Џорџ Флојд

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Зошто АНТИФА да ја прогласува за терористичка. Па зар таа организација не е иста како оние момци кои се шетаа по Шарлоствил, зар нема „добри луѓе и на двете страни“, ваљда не се терористи и сите во АНТИФА?

Не ми е јасно, да ми објасни некој :confused:
Терористи се.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Бараш објаснување за нешто од Трамп, најкловн претседателот во последно време? :D
Реторичко беше прашањето, не дека очекувам Трамп или обожавателите негови (и тукашниве) да ми одговорат
Автоматски споено мислење:

Терористи се.
Господата што маршираа во Шарлотсвил исто ли се, оти така кажа светиот спасител на белата раса пред некоја година?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
Зошто АНТИФА да ја прогласува за терористичка. Па зар таа организација не е иста како оние момци кои се шетаа по Шарлоствил, зар нема „добри луѓе и на двете страни“, ваљда не се терористи и сите во АНТИФА?

Не ми е јасно, да ми објасни некој :confused:
Не ги гледаш тие момци што ги спомуваш да палат и демолират од време на време со години.Посебно Портланд каде им е базата.

Секој ебан стрим деновиве што го пуштив од лице место глеам како тие флеки носат цигли со виљушкари пред објекти.

Вчера у Минеаполис една таква женска се скрена од дерење да не се предаваме ,да се гураат со гардата , први гумени куршуми и неколку солзавци гс преку глава се разбегаа.

И наеднаш тие исти невладини им текна за нешто што никаква врска нема нивната држава као Англија,Франција,Германија,Канада да протестираат против личен проблем на usa. Кој левел на ретардираност е тоа.

Кај нас се толку утепани и не им проаѓа тој баѓ тој модел што мораа од Чешка да ги носат да палат канцеларија на Иванов место шарените :pos:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Господата што маршираа во Шарлоствил исто ли се, оти така кажа светиот спасител на белата раса пред некоја година?
„Господата во Шарлотсвил“ немаа организирано орање на толпа со автомобили. Еден лудак беше. Цајканов е, исто така, еден лудак. Овие организирано палат и уништуваат, маскирани.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
„Господата во Шарлотсвил“ немаа организирано орање на толпа со автомобили. Еден лудак беше. Цајканов е, исто така, еден лудак. Овие организирано палат и уништуваат, маскирани.
Чудно некако како секогаш од таа страна е еден лудак, lone gunman, rouge soldier, bad cop.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Зошто АНТИФА да ја прогласува за терористичка. Па зар таа организација не е иста како оние момци кои се шетаа по Шарлоствил, зар нема „добри луѓе и на двете страни“, ваљда не се терористи и сите во АНТИФА?

Не ми е јасно, да ми објасни некој :confused:
Антифа ти е нешто комплетно различно а комплетно исто со ККК и Скинерите.

Антифа ти е во буквална смисла РАДИКАЛНО движење. Генерално Антифа мрази се што е патриотски, домољубно расположено. Иронијата е како се борат и се против „Фашизмот'' а они се по лоши од него, моментално. БЛМ е исто така на некој начин ТЕРОРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА. Иначе Антифа, ти е модерната радикална левица. Мразат Закон, мразат патриоти, мразат конзервативци итн...
Нормално е дека не се сите терористи, никаде во вакви движења не се сите терористи, но АНТИФА како АНТИФА е дефинитивно ТЕРОРИСТИЧКА организација.


Околу случајот, згорез од чинот на џандарот. Треба доживотна казна!
Околу протестите, МАЈМУНИ. Мислам дека овој пат ќе треба полицијата и армијата да фатат и да ги покосат. Да покажат кој е уствари газда.
Дека целава ситуација е НАМЕРНО НАПРАВЕНА, да не кажам ИЗРЕЖИРАНА ОД НЕКОЈ, најверојатно да му се направат проблеми на Трамп, на сите мислам дека ни е јасно. Дека Антифа и БЛМ ПРЕТЕРАА со своите дела исто на сите ни е јасно. Џандарот ќе си одговара за тоа сторено УБИСТВО, ќе лежи долго. Само ќе биде лошо ако и Белците, конзервативците дигнат глас и земат и они оружје во рака. До сега, и ККК и Наци/Скинхед движењата во америка се во мирување. Многу долго време се во мирување. Како некој да сака да ги Разбуди и Нацистите, Расистите... Не може црнците толку да беснеат и да бидат буквално НАЈ КРИМОГЕНАТА раса/нација ВО СВЕТ и сите да им попуштаат. *тука зборам за Американските Црнци. Црнците во другите земји се ДАЛЕКУ ПО ЦИВИЛИЗИРАНИ. Ама што очекуваш од НАРОД БЕЗ КУЛТУРА. Срамота е црнци низ Њу Јорк и Лос Анџелес да бидат по ДИВИ од црнци во Нигерија, Сенегал итн.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Чудно некако како секогаш од таа страна е еден лудак, lone gunman, rouge soldier, bad cop.
Докажи ми дека не е така. Ако не можеш да ми докажеш, значи е факт. Тоа го прави твоето чудење небитно.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Бараш објаснување за нешто од Трамп, најкловн претседателот во последно време? :D
Не мислиш дека медиумите уште од кога се кандидираше за претседател многу почнаа да го тролаат човекот?
Еве и ден денес многу негативна кампања има против него. Тоа демократско/либерално крило има преголемо влијание по медиуми ширум светот. Не може некој толку глуп човек и толку омразуван човек да прелаже над 300 милиони нација и да стане претседател. Не сум фан на трамп, не ме ни интересира многу многу што им се дешава внатрешно, затоа дај те молам кажи ми што лошо направи Трамп во неговиот мандат ?(јас стварно не пратам многу и не знам дали и што има лошо направено). Само те молам немој и ти да ми кажеш дека неговата политика за имигранти и политиката за Зидот биле глупости кога и Израел кога ставаше Зид никој ништо не кажа а за имигрантите ставот беше дека треба да се сопре ИЛЕГАЛНАТА ИМИГРАЦИЈА а не ЛЕГАЛНАТА. Значи си зимаш Грин Кард и немаш гајле. Проблемот во Америка се ИЛЕГАЛНИТЕ ИМИГРАНТИ којшто ем работат на црно ем им зимаат работа и плата (каква таква) на легалните Мигранти или на Американските Државјани. :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Не мислиш дека медиумите уште од кога се кандидираше за претседател многу почнаа да го тролаат човекот?
Еве и ден денес многу негативна кампања има против него. Тоа демократско/либерално крило има преголемо влијание по медиуми ширум светот. Не може некој толку глуп човек и толку омразуван човек да прелаже над 300 милиони нација и да стане претседател. Не сум фан на трамп, не ме ни интересира многу многу што им се дешава внатрешно, затоа дај те молам кажи ми што лошо направи Трамп во неговиот мандат ?(јас стварно не пратам многу и не знам дали и што има лошо направено). Само те молам немој и ти да ми кажеш дека неговата политика за имигранти и политиката за Зидот биле глупости кога и Израел кога ставаше Зид никој ништо не кажа а за имигрантите ставот беше дека треба да се сопре ИЛЕГАЛНАТА ИМИГРАЦИЈА а не ЛЕГАЛНАТА. Значи си зимаш Грин Кард и немаш гајле. Проблемот во Америка се ИЛЕГАЛНИТЕ ИМИГРАНТИ којшто ем работат на црно ем им зимаат работа и плата (каква таква) на легалните Мигранти или на Американските Државјани. :)
Иста финта што прават кај нас со повеќе државјанства....
Импортираат гласачи...
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Видете, нормално е црнциве да се бунат против полициската бруталност поради големата и неславна историја измеѓу нив ама не ми е јасно зошто се самоуништуваат со тоа што се пали се околу нив. Како Азијатот ти е крив за проблемот, друг црнец што има пиљара или некој белец што секој ден добар ден ти вика.
Трамп ти е деген но има смисла за што спомна професионални демонстранти кои почнуваат со насилства и палење.
Видов доволно видеа каде што камења фрлаат и белци и црнци и палат и тепаат исто белци и црнци.
Фали сега некоја будала да се распука со полуавтоматско и да му се случи Мајдан на Американциве.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Иста финта што прават кај нас со повеќе државјанства....
Импортираат гласачи...
Како со НЕЛЕГАЛНИ ИМИГРАНТИ, луѓе којшто не се легално во државата добиваат било што ? Тој човек не може да гласа, не може легално да работи, да се лечи, да плаќа данок... Тој човек таму може само да „Прави“ криминал. Реално и доста од Хиспано криминалците им се не легални.
Автоматски споено мислење:

Видете, нормално е црнциве да се бунат против полициската бруталност поради големата и неславна историја измеѓу нив ама не ми е јасно зошто се самоуништуваат со тоа што се пали се околу нив. Како Азијатот ти е крив за проблемот, друг црнец што има пиљара или некој белец што секој ден добар ден ти вика.
Трамп ти е деген но има смисла за што спомна професионални демонстранти кои почнуваат со насилства и палење.
Видов доволно видеа каде што камења фрлаат и белци и црнци и палат и тепаат исто белци и црнци.
Фали сега некоја будала да се распука со полуавтоматско и да му се случи Мајдан на Американциве.
Како за деген трамп доста паметен искочи. Мене барем ме зачуди како се справувал со некој работи. Како за деген, одличен претседател им искочи.
А црнциве колку само претераа тоа е чудо. Уште при првиот протест на БЛМ ми се згадија. Ова што го прават они сега нанесува МНОГУ ПОВЕЌЕ ШТЕТА. Џандарот што го УБИ невиниот човек ќе си иде на судење и ќе биде сигурно строго осуден, а за овие протести се ќе им помине очигледно без ниедна казна. А како што слушаме веќе има мртви луѓе и ОГРОМНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Треба да се разграничат три прашања тука.

1. Дали црнците имаат право на протести по повод овој настан, а со причини длабоко вградени во америчкото општество со децении
- Да, имаат право.

2. Дали протестите се делумно киднапирани од одредени групи и поединци кој со самото нивно постапување ја уништуваат суштината на протестот и го вртат јавното мислење во негативна конотација на протестантите?
- Да, тоа може да се ултра-радикални левичарски одреди, огранзации, Сорос итн, итн, но може да се и false flag оперативци од другата страна, неонацисти, реднеци, владини агенти и сл.

3.Дали целава ситуација дополнително ќе се исполитизира и радикализира во пресрет на ноемвриските избори?
- Дефинитивно, само уште едно прашање се наметнува: на кого повеќе му одговара да биде свртено вниманието на овој хаос, на оној кој со ноншалантото понашање доведе неговата земја да биде најлоша по сите параметри во справување со КОВИД-19 или на другата страна каде старото сенилно човече буквално можеше уста на не отвори до номеври и да ги добие изборите како што ги доби и внатрепартиските.

Но целата ситуација може да спласне и да се заборави до јули, ниту е прв таков настан, ниту се први насилни протести во САД, ниту мора нужно да влијае на изборите, со целава ситуација со КОВИД и рецесијава, од сигурни избори за Трамп, работава е дека ќе се случат едни од најнеизвесните и најнепревиливи избори и изборна кампања досега, за избор на најлошите можни кандидати што америчката политичка лепеза може да ги понуди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom