Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Твој проблем е што мислиш дека помеѓу два зла, народот секогаш ќе испадне и ќе гласа за помалото зло. Ете народот има опција и да не гласа оти му е скурчено

Според мене раководството на Дпмне е соучесник на Заев во сите штетни политики спроведени, бидејки имаа доволно моќ да се обидат да спречат а не го сторија тоа..
Џабе се трудиш, потврдоглаво створење од типов не сум сретнал на форумов. Можеби 2 месеца со над 50 члена ја води потполно истава бесцелна дискусија и ,,агитира". Јас мислев дека е само ствар на ширење предизборна камкања, но многу посериозна е работава со дечково. Убеден е дека народот бил крив дека ВМРО поминаа така како што поминаа и на најсрамната национална капитулација и најмизерните економски политики успеаа да соберат едвај 15К гласови повеќе од минимумот во изминативе 30 години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
А? Каква врска имам јас со Смилковци, многу малку имам пишувано за ова на форумот, и генерално тој настан никогаш суштински не ме заинтересира?
Нема тука збор дека не те тангира случајот, да те тангираше може ќе имаше грижа на совест што си учествувал непосредно во пропаганда која ослободи злосторници
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Причината зошто се користи тоа „распродавање на историја“ е затоа што не постои континуитет во наративот на државата. На пример (а има многу примери), државата Северџанистан изрично се откажува од „континуитетот“, односно наративот за постоење континуитет со државата Република Македонија. Државата Република Македонија се повикува на АСНОМ кога ја утврдува државотворноста на нејзиниот народ, а Северџанистан на Рамковен договор. Едното со другото немаат допирни точки и кога се чепка така осетливо национално прашање како државотворност, тоа значи дека се работи за сосем нова креација која се откажува од најбитните елементи на претходната.

Каде го пишува ова?

Автоматски споено мислење:

Нема тука збор дека не те тангира случајот, да те тангираше може ќе имаше грижа на совест што си учествувал непосредно во пропаганда која ослободи злосторници
Јас мислам дека ти халуцинираш, или ме имаш смешано со некој.
 
M

Macedon1um

Гостин
Удавете се, нема логика со болни у паметот да се дискутира.
Болни со паметот се ваквите како тебе, што мислат дека луѓето нафта пијат па ќе гласаат по секоја цена. Ако и раководството на Дпмне е со сличен став, дека они се супер дека имале сосема исправни одлуки наместо да си ги увидат грешките и поправат - уште долго време ќе си бидат опозиција на ЗЗ
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Џабе се трудиш, потврдоглаво створење од типов не сум сретнал на форумов. Можеби 2 месеца со над 50 члена ја води потполно истава бесцелна дискусија и ,,агитира". Јас мислев дека е само ствар на ширење предизборна камкања, но многу посериозна е работава со дечково. Убеден е дека народот бил крив дека ВМРО поминаа така како што поминаа и на најсрамната национална капитулација и економски политики успеаа да соберат едвај 15К гласови повеќе од минимумот во изминативе 30 години.
Одиш на пазар и имаш 10 тезги. На сите освен на една имаш скапани патлиџани, само на една имаш убави. Ти зимаш од скапаните....кој е крив?
Ти или тој пазарџијата со убав патлиџан?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Болни со паметот се ваквите како тебе, што мислат дека луѓето нафта пијат па ќе гласаат по секоја цена.
Не, тек почињаат уцените и спроведувањето на договориве....ќе видиме кој нафта пиел ;)
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Во преамбулата.
Во преамбулата на што? Каде пишува дека преименуваната држава ги влече своите корени од рамковниот договор а се откажува од континуитетот со Република Македонија и АСНОМ?
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.487
Поени од реакции
4.709
Поентата е што нема македонци сега во Грција...главната.
Остај тоа, ни во Македонија нема Македонци со договорот, има граѓани на северна Македонија, има Албанци, Турци, Срби, Роми..
И има коси црти, Македонци нема.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Во преамбулата на што? Каде пишува дека преименуваната држава ги влече своите корени од рамковниот договор а се откажува од континуитетот со Република Македонија и АСНОМ?
Преамбулата на Уставот на Република Севрџрмр:

АМАНДМАН XXXIV

Во Преамбулата на Уставот на Република Македонија зборовите „одлуките на АСНОМ“ се заменуваат со зборовите „Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ“, по зборот „година“ се додаваат зборовите „и на Охридскиот рамковен договор“, а се бришат зборовите „одлучија да“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom