Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Биотехнологии не пратам, ради што малце е коцка, фармацииве ми се спори некако брз поле за раст. Инаку од нив нај за мене е BMY
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Razgledav poveke kompanii na evropskite berzi,konkretno biotech i zakluciv deka po parametri voopsto ne se podobri od ALK,tuku imaat i povisok P/E.So dividenda se tuka negde ama pivisoko od 3% nema.Prednosta e vo toa sto Rosche,Novartis,Novonordisk imaat poveke sansi za istrazuvacka rabota i pronaogjanje novi lekovi ,a so toa i rast na cena.Plus toa kaj nas nema danok na kap.dobivka a danok na dividenda si go plakjaat kompaniite sto isto taka e povolnost.Sumirano ako kupis 80 akcii na ALK za 1000000 den. od dividenda ke dobies okolu 32000den.Za tie pari ke kupis 50 akcii na Rosche i ke zemas okolu 450 CHF.ili 25000den i plus ke si platis staratelski uslugi ,danok idr.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Гледам се раздвижил форумов за странски берзи и акции, одлично! Тука би можел да се приклучам, за разлика од МСЕ форумот, таму можда кога ке сменам пол, кога ке наполнам 70 години, ќе се преселам на село и ке одам да пунам вода на чешма, тогаш.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Moze li da spodelite mislenje za SANOFI Pasteur akcijata.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.570
Фати некој нешто на KODK?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Фати некој нешто на KODK?
Тешко некој да фатил. Тешко да купил на 2-4 долари, а МОЖДА има купено на 10-20 долари па да фатил ( под услов да продал ).

Имаме хендикеп во тргување со странски акции бидејќи мора да ги држиме 2 дена, за разлика од америте и останатите кои можат да ги продадат веднаш.

пример, купил на 20 долари и продал на 40, а ти додека чекаш да поминат 2 дена за продажба пак ке дојде на 20 долари...и затоа и инвестирањето во такви шпекулативни акции не е баш препорачливо за нас.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Moze li nekoj da mi kaze kakva e danocnata regulativa ,konkretno danok na dobivka i dividenda za akcii od francuski kompanii ?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Moze li nekoj da mi kaze kakva e danocnata regulativa ,konkretno danok na dobivka i dividenda za akcii od francuski kompanii ?
28% данок на дивиденда ти го задржуваат во Франција, кога ке стигне во МК треба да платиш уште 10%.

нема данок на капитална добивка во МК.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Fala Blizzard.
Автоматски споено мислење:

Dokolku nekoja kompanija objavi deka ke dade dividenda od 3€ dali e tos bruto ili neto?Odnosno dali na tie 3€ se veke presmetani tie 28% danok ili ne ?
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Fala Blizzard.
Автоматски споено мислење:

Dokolku nekoja kompanija objavi deka ke dade dividenda od 3€ dali e tos bruto ili neto?Odnosno dali na tie 3€ se veke presmetani tie 28% danok ili ne ?
objavuva 3 eur, odma racunaj -28% znaci tebe ke ti legnat 2.16 eur, pa na tie 10% danok u MK treba SAM da prijavis sto znaci deka 1,944 eur ili okolu 65% od ona sto ke objavat.

Klanica e, ama toa e.

Vo US e 30%, Germanija 26.375%, Holandija e ponisko 15%, Kina 10%, Italija 26%, Spanija 19%, a najnisko e vo UK ( osven REITs koi se 20% ), te. tamu nema danok na dividenda, znaci placas samo 10% vo MK otkako ke te izvestat deka pustile imas rok do sleden mesec do 10ti da prijavis i do 15ti da platis.
Автоматски споено мислење:

ps. Ne mora da znaci deka ako e FR kompanija deka danocnata regujlativa e kako za Francija.

Sve zavisi OD KOJA BERZA ja kupuvas, znaci ima kompanii od drugi drzavi koi kotiraat na razlicni berzi vo EU. Eve na primet Shell e od Holandija, ja ima i vo US berza i vo UK berza. Pred da kupis takva, informiraj se od koja berza ZA TEBE e najpovolno da kupis.
Автоматски споено мислење:

pps. Izvinite za latinica
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Зошто ограничување од два дена? Преку илирика нема такво ограничување
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Што би рекол грими @therealgrim тука лежи крими инсајдерско трејдање...
SEC веќе отвориле истрага за околу 70к акции кој се купени неколку дена пред да ја објават веста... да видиме што ќе каже истрагата

Фати некој нешто на KODK?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom