Коронавирус (COVID-19)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.266
Поени од реакции
16.860
Битола пред еден сат толку за велигден луѓе немало на времето, ама битно од 19 часот полицискиот ќе ја опрај работата.
Ни маски, ни дистанца, сендвичарите си фураат без заштита вработените, пред кафичи постелени гајби и се пие на велико, паркот преполн со деца, игла немаше кај да фрлиш.
Полицијата си се шеткари и мува не ги лази.
Дај нека укинат све повеќе гужви се ствараат вака, или тотален карантин или ич.
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
86
Поени од реакции
175
Бидете фер, вие седете си дома, а ние што мислиме дека меркиве се тотално лудило оставете не сами да си се заразуваме меѓу себе, а не вака.
 
Последно уредено од модератор:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Бидете фер, вие седете си дома, а ние што мислиме дека меркиве се тотално лудило оставете не сами да си се заразуваме меѓу себе, а не вака.
Некако лабава оваа твојава ферка.
Тебе може ти е мерак да си го ашкаш газот низ чаршија, а на друг му е да не умре. Не знам дали приметуваш, ама исходите не се баш исти.

Она заразување намерно само коа ќе можеш да гарантираш дека нема ти лично и останатите заразени да шириш зараза на оние кои се здрави. Биди фер ти фер,не сакаат луѓето да се болни. Не шири зараза наоколу.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 декември 2011
Мислења
86
Поени од реакции
175
Некако лабава оваа твојава ферка.
Тебе може ти е мерак да си го ашкаш газот низ чаршија, а на друг му е да не умре. Не знам дали приметуваш, ама исходите не се баш исти.

Она заразување намерно само коа ќе можеш да гарантираш дека нема ти лично и останатите заразени да шириш зараза на оние кои се здрави. Биди фер ти фер,не сакаат луѓето да се болни. Не шири зараза наоколу.
Браво, општествено одговорен поединец и бескомпромисен извршител на пропагандната машинерија на пландемијава.
Сепак и тие не се толку глупи, имаат влијание на некои места помалку, на некои како овде 100% ефикасност.

Гуд лак во новото нормално, ние останатите ќе се бориме против лудилово.
А, и не има се повеќе и повеќе!
Башка ти не излагај и не фаќај зараза, многу е едноставно.


ПС: За жал (јас би рекол за среќа, ама тоа веќе е филозофско прашање), луѓето умираат другар, тоа е барем утврден факт, 70-80 дневно во просек во Македонија, ама пред тоа се создадени да живеат, што некако не гледам дека го прават во овој момент.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Исто е секаде, еве денес низ Дрезден, Германија, од сите излезени луѓе, а ги имаше бајаги дали 5% носеа маски, испоседнати по кафина и ресторани исто без маски ..едино низ градскиот превоз, трговските и продавници се носи маска и тоа претпоставувам поради тоа што скоро секоја продавница има обезбедување ангажирано и не те пуштаат без маска.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.266
Поени од реакции
16.860
Исто е секаде, еве денес низ Дрезден, Германија, од сите излезени луѓе, а ги имаше бајаги дали 5% носеа маски, испоседнати по кафина и ресторани исто без маски ..едино низ градскиот превоз, трговските и продавници се носи маска и тоа претпоставувам поради тоа што скоро секоја продавница има обезбедување ангажирано и не те пуштаат без маска.
Да, ама Дрезден нема полициски час :) тоа е муабетот,зошто полициски кога ионака не се почитува ни една мерка
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Браво, општествено одговорен поединец и бескомпромисен извршител на пропагандната машинерија на пландемијава.
Сепак и тие не се толку глупи, имаат влијание на некои места помалку, на некои како овде 100% ефикасност.

Гуд лак во новото нормално, ние останатите ќе се бориме против лудилово.
А, и не има се повеќе и повеќе!
Башка ти не излагај и не фаќај зараза, многу е едноставно.


ПС: За жал (јас би рекол за среќа, ама тоа веќе е филозофско прашање), луѓето умираат другар, тоа е барем утврден факт, 70-80 дневно во просек во Македонија, ама пред тоа се создадени да живеат, што некако не гледам дека го прават во овој момент.
Слушај, не знам како ти е тебе ситуацијата, ама јас иам лица во семејството кои се во ризична група пред се поради возраста. Исто и другари кои не би поминале најдобро. Во рани 30-ти се со пред-дијабедични состојби, висок холистерол, притисок, вишок тежина. Искрено, ми значат тие луѓе мене и би сакал да бидат живи и здрави.

Лудило гледам во муабетот како тоа ова било филозофско прашање. Демек, live and let live, па ќе отвориме една кул дебата и нит вирус ќе има после тоа, нити некој настрадал од него. Баталете научни и цивилизациски придобивки, оставете природата да си го земе своето.
 
B

Beginner

Гостин
2 милиона излечени официјално туку еве позитивна работа
In their study of carbon dioxide CO2 emissions during the pandemic, an international team calculated that levels are heading back up as governments ease restrictions – and will end up between 4 per cent and 7 per cent lower than 2019 levels.
That would still be the biggest annual drop in CO2 emissions since World War II.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.560
Исто е секаде, еве денес низ Дрезден, Германија, од сите излезени луѓе, а ги имаше бајаги дали 5% носеа маски, испоседнати по кафина и ресторани исто без маски ..едино низ градскиот превоз, трговските и продавници се носи маска и тоа претпоставувам поради тоа што скоро секоја продавница има обезбедување ангажирано и не те пуштаат без маска.
Тоа и ја го гледам, каде што мора се носат маски, значи во јавен превоз, маркети и институции. На улица многу ретко.
Автоматски споено мислење:

2 милиона излечени официјално туку еве позитивна работа
In their study of carbon dioxide CO2 emissions during the pandemic, an international team calculated that levels are heading back up as governments ease restrictions – and will end up between 4 per cent and 7 per cent lower than 2019 levels.
That would still be the biggest annual drop in CO2 emissions since World War II.
3 месеци намалени емисии не ги бришат 30 и поќе години загадувања. Плус колку што знам Кина и Индија градат или ќе градат десетици нови електрани кои ќе горат јаглен. Ефект значи нула.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
Слушај, не знам како ти е тебе ситуацијата, ама јас иам лица во семејството кои се во ризична група пред се поради возраста. Исто и другари кои не би поминале најдобро. Во рани 30-ти се со пред-дијабедични состојби, висок холистерол, притисок, вишок тежина. Искрено, ми значат тие луѓе мене и би сакал да бидат живи и здрави.

Лудило гледам во муабетот како тоа ова било филозофско прашање. Демек, live and let live, па ќе отвориме една кул дебата и нит вирус ќе има после тоа, нити некој настрадал од него. Баталете научни и цивилизациски придобивки, оставете природата да си го земе своето.
Prirodata sekogas si go zima svoeto porano ili pokasno so ili bez korona so sili bez maski.Drugar treba so toa da se pomirime mimo ovaa karantin sutacija.Kolku i toa da bilo tazno ili ttagicno priroda e jebi ga
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Prirodata sekogas si go zima svoeto porano ili pokasno so ili bez korona so sili bez maski.Drugar treba so toa da se pomirime mimo ovaa karantin sutacija.Kolku i toa da bilo tazno ili ttagicno priroda e jebi ga
Постов е за Њобелова награда.
Нешто социјална одговорност, живот во заедница, обзир кон другите - не, а?
Животни принципи на животни, гледај си само за себе, другите нека умрат, кој ги врти битно тебе да ти е супер и да си уживкаш со скариче за викенд.
 
B

Beginner

Гостин
Тоа и ја го гледам, каде што мора се носат маски, значи во јавен превоз, маркети и институции. На улица многу ретко.
Автоматски споено мислење:


3 месеци намалени емисии не ги бришат 30 и поќе години загадувања. Плус колку што знам Кина и Индија градат или ќе градат десетици нови електрани кои ќе горат јаглен. Ефект значи нула.
Па пишува од 4 до 7 проценти за разлика од 2019. И 17% во Април помалку за разлика од 2019 Април просечно. А за тоа дека на долг рок не е многу е најдобро е објаснето вака: “It's like you have a bath filled with water and you're turning off the tap for 10 seconds,”
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Prirodata sekogas si go zima svoeto porano ili pokasno so ili bez korona so sili bez maski.Drugar treba so toa da se pomirime mimo ovaa karantin sutacija.Kolku i toa da bilo tazno ili ttagicno priroda e jebi ga
Ако толку ти е стало до природа, батали и техонологија и наука и сѐ шо имаме постигнато до сега.Батали разум. Оди проживеј го животот во амазонските прашуми или во Нова Каледонија. Види таму шо ќе ти кажат човекојадците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom