se sekiraj do tolku! nee problem,bitno svati sto sakav da ti kazam ,toa e toa ...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ви реков иди ладен период, ќе почне полека да излегуваат белите мерачиња и финските форуми без да се спомнува Еуровент, а со тоа и обидите да се оправда лошата модулација што ја нема под 600W како и обидот сето тоа да се прикаже како предност наместо мана, не ми верувавте :)
Јас ти верував...
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Druga rabota e sto Gree kako mal broj od japancive (Fujitsu) ima opcija za temperaturna kompenzacija i lesno se mesti da prosecno duva so 40c ili kako sto ti toa go tolkuvas so 500w....sto znaci da ne predava mnogu toplina i duva podolgo so poladen izduv....
Како се мести да дува со помала температура, а подолго време?

Те молам подетално објасни. Конкретно прашувам за Lomo i Amber.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Hahahahahaha nesto vaka bilo.100 posta napisano, Inverter e toa: modulacija besprekorna a premium Inverter sto galickite ke.sonuvaat bar edno edna decenija e da mozes da se spusti so snagata i do 100W ako treba. Taka da ne filozofiraj tuku priznaj si, kolku pari tolku muzika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom