Сите ученици и студенти да си седнат на своите клупи

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
немам искачано, така ми зборат дека било. Кажи ми ти сега кои се најголемите жаришта на обичен грип, дали се кафаните или пак се школите?
Normalno, kafulinjata I diskotekite, kafanite...a Ima li logika mojata kerka da ne odi vo uciliste ama da kisne vo kafik cela nok Kade sto e kalakurnica vo zatvoren prostor!?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Normalno, kafulinjata I diskotekite, kafanite...a Ima li logika mojata kerka da ne odi vo uciliste ama da kisne vo kafik cela nok Kade sto e kalakurnica vo zatvoren prostor!?
не знам тетке тоа на тебе е кај ја пушташ ќерка ти, и да ти кажам дека кафаните не се задолжителни за разлика од училиштата, не идеш 5 дена по ред у кафана по 6-7 саати. Упалете го малце мозокот ебаго, ти сигурно си учела у титово доба па си заборавила како е у школо.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
не знам тетке тоа на тебе е кај ја пушташ ќерка ти, и да ти кажам дека кафаните не се задолжителни за разлика од училиштата, не идеш 5 дена по ред у кафана по 6-7 саати.
Klasteri od kafanite nema li da I'ma, neli se tie opasni po zdravje, idel ti Ednas ili pet pati nedelno!?
Bitno nike zivot da I'ma, zabava nek I'ma, a obrazovanie ne ni treba....taka li!?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Klasteri od kafanite nema li da I'ma, neli se tie opasni po zdravje, idel ti Ednas ili pet pati nedelno!?
Bitno nike zivot da I'ma, zabava nek I'ma, a obrazovanie ne ni treba....taka li!?
кажи ми ти, поверојатно е да се зарази човек ако иде еднаш у месецот и седи на маса со свое друштво или цел ден пет пати у неделата у школо?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
За тие тинејџерски настани по кафичи, клубови и слично.....јас вината генерално не ја фрлам кај децата, туку кај родителите.

Како совесен родител треба да се грижиш ќерка ти да не присуствува на такви настани....односно одговорноста ја држиш во свои раце.

Работата е што образованието е задолжително.....таму не се работи за одлука и свест на родителот....едноставно детето "мора" да оди во школо.
Тука е разликата.
Ete taka, decata mora da odat vo skolo a vo diskoteki ne moraat, neka gi ZATVORAT zimava.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Znaci, DALI se soglasuvate deka treba site kafulinja, nokni klubovi, diskoteki, koncerti vo zatvoren prostor ...- Dali DA SE ZATVORAT ??????
да
Автоматски споено мислење:

Normalno, kafulinjata I diskotekite, kafanite...a Ima li logika mojata kerka da ne odi vo uciliste ama da kisne vo kafik cela nok Kade sto e kalakurnica vo zatvoren prostor!?
Што ти е нормално бре на тебе?
Имаш ли ти видено некоја статистика, околу све ова?
Имаш ли една единствена рационална мисла на темава?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Normalno, kafulinjata I diskotekite, kafanite...a Ima li logika mojata kerka da ne odi vo uciliste ama da kisne vo kafik cela nok Kade sto e kalakurnica vo zatvoren prostor!?
разликата е што таму не мора да оди, а ваму мора да оди.

Ако израмнуваме кафиќ со училиште - тоа е аргумент дека децата не треба да одат на школо, безразлика на коронавирусот.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Ete taka, decata mora da odat vo skolo a vo diskoteki ne moraat, neka gi ZATVORAT zimava.
Не биди мелодраматична.Морале да идат ебати јакото образование кое го имаме.Во време на пандемија никој не може да ме натера да го однесам детето во школо како што никој во школите нема да преземе одговорност кога ке се случи некоја заебанција.Во кафич иделе да ама тоа е се на свој ризик и ако зарази некого најчесто ке го зарази неговото друштво кое било со него на маса а не син ми кој сум го натерал да седи дома иако сака да излезе.Голема разлика.А во школо со 19 други ученици како да го чувам во училница полна со таленти кој не ебат жива сила и дошле во школо зошто МОРААТ нели.Кој ке ја гарантира безбедноста на тие деца.Внатре ВЦ нема како што треба они ке ми глумеле дека имаат сапуни и дезифенкции.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Да, да, младите криви сега што отишле да се забавуваат.

Ај да ве прашам нешто, кој ги организира тие забави? Кој ги одобрува тие забави? Кој се грижи за тоа дали протоколите се почитуваат?

Иначе во врска со отварањето на училиштата, ова за мене лично беше очекувано. Мора колективно да сфатиме дека тендерчиња мора да летаат, нели?

Само ме интересира, во случај на креирање нови кластери поради отварањето на училиштата кој ќе одговара? Дали ќе одговара новата министерка? Дали ќе одговара квази средношколскиот сојуз и нивниот "лидер" ?

Без разлика дали нешто ќе се деси или не, само едно знам - а тоа е дека за разлика од моите родители, јас нема да дозволам моето дете да се роди и да живее тука.
 
M

Macedon1um

Гостин
Денеска имаа прес Филипче и новава министеркава за труд и социјала Шахпаска каде што зборуваа за протоколите со кои треба да почне наставата

Малку ги фатив на крај па не ги знам сите детали ама една новинарка (Албанка по зборување изгледа) се уклучи со прашање, што ќе се случувало во местата каде што има недотаток на кадар. Конкретно во Чаир па и на други места 80% од вработените во градинките што имале деца до 10 години ќе биле ослободени од работа, на што доби одговор дека доколку имале потреба ќе ангажирале нови вработени. Тоа е се што треба да знаете зошто уствари толку форсираат за почнување на настава со физичко присуство, редовно вработените ќе седат дома други нови ќе си вработат партиски (сите) насекаде низ државава

И се на се ќе биде само уште едно оптоварување на системот, знам дека привремено вработување ќе биде ама знаејки ги нашиве политички жонглери гарантирам дека поголемиот дел од тие привремени вработувања ќе си останат засекогаш таму каде што почнале чим имаат партиска книшка од власта
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Еве ја женичкава со пола грам мозок.....нејзиниот син третоодделенец ќе го пушти во клупа.
За разлика од нејзе Филипче своето дете (9-то одделение) ќе го пушти да оди во школо кога ќе се создадат услови за тоа.....одсноно меѓу редови кога ќе имаме вакцина
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.186
Поени од реакции
19.264
Како беше оној хаштагот за сиромашни деца, #donirajkompjuter?

FB_IMG_1599202888472.jpg
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
 
M

Macedon1um

Гостин

Да се надеваме дека не им е пренесено на децата

Според Центарот за јавно здравје денес во Битола се потврдени четири нови случаи лицата се на возраст од 54 до 65 години, а меѓу нив им и негователка во градинка. „Во бројот на пријавени нови случаи во Битола припаѓа и едно лице кое работи како негователка во детска градинка. По спроведеното епидемиолошко истражување, за 5 деца од градинката, 3 воспитувачки и 2 негователки е даден предлог до ДСЗИ за ставање под здравствен надзор и домашна изолација во траење од 14 дена од контактот со позитивното лице“, информираат од Центарот за јавно здравје од Битола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom