Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Па лесно било, видовме, доволно е да се формира комисија и да преправа на хартија како ќе кажат колегите од истокот.
Или уште полесно, како ќе каже Борисов на Заев таква била историјата.
Само еднаш му се испушти, кажа дека Илинденското востание било македонско, па им се извинуваше на Борисов и Захариева.
Значи пред 1944 историјата е дадена, пред тоа Македонците не постеле, од небо паднале, а пак добрите ни соседи од југ веќе ги погрчија Македонците кои се бореле во граѓанската војна во Грција, сега ќе бидат "славофони грци", тогаш не знаеле дека се словенизирани Грци, никој не им кажал. Па лани кога Ципрас ја спомна Мирка Гинова со грчко име и презиме оргазми имаа шарените педери и комуњарчињата. Така да ни таа историја после 1944 не ни е сигурна. А со заев храбрио ништо чудно и да се смисли некој термин за нас од 1991 до 2018-19, да не сме Македонци туку вардарци или централнобалканци, за историјата да ни почнува од промената на името со националност граѓани на северна Македонија.
OK, наместо да нафрлаш работи кои ништо не значат, дај некој факт. Значи најди ЕДЕН ЕДИНСТВЕН историски факт, значи само еден, за кој ти сметаш дека е АПСОЛУТНО вистинит, кажи каде бил ЗАПИШАН како таков, и каде е сега тој факт избришан, променет или било што.

Гледам го користиш изразот ја продадоа историјата, а мислам дека не знаеш што тој значи. Да видиме дали има било какво значење зад флоскулите со кои се расфрлаш, флоскулу кои иначе се само наратив кои ти е сервиран за нечиј политички инетрес, а кој ти го прифаќаш и повторуваш како папагал, без да размислиш за неговото значење.
Автоматски споено мислење:

Се откажаа од малцинствата во Грција и Бугарија. Живи луѓе ги отпишаа, батали историјата, сеа шо ќе разводнуваш?
Биди стрплив, ќе се вратиме и на темата за малцинствата. Има една анегдота за Черчил, кој бил во клозет кога неговиот секретар дошол пред вратата од клозетот и му кажал дека на телефон го бара некој лорд. Черчил му рекол да почека, со зборовите

I'm sealed on The Privy and can only deal with one shit at a time” .

Така и јас, затоа биди стрплив.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Имавме две опции пред избори....ВМРО со над 61 и ова сега што се случува. Народот бираше и одбра....што сее тоа ќе жнее.
Ова со народов е дел од стратегијата...не знам на кој му текна ама паметен и он бил....демек народот не бил крив. Како оправдување за ова што ќе се случува понатака.
Како ве играат тоа е толку прецизно изведено да е стварно ремек дело, нек си ебе матер. Може после неколку години ќе ви текне што сум пишувал, ако ни се пружи шанса секако.
Интересно и овие од СДС истово го викаат.Проблемот е шо и на едните и на другите за народот им текнува дури за време на избори.И двете партии заедно изгубија 270000 гласови.Народот ги потсети дека изборите не ги одлучува париското членство и администрација,туку обичниот народ, работникот.Имајте го тоа на ум за следните избори.И едните и другите!
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Интересно и овие од СДС истово го викаат.Проблемот е шо и на едните и на другите за народот им текнува дури за време на избори.И двете партии заедно изгубија 270000 гласови.Народот ги потсети дека изборите не ги одлучува париското членство и администрација,туку обичниот народ работникот.Имајте го тоа на ум за следните избори.И едните и другите!
Гајле ми е и за едните и другите, се надевам ќе изгубат.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Зошто го мешате народот со партиската клиентела и нивните фамилии?
Дпмне имаа 11 години за бранење на националните интереси и економско воздигнување на државата, во еден момент дури и парламентарно мнозинство. Како е народот виновен што партијата им се сведе на ова дереџе мене ми е непоимливо. Што тоа дпмне направи за да со чист образ излезе на избори и побара 61 пратеник? Не можат бре вечно да се вадат на тоа оти партијата во називот имала вмро, па ајде по дифолт мора да се гласаат. Тие самите си ја исекоа гранката на квази национализмот врз која што седеа, т.е Зајко им ја прегриза и тие аман не рекоа. Се откажаа од нивниот најсилен адут и сега народот им бил виновен оти изгубија ко магариња од најнеспособната власт во универзумот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Интересно и овие од СДС истово го викаат.Проблемот е шо и на едните и на другите за народот им текнува дури за време на избори.И двете партии заедно изгубија 270000 гласови.Народот ги потсети дека изборите не ги одлучува париското членство и администрација,туку обичниот народ, работникот.Имајте го тоа на ум за следните избори.И едните и другите!
Имаш два коњи за трка...едниот е со 4 скршени нозе а другиот има шинат зглоб. Знаеш негде од прилика дека тој со шинат зглоб можеби и нема да ја заврши трката.
Кој коњ ќе го одбереш?
Автоматски споено мислење:

Зошто го мешате народот со партиската клиентела и нивните фамилии?
Дпмне имаа 11 години за бранење на националните интереси и економско воздигнување на државата, во еден момент дури и парламентарно мнозинство. Како е народот виновен што партијата им се сведе на ова дереџе мене ми е непоимливо. Што тоа дпмне направи за да со чист образ излезе на избори и побара 61 пратеник? Не можат бре вечно да се вадат на тоа оти партијата во називот имала вмро, па ајде по дифолт мора да се гласаат. Тие самите си ја исекоа гранката на квази национализмот врз која што седеа, т.е Зајко им ја прегриза и тие аман не рекоа. Се откажаа од нивниот најсилен адут и сега народот им бил виновен оти изгубија ко магариња од најнеспособната власт во универзумот.
А кој доби најнеспособна власт по втор пат?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
А што тоа направи дпмне за да се прикажат како способна власт?
Што е битно што направиле....ќе ги окривуваме за лоша реклама?
Дали народот е повеќе во ќар со оваа ситуација или со 61 пратеник на ВМРО?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Што е битно што направиле....ќе ги окривуваме за лоша реклама?
Дали народот е повеќе во ќар со оваа ситуација или со 61 пратеник на ВМРО?
Како бе не е битно што направиле? Па заради тоа и изгубија, оти не направија ништо за да победат. Дали Мицковски излезе и отворено му кажа на народот зошто му се тие 61 пратеник? Сем што настапија со рециклирана програма од времето на Грујо, компромитиран кадар ко Гога што веќе еднаш изгуби на избори и верглаше излитени фрази за некаква правна држава, оној оперскиот пејач кој што е директен линк со времето на Грујо, само што ќе го видиш одма те асоцира на него, го гледаш во собрание качен на говорница. За скечевите од реклами да не прајме ни муабет.

Дпмне изгуби заради дпмне. Народот е виновен, ама од сосем други причини.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како бе не е битно што направиле? Па заради тоа и изгубија, оти не направија ништо за да победат. Дали Мицковски излезе и отворено му кажа на народот зошто му се тие 61 пратеник? Сем што настапија со рециклирана програма од времето на Грујо, компромитиран кадар ко Гога што веќе еднаш изгуби на избори и верглаше излитени фрази за некаква правна држава, оној оперскиот пејач кој што е директен линк со времето на Грујо, само што ќе го видиш одма те асоцира на него, го гледаш во собрание качен на говорница. За скечевите од реклами да не прајме ни муабет.

Дпмне изгуби заради дпмне. Народот е виновен, ама од сосем други причини.
Oк е тоа со рекламите...се слагам. Што кажува математиката те прашувам?
Кој е ќар а кој зијан?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Oк е тоа со рекламите...се слагам. Што кажува математиката те прашувам?
Кој е ќар а кој зијан?
Ќар е комшиката од сдс што делеше пенкалца, влезе професорка. Зијан е комшијата од дпмне што делеше запалки и што требаше да влезе на работа во суд.
Јас секако сум зијан. Јас сум народот и сум зијан дваеесе и кусур години.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ќар е комшиката од сдс што делеше пенкалца, влезе професорка. Зијан е комшијата од дпмне што делеше запалки и што требаше да влезе на работа во суд.
Јас секако сум зијан. Јас сум народот и сум зијан дваеесе и кусур години.
Кога во овие 20 и кусур год. беше највеќе зијан?
Зборуваме за економски а и општо земено. Каков бил трендот некогаш а како е сега.....можеш ли да искалкулираш?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Имаше позитивна фама за овој Дурловски, мислам дека само тој не сакаше да биде амнестиран за 27-ми април и го ослободи судот, па го вртеа тоа по медиуми. Јас мислев дека многу подобро ќе помине на избориве, а пред се кога противник ти е факинг Шеќеринска, но не е тој крив, дпмне ептен ја промашија.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Кога во овие 20 и кусур год. беше највеќе зијан?
Зборуваме за економски а и општо земено. Каков бил трендот некогаш а како е сега.....можеш ли да искалкулираш?
Стариот дома највеќе беше зијан во времето на сдс, за време на транзицијата кога ја затворија фабриката каде што работеше и стана социјален случај.
Јас сум највеќе зијан од владеењето на Грујо. Дпмне имаше 11 години власт да ја опраи оваа држава и да ја стави во колосек. Бевме една од најмалку задолжените држави во Европа а тој тие пари ги пикна в џеб и ги искористи за лични хирови. Јас ќе треба утре тие пари да ги враќам. Го подели народот. Земјоделци излагаа на протест а тој им правеше контра протест со покондурени нашминкани даскалици. Го саботира сопствениот народ и држава. Го уништи образованието. Соработуваше со ДУИ и во пикот на неговата моќ.
Јас во моите дваесеети години сега требаше да начекам горе-долу уредена држава и да планирам живот тука. Наидов на ова.

Сега кажи ми ти мене како сум јас виновен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom