Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
9
Дали доколку не закажам термин за подигање во Софија автоматски утре ќе стои дека ќе биде испратено во Амбасадата во Скопје каде бев на интервју?
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво

Пред да почне кризата поточно на 05.03.2020 му ги дадов изводите и стар документ(свидетелство) на посредник.
Сега како што видов на ДАБЧ сите происходи се излезени заклучно со 16.03.2020.
Со оглед на тоа што за закажување на термин за интервју во Софија на страната е 1 година од сега.

Па барам совет дали е подобро да си ги повлечам документите и да си поднесам преку амбасада (доколку ми ги вратат документите).
Па прашањето ми е дали преку амбасадата побрзо ќе имам интервју?

Молам за совет.
 
Член од
19 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
9
Дали доколку не закажам термин за подигање во Софија автоматски утре ќе стои дека ќе биде испратено во Амбасадата во Скопје каде бев на интервју?
И јас истото го прашав, дека предходно по одредено време и без избирање на датум за во Софија, автоматски удостоверенито се испраќаше во амбасада.
Јас дека аплицирав и бев на интервју во амбасада мислам да се јавам и да побарам термин таму.
Доколку има некој друг и посоодветни информации, однапред ви се благодарам :)
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Vo ambasadata vo Skopje uste pred 4 godini se cekase najmalku godina i 5 meseci. Sega ne znam kako e, no znam deka se zakazuva po telefon.
Автоматски споено мислење:

Здраво

Пред да почне кризата поточно на 05.03.2020 му ги дадов изводите и стар документ(свидетелство) на посредник.
Сега како што видов на ДАБЧ сите происходи се излезени заклучно со 16.03.2020.
Со оглед на тоа што за закажување на термин за интервју во Софија на страната е 1 година од сега.

Па барам совет дали е подобро да си ги повлечам документите и да си поднесам преку амбасада (доколку ми ги вратат документите).
Па прашањето ми е дали преку амбасадата побрзо ќе имам интервју?

Молам за совет.
Podobro e vo Sofija da cekas. Zaradi taa glupa ambasada cekav 1ipol godina proishod.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво

Пред да почне кризата поточно на 05.03.2020 му ги дадов изводите и стар документ(свидетелство) на посредник.
Сега како што видов на ДАБЧ сите происходи се излезени заклучно со 16.03.2020.
Со оглед на тоа што за закажување на термин за интервју во Софија на страната е 1 година од сега.

Па барам совет дали е подобро да си ги повлечам документите и да си поднесам преку амбасада (доколку ми ги вратат документите).
Па прашањето ми е дали преку амбасадата побрзо ќе имам интервју?

Молам за совет.
Ako go zemes proishodot,ke si zakazes intervju preku ambasada i ke skratis mnogu cekanje,mislam deka ako ne za odma ,za dva do 3 meseci zakazuvaat za intervju.
Автоматски споено мислење:

И јас истото го прашав, дека предходно по одредено време и без избирање на датум за во Софија, автоматски удостоверенито се испраќаше во амбасада.
Јас дека аплицирав и бев на интервју во амбасада мислам да се јавам и да побарам термин таму.
Доколку има некој друг и посоодветни информации, однапред ви се благодарам :)
Dokolku vo molbata koga se podavaat dokumentite za intervju,imate pisano deka drzavjanstvoto ke si go zemete vo Sofija, vo toj slucaj nema da se smeni.No dokolku imate pisano deka ke si go zemete vo ambasada togas uste za 2 saati trebalo da se smeni,no eve najdocna do utre,deka e prateno vo ambasada.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Se soglsasuvam ..so tebe druze ...megjutoa mislam deka vonredna kaj Nas ke year ( Moe mislenje do 1 Juni) taka da mozno e da ima logika ....Moe mislenje imame vonredna kaj Nas uste 14 dena( 1 juni) da Se nadevame pozitivno I da izdrzime do kraj ....:)
Plus sme I od tretite drzavi neclenki kako I srbija ama za da se patuva nagore mora da pominat niz srbija ne niz makedonija pa zatoa so niv se morase. Ke se pusti sekade za brzo ama I nie sme si istrenirani na cekanje taka da uste mesec NEMA da e problem
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Здраво

Пред да почне кризата поточно на 05.03.2020 му ги дадов изводите и стар документ(свидетелство) на посредник.
Сега како што видов на ДАБЧ сите происходи се излезени заклучно со 16.03.2020.
Со оглед на тоа што за закажување на термин за интервју во Софија на страната е 1 година од сега.

Па барам совет дали е подобро да си ги повлечам документите и да си поднесам преку амбасада (доколку ми ги вратат документите).
Па прашањето ми е дали преку амбасадата побрзо ќе имам интервју?

Молам за совет.
Zdravo,

Vaka, vo Sofija pomalku se ceka za intervju za razlika od ambasada (od dosegasno iskustvo).
Isto nesto sto treba da go znaes e deka dokolku odis vo ambasada, posle okolu 3 meseci te stavaat vo sistem, odnosno dobivas status na zadolzitelna. Bidejki jas bev preku ambasada, znam licno deka izgubiv 9 meseci (6 poveke se ceka otkolku vo Sofia za intervju i uste 3 za statusot).

Se nadevam deka ti pomognav
Pozdrav
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo,

Vaka, vo Sofija pomalku se ceka za intervju za razlika od ambasada (od dosegasno iskustvo).
Isto nesto sto treba da go znaes e deka dokolku odis vo ambasada, posle okolu 3 meseci te stavaat vo sistem, odnosno dobivas status na zadolzitelna. Bidejki jas bev preku ambasada, znam licno deka izgubiv 9 meseci (6 poveke se ceka otkolku vo Sofia za intervju i uste 3 za statusot).

Se nadevam deka ti pomognav
Pozdrav
Така беше,но сега ситуацијата е обратна.
За интервју во Софија како што пиша @troffy се чека 1 година за да закажеш во моментов.Така да побрзо ќе биде вметнат во систем преку амбасада отколку да чека за интервју во Софија.А и не се знае ништо со оглед на ситуацијата ,може повторно да се затворат границите.
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Така беше,но сега ситуацијата е обратна.
За интервју во Софија како што пиша @troffy се чека 1 година за да закажеш во моментов.Така да побрзо ќе биде вметнат во систем преку амбасада отколку да чека за интервју во Софија.А и не се знае ништо со оглед на ситуацијата ,може повторно да се затворат границите.
Како што нагласив, такво беше моето искуство.
И еден совет, да не се зафркне како мене. Во моментот на апликација не ми беше битно дали ке го земам пасошот 6 месеци порано/покасно. Fast forward 2 ипол години, пропуштив понуда за работа во Холандија бидејки го немам. Така да, земајте го побрзо бидејки не знаете какви шанси ќе ви испаднат во периодот кој чекате.

Поздрав и со среќа :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Како што нагласив, такво беше моето искуство.
И еден совет, да не се зафркне како мене. Во моментот на апликација не ми беше битно дали ке го земам пасошот 6 месеци порано/покасно. Fast forward 2 ипол години, пропуштив понуда за работа во Холандија бидејки го немам. Така да, земајте го побрзо бидејки не знаете какви шанси ќе ви испаднат во периодот кој чекате.

Поздрав и со среќа :)
Така си е ,секој со свое искуство.
Еве јас на пример за да не чекав за интервју 1 година,најдов термин во амбасада на 04.12.2017,а преписката имав среќа ми беше во стистем за 1 месец односно на 11.01.2018.
Така да секој со свое искуство.
Но сепак ќе кажам во моментов,подобра опција му е амбасада.
Автоматски споено мислење:

Има промени од задолжителна во финална моментално од броеви 348/2019 до 878/2019......оние кои не беа опфатени деновиве.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
33
Dali ima nekakva dojava pale krstic denes za novi ukazii ako mozes da spodelis ili nema da ima pozz
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Така си е ,секој со свое искуство.
Еве јас на пример за да не чекав за интервју 1 година,најдов термин во амбасада на 04.12.2017,а преписката имав среќа ми беше во стистем за 1 месец односно на 11.01.2018.
Така да секој со свое искуство.
Но сепак ќе кажам во моментов,подобра опција му е амбасада.
Автоматски споено мислење:

Има промени од задолжителна во финална моментално од броеви 348/2019 до 878/2019......оние кои не беа опфатени деновиве.
Uste nema kajmene promena 91* prepiska. Ova veke stana napnato vo iscekuvanje nervozno ah
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Dali nekoj znae odprilika vo eden mesec po kolku prepiski mu se menuva od zadolzitelna vo finalna?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom