Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.017
Поени од реакции
17.954
А што е со другиот пратеник?
Јас мислам дека баш врз него ќе биде извршен притисок и при формирањето на влада ќе пробаат да го купат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Јас мислам дека баш врз него ќе биде извршен притисок и при формирањето на влада ќе пробаат да го купат.
И да се случи тоа, нема да се случи, ако ме разбираш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Зависи каков е тој култ што ќе се создаде.Култот се создал и кон Гоце делчев и кон Грујо, овие двајца исти ли се?

Нормално е да се создава култ кон Апасиев ако почне навистина да ги решава прашањата кои не мачат 30 години. Друга работа, за да се случат такви промени му е потребен народ а на секој народ му треба лидер, јас немам ништо против ако ние како македонски народ имаме лидер кој е на место, можел ми Гоце Делчев да го дигне ВМРО на тоа ниво ако не створел култ кај народот, ако народот не му се поклонел него и на неговото дело.

Дури немам ништо против ако до некаде и почне да се богати(во гранците на нормалата) ако навистина се направат промени, зошто да не се лажеме ниту некој од премиерите на скандинавските земји кои се возат на точак, ниту пак Меркел која сама пазари во маркети и живее под кирија не се дел од вистинскиот начин на живот.
Не е проблем и милијардер да стане. Единствена работа што обичниот човек треба да го интересира е како ги стекнал парите.

Од една страна имаш олигархија која граба од народот од друга страна имаш богати луѓе што створиле нешто и поради тоа добиле надоместок.

Кај нас еден од најголемите проблеми е што немаме богати/продуктивни луѓе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Дури и за време на нивната власт 5-10 пати бришеле па пак пишеле. :D
Шала на страна, све ми се чини дека свесно Апасиев го бутаат нагоре со тужбиве и со серењето против него. Можеби Апасиев треба ја одигра неславната улога да е зрното надеж кој ќе го оттргне Македонскиот народ од радикализација...

Пак ќе кажам сега за сега (можеби неволно) гледам кон Левица со симпатии... Можеби ете отпорот и мене ме покренува, иако сум крајна десница... Можеби ќе успее човекот да изблефира и да ги надмине перфидните игри со кои ќе се соочи, и ќе успее да биде неинфициран глас на Македонскиот народ. Па да видиме :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Шала на страна, све ми се чини дека свесно или несвесно Апасиев го бутаат нагоре со тужбиве и со серењето против него. Можеби Апасиев треба ја одигра неславната улога да е зрното надеж кој ќе го оттргне Македонскиот народ од радикализација...

Пак ќе кажам сега за сега (можеби неволно) гледам кон Левица со симпатии... Можеби ете отпорот и мене ме покренува, иако сум крајна десница... Можеби ќе успее човекот да изблефира и да ги надмине перфидните игри со кои ќе се соочи, и ќе успее да биде неинфициран глас на Македонскиот народ. Па да видиме :)
Истово само што го напишав во другата тема. :icon_mrgr:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.017
Поени од реакции
17.954
Не е проблем и милијардер да стане. Единствена работа што обичниот човек треба да го интересира е како ги стекнал парите.

Од една страна имаш олигархија која граба од народот од друга страна имаш богати луѓе што створиле нешто и поради тоа добиле надоместок.

Кај нас еден од најголемите проблеми е што немаме богати/продуктивни луѓе.
Добро тоа е така, муабетот ми беше дека ако сега влегува во политика со стан во Скопје и професорска плата и подоцна стекнува неколку милиони на сметката, на сите ни е јасно како го постигнал тоа, но ако го направи сето тоа што народот го посакува тогаш и јас кој сум против секоја кражба на народни пари, би поминал покрај тоа, ако видам дека иднината на Македонија е добра и знам дека со негова промена се ќе се врати по старо.
Како шо кажав и на западот е исто, тоа возење на точаци и пазарување во маркети е глума пред народот.
 
M

Macedon1um

Гостин
Како шо кажав и на западот е исто, тоа возење на точаци и пазарување во маркети е глума пред народот.
Skromnosta stana tolku retka sto pocnavte da mislite deka istata e samo gluma pred narodot. Sakas da kazes deka Apasiev glumi so stajlingot pa celo vreme nosi rolka ili crna kosula ? Deka tatko mu glumi skromnost sto vozi tomos od 70ta godina iako realno sigurno moze da dozvoli podobro od toa. Nekoi lugje i da se milioneri ke si ostanat isti, ednostavno taka se skroeni.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.017
Поени од реакции
17.954
Skromnosta stana tolku retka sto pocnavte da mislite deka istata e samo gluma pred narodot. Sakas da kazes deka Apasiev glumi so stajlingot pa celo vreme nosi rolka ili crna kosula ? Deka tatko mu glumi skromnost sto vozi tomos od 70ta godina iako realno sigurno moze da dozvoli podobro od toa. Nekoi lugje i da se milioneri ke si ostanat isti, ednostavno taka se skroeni.
Зошто Бил Гејтс се облекува како професор по француски јазик од '80 а никако да престане со работа и да има душевен мир во некоја убава природа?

Така е и со овие, нивните политичари не се луѓе на кои татковците им се родени во село и единствената цел им била како да ги остават мотиките, не се деца на луѓе кои краделе струја. Едноставно им е сеедно дали се возат во кола или во автобус, но далеку дека не им се извалкани рацете и не присвојуваат државни пари.
Е тука станува разлика до менталитетот. Но кога тоа би била единствено зло на некој наш политичар(во случајов Димче) а пред тоа среди се, тогаш го прифаќам тоа се две раце, зошто знаеме како владееа другите 30 години.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Сам си го сјебуе кредибилитетот. Сите знаеме дека све што било дел од извршна власт има потенцијал да биде стрелан и не викам дека кажал нешто погрешно....ама кој к пика нос кај шо не треба?
Треба да се фокусира на тие работи за шо бил избран и со елоквенција и смиреност да им покаже на говнава од коалицијата на трите банди сдс-дпне-учк дека конечно треба да прибираат поелоквентен кадар у своите редови, а не балвани, послушни стискачи на копче за гласање.
Малку касниш. Оваа реторика не е ништо ново. Реакцијата сега, за истата, е новитетот. Пост-изборно.

Второ, што треба да направи? Како другиве политичари да си го врзе јазикот и да ќути? Да врти со палци и на прашања да околиша у кругови, кругови, па на коцка? Затоа што е пре-директен без PC речник е токму една од причините што е ставен лидер на партијата и зошто е гласан.

ne be, voj e tolku mnogu zaljuben vo samiot sebesi, nema da me iznenadi ako izleze deka pred ogledalo se gleda i so go drka. i grujo si se obozhavashe ama voj go mava na ogledalo garant

profesor po pravo bil na toa 'fakultetot' sho se polozuva od ucenje broshuri, misli svetot negov e :D
Автоматски споено мислење:

treba da mu go namestat na frchko vo duel da mu napravi edno dva poteza i da mu go zatne toa poganoto bradesto muce
Can you try not being a sower, damp купус for 24 hours at least?

Те молам, за твое општо здравје, најди го најблиското огледало и почни со мантра: "денес нема да бидам купус у расол, денес нема да бидам купус у расол ..."
 
M

Macedon1um

Гостин
Зошто Бил Гејтс се облекува како професор по француски јазик од '80 а никако да престане со работа и да има душевен мир во некоја убава природа?

Така е и со овие, нивните политичари не се луѓе на кои татковците им се родени во село и единствената цел им била како да ги остават мотиките, не се деца на луѓе кои краделе струја. Едноставно им е сеедно дали се возат во кола или во автобус, но далеку дека не им се извалкани рацете и не присвојуваат државни пари.
Е тука станува разлика до менталитетот. Но кога тоа би била единствено зло на некој наш политичар(во случајов Димче) а пред тоа среди се, тогаш го прифаќам тоа се две раце, зошто знаеме како владееа другите 30 години.
Zosto uziva vo rabotata ? Zosto smeta deka preku parite i vlijanieto sto go ima moze da donese pozitivna promena, da ne bide zapamten samo kako najbogat covek tuku po drugi raboti.

Ete Apasiev e dete na stecaec, porasnat na leb i ajvar da stigne do profesor so 10.00, tatko zemjodelski tehnicar/rabotnik koj i den denes se zanimava so toa. Vo druga drzava ke bide role model za politicar, a kaj nas imame eden kup debili sto go plukaat.. de celo vreme ista kosula nosel, kako klisar licel, kosata me mu bila miena, fasist bil i sl sranja.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.017
Поени од реакции
17.954
Zosto uziva vo rabotata ? Zosto smeta deka preku parite i vlijanieto sto go ima moze da donese pozitivna promena, da ne bide zapamten samo kako najbogat covek tuku po drugi raboti.

Ete Apasiev e dete na stecaec, porasnat na leb i ajvar da stigne do profesor so 10.00, tatko zemjodelski tehnicar/rabotnik koj i den denes se zanimava so toa. Vo druga drzava ke bide role model za politicar, a kaj nas imame eden kup debili sto go plukaat.. de celo vreme ista kosula nosel, kako klisar licel, kosata me mu bila miena, fasist bil i sl sranja.
Моето мислење е тоа. А тоа зошто е таков просечниот Македонец не можам да ти одговорам, ваљда се е склоп на минатото но и на денешното учење и просветлување од баш тој запад и ЕУ. Без разлика колку се мали овие територии, сепак се територии а никој не напушта територија толку лесно.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Добро тоа е така, муабетот ми беше дека ако сега влегува во политика со стан во Скопје и професорска плата и подоцна стекнува неколку милиони на сметката, на сите ни е јасно како го постигнал тоа, но ако го направи сето тоа што народот го посакува тогаш и јас кој сум против секоја кражба на народни пари, би поминал покрај тоа, ако видам дека иднината на Македонија е добра и знам дека со негова промена се ќе се врати по старо.
Како шо кажав и на западот е исто, тоа возење на точаци и пазарување во маркети е глума пред народот.
Делумно се согласувам само што кај нас апла јавно се краде, а не со некои затскриени шеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom