Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Знам дека е многу, али за жал реалноста е таа.

  1. Од интервју ("задолжителна") до смена на статус "финална" => околу 16 месеци.
  2. Од "финална" до "указ на президента" => околу 4 месеци. Да ставиме најлошо сценарио околу 6 месеци.
  3. Од "указ на президента" до "издавање на указ" => околу 12 месеци.
Кога ќе удриш математика, околу 34 месеци ( у превод измеѓу 2,5 и 3 години).

И нормално, пак ќе повторам, ПОД УСЛОВ се да тече ко што треба и да нема дополнителни заебанции :) а често има. Мене ми делува дека си ги менуваат правилата ко што ќе им текне (у поглед на критериуми за одбивање, чекање итн...).
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Posle podiganje ukaz kolku vreme treba za pasos vo raka da imas?
Ако го подигнеш во амбасада,после максимум 3 месеци.
Ако го подигнеш во Софија ,можеш по експресна постапка уште истиот ден,или за 3 дена,или 30 дена во зависност во МВР што ќе одбереш.
Автоматски споено мислење:

Dali seuste baraat dokument za adresa vo Bugarija koga se podnesuvaat dokumentite za intervjuto, i dali nekoj go ima toj obrazec?
Не,при интервју не се бара документ за адреса.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Jas sum intervju sofija 03.04.2019 uste zadolzitelna preku tatko kako odi taa procedira nekoi velat povekje se cekalo na zadolzitelna ako si preku tato.?zasto e taka ako moze nekoj da objasni
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Зошто кога се внесе број на преписка и пин во горното поле е еден статус, а само број на преписка во долното поле е друг статус? Преку конзулат.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
33
Зошто кога се внесе број на преписка и пин во горното поле е еден статус, а само број на преписка во долното поле е друг статус? Преку конзулат.
Zavisi ti kaj si bil na intervju ako si bil vo sofija ke si proveruvas vo gornoto pole ako si preku ambasada se proveruva dole
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Zavisi ti kaj si bil na intervju ako si bil vo sofija ke si proveruvas vo gornoto pole ako si preku ambasada se proveruva dole
Тогаш зошто за друг број исто преку конзулат, внесено во долното поле пишува дека нема таква преписка по консулски пат?o_O
Едит моја грешка :)

До каде се финална-> положително? На финална сум 4 цели месеци .
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Тогаш зошто за друг број исто преку конзулат, внесено во долното поле пишува дека нема таква преписка по консулски пат?o_O
Едит моја грешка :)

До каде се финална-> положително? На финална сум 4 цели месеци .
Nisto ne se znae nekoj cekaat po 6 meseci nekoj po 1 mesec ipol a nekoi 3 meseci. Taka da sekoj so svoja sreka
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Другари некој совет..

На 4ти јуни требаше да го подигам тој фамозен указ кој го чекам од 2015 и баам корона. Дали да го барам да ми го испратат у амбасада, дали да презакажувам за септември или има некоја друга опција...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Никој со сигурност не се знае. Од 2-5 години. Во тој временски рок ке знаеш на што си. Или ке земеш, или отказ.


Не мора да значи. Никогаш не знаеш што ке измислат бугарите . Од година во година се менуваат правилата на игра, па знаат некои да заглават и доста подолго од тоа. Како на пример јас. Интервју 2016. Пасош во рака 2020. После 4 години. ;)
Чекај малку, ми збориш 2-5 години за цела процедура или за после успешно завршување на интервјуто ? после некој ден одкако поминав на интервјуто ми дадоа и некаков број од Министерство за Правосилие или како и да се вика министерството.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
33
Чекај малку, ми збориш 2-5 години за цела процедура или за после успешно завршување на интервјуто ? после некој ден одкако поминав на интервјуто ми дадоа и некаков број од Министерство за Правосилие или како и да се вика министерството.
Ti zbori posle intervju se ceka 2_5godini moze i do 3 godini
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom