Работа во Германија

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Од искуство на пријатели, подобро е сега да ви одлагаат затоа што немаат потреба од работници колку што имаа пред короната. Во принцип чекаме да заврти тркалото пак, за да имаат потреба од работници повторно...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Дали е вистина дека почнале за возачи да бараат B1 ниво германски јазик? Наводно амбасадата во Сараево издала такво соопштение.
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ме интересира дали некој има искуство во склучување брак со германски државјанин? Колку се чека за виза? И дали има некој начин да се земе визата директно во Германија? Со оглед на ситуацијата со корона не знам колку ќе се чека со границите, и до кога ќе се отворени. Благодарам
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво,имам едно прашање,дали има некој испратено сега документи за повраток на данок и како оди постапката со оглед на тоа дека finanzamt во одредени градови е затворен поради корона вирусот?
Благодарам
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
lele luge pisete nesto na temava,e nekoj nekade prave li nesto,kakva e situaciata???
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Се извинувам можеби е многу пати објаснето и слично..
Ќе прашам дали со бг пасош ако одиш ти одбиваат голем данок ако си не женет и немаш деца? Или тоа е за со виза ако си со мак пасош и си не женет ?
Стар пост али морам да реплицирам, една од работите најмногу шо ме боли е ова. :D Те убиваат без разлика дали си дојден со виза или еу пасош. :D :D ... Пред 10тина дена кога ни дадоа месечниот извештај за платата правевме споредба со колегата, он зема 2210 евра нето, јас 1870 нето. Јас сингл, он со жена и едно дете. И двајцата зимаме иста саатница од 14.50 евра на саат, и двајцата работиме исто саати.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Стар пост али морам да реплицирам, една од работите најмногу шо ме боли е ова. :D Те убиваат без разлика дали си дојден со виза или еу пасош. :D :D ... Пред 10тина дена кога ни дадоа месечниот извештај за платата правевме споредба со колегата, он зема 2210 евра нето, јас 1870 нето. Јас сингл, он со жена и едно дете. И двајцата зимаме иста саатница од 14.50 евра на саат, и двајцата работиме исто саати.
да одбиваат една врста на КАЗНА што не си женет,прсетанува ако се жениш,затоа велат ако се двајца сте полесно е,инаку брат от чиста лубопитност во кој грат си и сто работиш во која индустрија си,може да ми пишиш тука или во ПП!!!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
да одбиваат една врста на КАЗНА што не си женет,прсетанува ако се жениш,затоа велат ако се двајца сте полесно е,инаку брат от чиста лубопитност во кој грат си и сто работиш во која индустрија си,може да ми пишиш тука или во ПП!!!
Во Хесен сум, возам ултра мрежа за Хермес. Мали комбиња со пратки шо имаат најголем степен на приоритет. Тргнувам празен пример за Дизелдорф, таму се паркирам на рампа и одам на кафе 1-2 саати додека ме товарат. Кога е готово само ставам пломба, зимам листот и назад во депото. Таму го оставам комбето полно, утре ќога ќе дојдам празно е и пак исто. Не товарам, не истоварам, само возам. Како им се исплаќа незнам, пред неколку недели извртев 350 км само за 7 телевизори Самсунг. :LOL:

Проблемот е тоа што се работи преку вечер. Тргнувам некаде 19:00-20:00 часот, се враќам 3-4 сабајле. Моментално ми одговара бидејки сеа од октомври ќе тргнам на школо за јазик, во наредните 5-6 месеци ќе го работам тоа али во никој случај не е за нонстоп. Особено ако сакаш да имаш социјален живот. Среќа сеа сум на одмор во наредните 2 недели, кога има најмногу работа. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom