Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Тука влегува цела европа, барем оној развиениот дел кај што сите сакаме да одиме?
Ама па јас мислам не купуваат тие јапанки оти се наивни и не знаат што да им прават на парите.. верувај знаат тие добро, мноогу подобро да менаџираат со финансиите од нас тука балканциве.... што за да заштедиме се праиме паметњаковци и ќе купиме една работа три пати и сите три пати ќе биди од утка по утка.


Глупости бе, незнам која будала ги измислила и поради која причина. Глупости.


На некој чија клима не знае да симне испод 400w.


Да те веруваме, или ќе споделиш нешто црно на бело....
Ајде еве да речеме и толку троши просторот.
Дали се согласуваш дека има периоди кога уствари просторот се исфрла од игра?
На пример кога надворешната и внатрешната температура се така погодени, да климата работи стабилно и со отворени врати и прозори?

Дали мислиш дека во такви околности, климата треба да го постигне својот минимум при работа според спецификации?
Дали мислиш дека во такви услови ти да ги отвориш вратите и сеуште ти троши 250w просторот ја игра таа улога или нешто друго?

Ова го давам како пример затоа што последниве две недели навечер е таква состојбата кај мене, надвор е посвежо со некојси 23-4, дома е 26-7 и климата е поставена на 25. Климата дува со издув 8-10 степени понизок од усис и троши помалку од 80w КОНСТАНТНО!
Еве вечерва ја уклучив кога си дојдов дома кај 8, крена 350w првите 30 минути после уклучувањето и после тоа падна на 60~70w и си тера со толку....

ps. Вчера вечер имав гости, пушачи, преку 3 саати седевме со отворена врата од терасата затоа што постојано некој излегуваше на цигара.... Мицуто кај мене си крцкаше со испод 80w цело време. Толку ми трошел просторот?
Očigledno se baviš so politka. Taka si go iscepkal mojot post so zemanje citati izvadeni od kontekst, bravo, te biduva za ova. Ispađa deka tvrdam deka TOSHIBA ne ni može da raboti so 100W i deka na mojot kinez sirotiot mnogu mu bilo i 250W.
Nikade ne tvrdam deka klimata ne ti raboti so 80W, tuku ako tvojata se stavi kaj mene deka nema da raboti isto, ako kinezov ne isklučuva i vleče 350W deka tvojata nema da sleze pod 300W.
Si se skaral malku so termodinamikata i so prostorot. Znači se čudiš koga otvraraš vrata od terasa, klimata pak raboti so 80W! A nadvor kako što samiot veliš e za 2-3 stepeni poladno od vnatre, probaj otvori vrata koga e nadvor 38 C, a vnatre 25 C.
E sega ako misliš deka ne e taka, toa e tvoe pravo i tvoja rabota...
Te molam PONATAKA nemoj da me citiraš so citati izvadeni od kontekst, zašto nemam namera da se ubeduvam so tebe.
Автоматски споено мислење:

Со 60-80 вати не дува ладно т.е не се осеќа
Бар јас пред мојата ЛГ кога троши минимални 170-180 вати стојам и не е нешто ладно.
Како што и зимо,пример ако ти троши 100 вати стави рака или на фаца ќе осетиш ладен воздух.
Не дека не е ОК

Златко мислам ќе се сложиш со мене. За вакумирањето,доволни се 5 мин да се извакумира внатрешната единица.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Nemoj da me razočaruvaš, mislav deka tebe kako teh. lice ti e jasno deka ne se vakumira na vreme tuku na postignat vakuum.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Не се разбирам многу , па затоа препорачајте за 93м2 стан кои и какви инвертери да ставам ? Два по 3.5кв би било океј? Секое мислење е добредојдено. Поздрав
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
239
Aj do onie sto koristat merac za potrosena energija kakvi meraci koristite? od kade vi se nabaveni i po koja cena?
Jas kupiv blitzwolf https://m.banggood.com/index.php?com=customer&t=orderDetail&orders_id=80302447&status=-1 ama klimata izvade error so nego i ne sakase da trgni, ako go koristam za panelot e ok. Ajde da slusnam mislenja.
За слушање тешко дека ќе слушнеш, но за читање ќе прочиташ:
Еве со дисплеј

https://a.aliexpress.com/_d8Orzek

Еве со wifi за да го гледаш и контролираш преку смартфон и интернет:

https://a.aliexpress.com/_dSJNDbW
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
239
Не се разбирам многу , па затоа препорачајте за 93м2 стан кои и какви инвертери да ставам ? Два по 3.5кв би било океј? Секое мислење е добредојдено. Поздрав
Првично вака према квадратурава би требало две по 5.5 кв, но зависи од многу фактори меѓу кои најмногу од распоред на соби и изолација
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Screenshot_20200816-105824.jpg

да таа е v10006 ... @ts01 треба да почекаш и кај мене loading праваше
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Koja app.e ovaa od broadlink..?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
239
Грешка, тоа е верзијата за јаболчето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom