Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
ооооо ти интелигентно чедо, дај други примери од протести каде се кради и се пали. Те молам. И во Хонг Конг палеа и крадеа можи .. (n)
на мене мислеше алма... му е страв само да ме тагне... сега ќе отвори нов профил, за да може да си ги пушти поровите на раат и да немора да глуми интелектуалец
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Мислам дека ова е american dream филмските причи од 70ти и 80ти. Капиталистичката прича е демек „ако те бива, заработуваш многу“, што во реалност е сосема нешто друго - нелојална конкуренција, банките те рекетираат, мафијата те рекетира....стално се става акцент на поединци, кои не се ни промил од целокупното општество од над 300 милиони. Као Бил Гејтс успеал или оној џелатон на Епл....од друга страна имаат милиони во Бутел пратено. Трамп, на пример, ја има изградено целата империја на основа на неплаќање даноци и цела Америка и цел свет го знае тоа.
Пропагандата и во последно време, чистата манипулација имаат голема улога во тоа како вистински делува тоа општество и како се прикажува по светот. Интернетот ја покажа гнасната страна на сегрегацијата внатре во општеството. Елитите имаат моќен полициски апарат со кој делуваат репресивно врз населението и тоа е многу добро позната работа. Тоа што играат паметно е што во светот прикажуваат некаков дуализам (на кој еве, имаме просветлени членови овде што се палат), а у принцип исто делуваат двете водечки партии. Невооружени црнци се убиваа и во времето кога Обама беше претседател.

Протестиве се само некакви минимални изрази на незадоволство и нема многу да променат.

Сакав и ова да пишам - крадачи на продавници шо чекаат протести има секаде, ама на тоа акцент да се става од одредени докажано неинтелигентни форумаши е само доказ колку не се разбираат работите и се тресат глупости по тастатура.
Има различни толкувања за американскиот сон, мислам се мисли на таа социјална мобилност која ја реално ја има се помалце у америка. Не ми беше муабетот тоа, туку дека таа земја колку и да има екстемни случаи на расизам ,сепак генералната популација е помалце расистички расположена од азијските и европските земји. Во која европска земја може да станеш директор на најголемата фирма во државата ако си роден во индија? Дали мислиш дека може во германија турчин да стане прецедател или во франција црнец. Примери има безброј, наши луѓе идат таму на црно и основаат фирми, живеат убав живот и никој не ги смета за помалце американци од американците. Кажи ми друга земја во која можеш да го доживееш истото?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Абе ќе се трескам да те тагирам....малку ми се глупостиве шо ги читам.
Ако ти е при рака транспарентот за поддршка на Трамп слободно излези на улица и мафтај со него....те знаат кој си од порано, никој нема да ти се смее.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
у менталитетот на нивната полиција е да употребуваат прекумерна сила, има и полицајци од другите раси кои го прават истото врз своите. Сме го виделе тоа во многу филомови. Со други зборови имаат одврзани раце и прават што сакаат. А овие што протестираат 90% искочиле да искршат што ќе стигнат и да опљачкаат а 10% излегле да искажат незадоволство.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Белците се вистинските протестанти. Тоа другото се се гето џган, дилери, и уфилмани мафијаши, кои протестираат затоа што се работи за белец полицаец, мотивација за протестот е расизмот на црнците, тотална хипокризија.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Има различни толкувања за американскиот сон, мислам се мисли на таа социјална мобилност која ја реално ја има се помалце у америка. Не ми беше муабетот тоа, туку дека таа земја колку и да има екстемни случаи на расизам ,сепак генералната популација е помалце расистички расположена од азијските и европските земји. Во која европска земја може да станеш директор на најголемата фирма во државата ако си роден во индија? Дали мислиш дека може во германија турчин да стане прецедател или во франција црнец. Примери има безброј, наши луѓе идат таму на црно и основаат фирми, живеат убав живот и никој не ги смета за помалце американци од американците. Кажи ми друга земја во која можеш да го доживееш истото?
Тоа се шака луѓе. Сакам да ти кажам дека не можеш да земеш таков ситен процент дека е некакво правило.
Во Америка концептот е претседател, јавна фигура која не е семоќна за да не може во даден момент некој од надвор да ја асоцира целата држава со тој човек, што е случај со Русија, која е мета на критики од цел свет, освен од шака сојузници, тие небитните станови. Тежиштето на моќта е скриено и тоа си функционира без оглед кој е на власт. Билдерберг групи и слични лобија не спаѓаат во теорија на заговор, туку се јасно дефинирани лобија и нивните интереси се на чело на држава, па после идат потребите и животот на обичниот човек. Кој и да дојде на власт, тие си се власта.

А за можностите на поединецот, пак ќе кажам, повеќе се прикажани успешните приказни отколку пропаднатите. Еве хипотетички, ти си продавач на јаболки и денеска си продал 10. Ако сакаш да прикажеш дека си добар ќе се фалиш со таа цифра, а ако некој објективен те набљудува, ќе сфати дека 100 јаболки си можел, а не си ги продал. Еве и сега со вирусов, неостварениот профит се претставува како загуба....ма немој?!
Американската пропаганда гледаше голема закана во комунизмот и целиот систем затоа и е така конципиран. За да му докажат на светот дека тој систем е вистинскиот. Кога банкротираа огромни финансиски институции, пак државата ги отплаќаше лошите финансиски потези на поединци.

Не знам дали сте имале прилика да патувате во земји каде што црната раса доминира. Колку и да е човек космополит, човекољубец, хуманист, во тие средини се претвара во расист многу лесно. Многу малку земји се такви каде што расизмот не е толку воочлив....и сега за Америка лесно е да се каже "абе шлајм се, гадни, вакви, такви" - сите тие се потомци на робови. Какви да бидат? Америка не се ни потрудила да ги интегрира. До 60ти години се возеле назад у аутобус.
Па ако може да ми паламудат овде дека јас треба со племено од планина да праам држава по секоја цена, племе што никогаш овде не живеело, нека си најдат и они начин да ги интегрираат.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
у менталитетот на нивната полиција е да употребуваат прекумерна сила, има и полицајци од другите раси кои го прават истото врз своите. Сме го виделе тоа во многу филомови. Со други зборови имаат одврзани раце и прават што сакаат. А овие што протестираат 90% искочиле да искршат што ќе стигнат и да опљачкаат а 10% излегле да искажат незадоволство.
Менталитет? Човеку во америка секој има оружје. Треба со локум да апсат осомничени криминалци?


Дополнување

 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Менталитет? Човеку во америка секој има оружје. Треба со локум да апсат осомничени криминалци?


Дополнување

нивното датира уште од каубојците и индијанците, у нормална држава нема тоа што се дешава кај нив. Тие ствари никогаш нема да се сменат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Кога им се следниве избори, тема нешо да отворевте со анкета.., ако се знаат кој му е противник на Трамп од демократите..
Бајден ваљда или? Сандерс? Зш не ги пратам шо прает до кј се...
Извесно е дека ќе биде Трамп против Бајден.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Ја сум 100% сигурен дека сите овде што пробуваат да најдат начин да ги хејтаат црнците се први во хејтање на Албанците и нивното однесување во Македонија. Ситуацијата ми изгледа многу слична, рамноправни закони на лист ама некои очигледно има поголема привилегија. Кај нас е заебано што ние сме мнозинство...
па некако така им е нивното однесување, гледајќи ја ситуцијава добивам слика дека се работи за во Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Абе ќе се трескам да те тагирам....малку ми се глупостиве шо ги читам.
Ако ти е при рака транспарентот за поддршка на Трамп слободно излези на улица и мафтај со него....те знаат кој си од порано, никој нема да ти се смее.
ааа значи трамп е крив... претходно таму мед и млеко било... Да знам...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас мислам дека 46ти пресед. ќе биде Бајден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom