Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Trebalo do sega da ja odnesis potvrdata od zdruzenie i izvodite vo ministerstvoto za pravosudie,ima golemi sansi da te odbiet sega. Nosi gi brzo nikogas ne se znae,mozebi i ne ke e docna.
Одма нека носи документи во правосудие што поскоро. Јас однесов документи откако веќе 2ипол месеца бев на финална и сега сум на положително од крајот на Јануари (прочитав на форумот чим сум на положително ми ги зеле документите во предвид, во спротивно би ме одбиле). Живи били па видели :) Инаку на финална бев околу 6 месеца. Поздрав
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Има указ 122.
Некој да се пофали дали е влезен во тој указ или во некој претходен оти последниот указ беше 119.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
интервјуто беше на 18.02.2019 г. статусот е променет на 10.08.2020
Одлично, значи повеќе од пола февруари е исчистено.

Се надевам март ќе поминат у септември, април у октомври и така натака :) сепак не е толку лошо.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
7
Поени од реакции
19
Одлично, значи повеќе од пола февруари е исчистено.

Се надевам март ќе поминат у септември, април у октомври и така натака :) сепак не е толку лошо.
Iako su aplikacije iz januara obradjivali cijeli maj i jun, a iz februara ce ocito juli i cijeli avgust, svidja mi se optimizam. :D
 

SB*

Член од
11 август 2020
Мислења
5
Поени од реакции
3
Dali nekoj znajt shto dokumenti mi se potrebni za vo Opshtinata Sredec na Lege 6 za da registriram adresa i EGN
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Iako su aplikacije iz januara obradjivali cijeli maj i jun, a iz februara ce ocito juli i cijeli avgust, svidja mi se optimizam. :D
Знам пријателе али тоа е.

До сега "задолжителна" траеше околу 16 месеци, ама ко што тргнало годинава, не ни бега 18 месеци. :place:
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Drugari samo da vi spodelam info sto sega slucajno go cuv vo kancelarijata na mojot posrednik... Stanuvase slucaj za covek koj e na dopolnitelna od lani od april mesec, i pisale mail vo ministerstvoto zosto dok uste ne se razgledani i stoi dopolnitelno, i dobile odgovor deka treba da pisat posebna molba i da ja dostavat na salter za da bidat dokumentite razgledani i vneseni vo predmetot, sto u prevod znaci da se izvadat od nekoja fioka kade se zatureni....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Drugari samo da vi spodelam info sto sega slucajno go cuv vo kancelarijata na mojot posrednik... Stanuvase slucaj za covek koj e na dopolnitelna od lani od april mesec, i pisale mail vo ministerstvoto zosto dok uste ne se razgledani i stoi dopolnitelno, i dobile odgovor deka treba da pisat posebna molba i da ja dostavat na salter za da bidat dokumentite razgledani i vneseni vo predmetot, sto u prevod znaci da se izvadat od nekoja fioka kade se zatureni....
Pa so molba se dostavuvaat dopolnitelni dokumenti izgleda toj po posta bez da napisi molba gi pratil.
 
Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
Одма нека носи документи во правосудие што поскоро. Јас однесов документи откако веќе 2ипол месеца бев на финална и сега сум на положително од крајот на Јануари (прочитав на форумот чим сум на положително ми ги зеле документите во предвид, во спротивно би ме одбиле). Живи били па видели :) Инаку на финална бев околу 6 месеца. Поздрав
како и да е е добра вест :) ,се надевам..можам да ги испратам следната недела, тоа значи една недела после статусот е променет на финалeн Bи благодарам многу, ви посакувам среќа момци!
Автоматски споено мислење:

Pa so molba se dostavuvaat dopolnitelni dokumenti izgleda toj po posta bez da napisi molba gi pratil.
како да се напише molba? сам со рака, или има некој урнек?
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Drugari samo da vi spodelam info sto sega slucajno go cuv vo kancelarijata na mojot posrednik... Stanuvase slucaj za covek koj e na dopolnitelna od lani od april mesec, i pisale mail vo ministerstvoto zosto dok uste ne se razgledani i stoi dopolnitelno, i dobile odgovor deka treba da pisat posebna molba i da ja dostavat na salter za da bidat dokumentite razgledani i vneseni vo predmetot, sto u prevod znaci da se izvadat od nekoja fioka kade se zatureni....
Ова звучи нелогично но ако е така посредниците нека се активираат малце и нека испратат молби за сите што се на дополнителна, па нека ги разгледуваат и внесуваат по ред...нека се реши ова а не вака во неизвесност
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Многу чудно делува ова со молбите ама што знам . Да видиме што како колку сме тука на дополнителна и дали има некоја промена некој.

Јас интервју 09.01.2018 со рок на достава 11.07.2019 и сеуште никаква промена.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Еднаш молба да ги примат документите па после пак молба да ги разгледаат и внесат во предметот, нема поента али се е можно
Јас сум со интервју 04.06.2018 Софија и доставени дополнителни документи почеток на ноември 2019
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom