Што играте во моментов

Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Од сите тие класични авантури, и општо од авантурите, Grim Fandango ми е бр.1, сцената при крајот- „Gracias, Toto Santos“, морници ме полазуваа од таа сцена.
Култно игриште е Грим Фанданго. Јас оваа ја меркав, ми го има тој муд ко Грим Фанданго, а и глеам ја фалат. Веројатно ќе ја пројдам.

 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Има поише Shadowrun, не знам која си ја играл. Има и новели и rpg DnD што се игра со стори телер и све. РПГ-то тејбл топ е многу старо, 1989 е напраена. И тоа иаме играно, екстремно добро е, само бара играчи и стори телер што ќе се вложи пошто има многу правила за учење.

Од овие, обавезно Shadowrun Returns, Dragonfall и Hong Kong. Овие се злато атмосфера, приказна и све. Драгонфол мене ми е у топ 5 игри што некад сум ги играл.
Returns. Истиве шо ја направија BattleTech, (мислам дека) прва откако го отворија новото студио им е Шадоуран. На Kickstarter викам дека паричка имам фрлено, не за да ја купам. Таму само фанови фрлаат пари, ама добра идеја ти е да маскираш муабет како демек препорака, да не не бришат за офтопик. :D
Еве, ја ја препорачувам Greedfall, интересна е, нешто колонијализам, нешто ренесанса.
Хонг Конг ја немам играно, ќе ја запишам сега. Имам списоче едно. :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Returns. Истиве шо ја направија BattleTech, (мислам дека) прва откако го отворија новото студио им е Шадоуран. На Kickstarter викам дека паричка имам фрлено, не за да ја купам. Таму само фанови фрлаат пари, ама добра идеја ти е да маскираш муабет како демек препорака, да не не бришат за офтопик. :D
Еве, ја ја препорачувам Greedfall, интересна е, нешто колонијализам, нешто ренесанса.
Хонг Конг ја немам играно, ќе ја запишам сега. Имам списоче едно. :D
Трн бејзд комбат ми е многу јака ствар. Ради тоа HoMM, NWN итн. ми фаќаат око. Па можеш чај да си пиеш уз играње, да си запалиш цигара, многу јака механика ми е тоа.
Али коа зборуваме за сајберпанк, „Deus Ex“ серијалот, дечко!!!
Коа си бил модератор, ги учиш дупките у закон!
Ти препорачуем, ако више ги играш, прво Драгонфол, па Хонг Конг. :D

Глеј на ова вака. Има тема од Денабагаењѕд нешто, со 100 страни спам од ботци.
Ние зборуеме за игри, на тема за игри, и тоа доста добри игри. Така да, ако се бришат мислења ради оф топик, ебате животот, ебате.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Трн бејзд комбат ми е многу јака ствар. Ради тоа HoMM, NWN итн. ми фаќаат око. Па можеш чај да си пиеш уз играње, да си запалиш цигара, многу јака механика ми е тоа.
Али коа зборуваме за сајберпанк, „Deus Ex“ серијалот, дечко!!!
Коа си бил модератор, ги учиш дупките у закон!
Ти препорачуем, ако више ги играш, прво Драгонфол, па Хонг Конг. :D
Модератор у религија, мрш. Дедо ми и баба ми еднаш се караат за селата. Баба ми вика од моето село сите даскали бе, од твоето арамии и дреари. И овој и вика мори, твоето село беше под нашето, реката вие кај шо се бањавте прво низ нашето минеше, па одеше кај вас. Е ние у таа река серевме и мочавме, а вие се бањавте. У мои гомна имаш пливано. Се шо било набркано од мој подфорум идело у твој, оти таму нема да му викаат дека е глупо, а и да му викаат, секташи се тие. :D

Драгонфол е римастер на Returns бе...нели? Со една локација плус. Значи ја имам играно. Или поарна е standalone?
Сега ја играм Valkyria Chronicles кецот. И стресна ми е, има third person shooter дел од гејмплејот, а навикнат сум на Age of Wonders двојката или Heroes тројката да разгледувам мапа, па да смислувам пристап...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Другарчиња. Је сте и ви маало пијани ко и ја, па једва пишете, промашујуте слова....
Него ја ових дана само што сам започео са Шедоу оф да Томба реидера.Први дан са проши 1.78 %.
Тешка је игра мајке ви, али сада имам џојстик , тако да мало је боле. Па видеќемо долке ќемо
.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Модератор у религија, мрш. Дедо ми и баба ми еднаш се караат за селата. Баба ми вика од моето село сите даскали бе, од твоето арамии и дреари. И овој и вика мори, твоето село беше под нашето, реката вие кај шо се бањавте прво низ нашето минеше, па одеше кај вас. Е ние у таа река серевме и мочавме, а вие се бањавте. У мои гомна имаш пливано. Се шо било набркано од мој подфорум идело у твој, оти таму нема да му викаат дека е глупо, а и да му викаат, секташи се тие. :D

Драгонфол е римастер на Returns бе...нели? Со една локација плус. Значи ја имам играно. Или поарна е standalone?
Сега ја играм Valkyria Chronicles кецот. И стресна ми е, има third person shooter дел од гејмплејот, а навикнат сум на Age of Wonders двојката или Heroes тројката да разгледувам мапа, па да смислувам пристап...
Пеер, за да иде све набркано од твој подфорум у мојот, треба да има луѓе у таа гробница од подфорум! xD
Драгонфол е стендалоун игра, продужуе од Шедоуран Ритрнс хронолошки. Скроз друга прича. Иначе, да, Valkyria Chronicles е одлична игра. Јас ја играм Кatawa Shoujo и има прекрасни, емоционални дијалог опции, многу добра приказна и многу јаки карактери. Ако сакаш длабока приказна...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Пеер, за да иде све набркано од твој подфорум у мојот, треба да има луѓе у таа гробница од подфорум! xD
Драгонфол е стендалоун игра, продужуе од Шедоуран Ритрнс хронолошки. Скроз друга прича.
Иначе да, Valkyria Chronicles е одлична игра. Јас ја играм Кatawa Shoujo и има прекрасни, емоционални дијалог опции, многу добра приказна и многу јаки карактери. Ако сакаш длабока приказна...
Стварам shroud of hostility, за да немам работа. :D
Само уште ова, неповрзано со жанров, оти сеа ми текна...
Shadow of Destiny! Дали ја имаш играно? Self-fulfilling prophecy разработува, некои time travel концепти меѓу кои и прабабојебство. Типов е во мисија да го спречи сопственото убиство и да го најде убиецот....НИЗ ВРЕМЕТОооо. Сеа, не e Primer, ама добра е. :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Стварам shroud of hostility, за да немам работа. :D
Само уште ова, неповрзано со жанров, оти сеа ми текна...
Shadow of Destiny! Дали ја имаш играно? Self-fulfilling prophecy разбработува, некои time travel концепти меѓу кои и прабабојебство. Типов е во мисија да го спречи сопственото убиство и да го најде убиецот....НИЗ ВРЕМЕТОооо. Сеа, не e Primer, ама добра е. :D
Оваа еден другар многу ми ја фалеше порано. И скроз заборавив на нештово, да не ме потсетеше, а ја неам играно. Кај ти текна на тој филм, бе. xD Тоа ти е еден од оние филмови за кои собираме пари од маало, го праиме у двор кај Трпе и покажуеме дека не е до буџетот, туку до инспирацијата.
Дај, милион препораки си дадовме, пеер. Да фатиме, да играме!

Godspeed
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
Него ја ових дана само што сам започео са Шедоу оф да Томба реидера.Први дан са проши 1.78 %.
Тешка је игра мајке ви, али сада имам џојстик , тако да мало је боле. Па видеќемо долке ќемо
Teska?

Ne se brukaj :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
CoD: MW2 Campaign Remastered

Убаво ме наврати на времето кога не можев да престанам да ја играм и изгубив осет колку пати ја преиграв.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Teska?

Ne se brukaj :D
Сакаш да кажеш дека и ти гејмаш? Браос. Па тешки ми се, несум ја редовен гејмер. Ниедна од авантурите несум ја изиграк до крај. Ааа заглавам негде 2 дена и одма бришам :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.661
Леле носталгии, алал да ви е за муабетите! Кејф!

Го разбирам Рациел и со право те rich (culture) shame-нува Ботко.
Ја морав да читам лектири за да парите од свидетелства идеа на нинтендо.
Првиот писи кај мене беше дури пентиум 2ка, и немав пријател на татко ми или такво нешто кој се разбираше па да ми купат, средат, упатат... тоа време бев средно у Прага, морав татко ми да го убедам да ми даде 11.000 круни за на старо шо сум нашол компјутер и да го убедам дека не сум задолжен кај некој дилер. :D Мислиш мене омилена ми е Diablo 2 оти некој ме упатил, сум читал, сум ја симнал? Не, оти само таа сум ја имал на цд успат quake или unreal tournament oд што некој ми ја оставил legacy. Уште ми стои цедето како споменик на тогашното мое патештвие. :D Moрав да штедам на одмори за да играм халф лајф у компјутерџилница. Додека дедо ти ти цитирал руска литература ја чекав мојот да се запие доволно у дуќан за да изрекетирам нешто кеш плус. Денес бев да ја посетам баба ми, прашува како минувам карантинот... викам ти текнува кога ме влечеше за уши за ручок од таа флиперџилницата каде плескав MediEvil на пс2? Eпа сега дома на 4ката сум по цели денови и 2-3 игри се колку твојата пензија. Се смее.

И стварно доста интересна тема, игрите се уметност и стварно е језиво какви фобии се имале нашиве од технологииве. Пушти го надвор нека прави бељи по маало, низ град... да не му течат очите. Ја цел јазик усовршив од Vice City radio talk show-ата... Се согласувам со Рациел, не само што со куп обврски пак наоѓам време за гејминг, туку у мојот офспринг нема да мора да грајнда како мене туку ќе има све достапно. :D Дури и гане ќе делиме.

Иначе Рациел, омилена игра на мојата женска е The Witness. И сега ради карантинов у слободно време кога гејмам морам све што гејмам да иде на main quests за да следи приказна и она и за да и е интересно и нејзе. Кажувај слична за да ја сиктеросам. :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Леле носталгии, алал да ви е за муабетите! Кејф!

Го разбирам Рациел и со право те rich (culture) shame-нува Ботко.
Ја морав да читам лектири за да парите од свидетелства идеа на нинтендо.
Првиот писи кај мене беше дури пентиум 2ка, и немав пријател на татко ми или такво нешто кој се разбираше па да ми купат, средат, упатат... тоа време бев средно у Прага, морав татко ми да го убедам да ми даде 11.000 круни за на старо шо сум нашол компјутер и да го убедам дека не сум задолжен кај некој дилер. :D Мислиш мене омилена ми е Diablo 2 оти некој ме упатил, сум читал, сум ја симнал? Не, оти само таа сум ја имал на цд успат quake или unreal tournament oд што некој ми ја оставил legacy. Уште ми стои цедето како споменик на тогашното мое патештвие. :D Moрав да штедам на одмори за да играм халф лајф у компјутерџилница. Додека дедо ти ти цитирал руска литература ја чекав мојот да се запие доволно у дуќан за да изрекетирам нешто кеш плус. Денес бев да ја посетам баба ми, прашува како минувам карантинот... викам ти текнува кога ме влечеше за уши за ручок од таа флиперџилницата каде плескав MediEvil на пс2? Eпа сега дома на 4ката сум по цели денови и 2-3 игри се колку твојата пензија. Се смее.

И стварно доста интересна тема, игрите се уметност и стварно е језиво какви фобии се имале нашиве од технологииве. Пушти го надвор нека прави бељи по маало, низ град... да не му течат очите. Ја цел јазик усовршив од Vice City radio talk show-ата... Се согласувам со Рациел, не само што со куп обврски пак наоѓам време за гејминг, туку у мојот офспринг нема да мора да грајнда како мене туку ќе има све достапно. :D Дури и гане ќе делиме.

Иначе Рациел, омилена игра на мојата женска е The Witness. И сега ради карантинов у слободно време кога гејмам морам све што гејмам да иде на main quests за да следи приказна и она и за да и е интересно и нејзе. Кажувај слична за да ја сиктеросам. :D
Толкав пост на кирилица... Ова е сериозно. :D
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Леле носталгии, алал да ви е за муабетите! Кејф!

Го разбирам Рациел и со право те rich (culture) shame-нува Ботко.
Ја морав да читам лектири за да парите од свидетелства идеа на нинтендо.
Првиот писи кај мене беше дури пентиум 2ка, и немав пријател на татко ми или такво нешто кој се разбираше па да ми купат, средат, упатат... тоа време бев средно у Прага, морав татко ми да го убедам да ми даде 11.000 круни за на старо шо сум нашол компјутер и да го убедам дека не сум задолжен кај некој дилер. :D Мислиш мене омилена ми е Diablo 2 оти некој ме упатил, сум читал, сум ја симнал? Не, оти само таа сум ја имал на цд успат quake или unreal tournament oд што некој ми ја оставил legacy. Уште ми стои цедето како споменик на тогашното мое патештвие. :D Moрав да штедам на одмори за да играм халф лајф у компјутерџилница. Додека дедо ти ти цитирал руска литература ја чекав мојот да се запие доволно у дуќан за да изрекетирам нешто кеш плус. Денес бев да ја посетам баба ми, прашува како минувам карантинот... викам ти текнува кога ме влечеше за уши за ручок од таа флиперџилницата каде плескав MediEvil на пс2? Eпа сега дома на 4ката сум по цели денови и 2-3 игри се колку твојата пензија. Се смее.

И стварно доста интересна тема, игрите се уметност и стварно е језиво какви фобии се имале нашиве од технологииве. Пушти го надвор нека прави бељи по маало, низ град... да не му течат очите. Ја цел јазик усовршив од Vice City radio talk show-ата... Се согласувам со Рациел, не само што со куп обврски пак наоѓам време за гејминг, туку у мојот офспринг нема да мора да грајнда како мене туку ќе има све достапно. :D Дури и гане ќе делиме.

Иначе Рациел, омилена игра на мојата женска е The Witness. И сега ради карантинов у слободно време кога гејмам морам све што гејмам да иде на main quests за да следи приказна и она и за да и е интересно и нејзе. Кажувај слична за да ја сиктеросам. :D
Ја и ти сме the rule, овој контево е исклучокот. Ееј, со дедо му играл Марио и Бомбермен...
Мене ми прегорува адаптерот на нинтендото, се жалам дома, ми викаат ако не си го чуваш, нема да го имаш. Одам кај еден од дедовците, он у подрум, демек прави нешто, а уствари ракијата... Ми вика шо ти е бе деде ваков, му викам нејќат да ми купат нов адаптер. Не бери гајле, деде е тука. Ја радосен, ќе ми купи нов адаптер. Ми вика донеси го да го видам, до утре имаш адаптер. Му го носам, го гледа, вика немај гајле, деде шо ќе ти напраи сеа адаптер, никогаш нема да прегори. Наредниот ден не го праи, по една недела, а може и повеќе одам, гледам една железна кутија издупена по страните, огромна, горе со рачка, намотана со кабел. Ваков адаптер вика, немаш видено. Пробувам да го кренам, не можам. Цигла. Му викам тежок овој бе деде, вика тоа е така за да не прегорува. И стварно не прегори, ама кога ќе дојдеше некој од маало да играме Soccer, го покривав со нешто, оти беше најгрдото срање шо го имам видено и ми беше срам. Ако го најдам, ќе ти го сликнам да го видиш.

Кога сум го правел муабетов за поколение, секогаш излегува на површина прашањето дали некој од стариве има вакви исти изјави давано. Некој прадедо на нива на другар му може му викал „Тате вика дека радио било ѓаолска работа, у наша куќа тоа не. Ја на моите деца ќе им купам радио, заедно да си слушаме“. Тоа дете му се раѓа и од секогаш има у куќата радио. Takes it for granted. Станува детиште, излегува технологија шо на татко му му изгледа како ѓаолска работа. Замисли ти, дрвена кутија шо дава подвижни слики од некој шо не е внатре во кутијата, туку у зграда некоја у главниот град. Nightmare Fuel.
Мене Твитер/TikTok ми е nightmare fuel, којзнае какво срање ќе излезе за 10-15 години. :D

Не ми текнува на некоја слична на Witness. Нема друга игра за која шо сум земал лист и пенкало и сум цртал можни решенија. Уствари, има, една. Escape from Monkey Island. Имаше една загатка, учиш monkey insults и е rock-paper стил, па имав на лист напишано „Oop-Chee-Eek > Eek-Chee-Oop...“ :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Кога сум го правел муабетов за поколение, секогаш излегува на површина прашањето дали некој од стариве има вакви исти изјави давано. Некој прадедо на нива на другар му може му викал „Тате вика дека радио било ѓаолска работа, у наша куќа тоа не. Ја на моите деца ќе им купам радио, заедно да си слушаме“. Тоа дете му се раѓа и од секогаш има у куќата радио. Takes it for granted. Станува детиште, излегува технологија шо на татко му му изгледа како ѓаолска работа. Замисли ти, дрвена кутија шо дава подвижни слики од некој шо не е внатре во кутијата, туку у зграда некоја у главниот град. Nightmare Fuel.
Мене Твитер/TikTok ми е nightmare fuel, којзнае какво срање ќе излезе за 10-15 години. :D

Не ми текнува на некоја слична на Witness. Нема друга игра за која шо сум земал лист и пенкало и сум цртал можни решенија. Уствари, има, една. Escape from Monkey Island. Имаше една загатка, учиш monkey insults и е rock-paper стил, па имав на лист напишано „Oop-Chee-Eek > Eek-Chee-Oop...“ :D
Кога ќе имаш дете што ќе сака да седи на ВР по дома и да клиза по телефон цел ден, ќе му речеш: „Ова супер, али излези со другарчиња, социјализацијата е здрава работа“. „Dafak dad, you don't get me, јас сум способен да си ги контејнам емоциите вака и екшли, многу си андроцентричен, со тие маскулинистички стратешки игри за војни. Кајндоф пофан ми е сошл аватар бондинг на ВР.“
И тогаш, облеан со ладна пот, со чад од ноздрите и забрзана палпитација на миокардот, ќе му врзеш шамар на мочкото со недоразвиен префронтален кортекс што има 10 год. и си замишља дека го разбира светот пошто прифатил некој глуп наратив и ВР технологија.
И Разиел јуниор, модератор на некој ВР свет, ќе им кажува на аватарите како татко му мислел дека аватармрџлав оргија е глупост и траподабандроџеник најткор е кич музика, но тој нема истото да го праи со неговото дете. :D

Јас, во последно време, се хукнав за инди игрици. А барам некоја со езотерија естетика, тарот фазон. Да не имаш таква препорака, некој опак психоделичен фолк со вештерки, гномови и сл.?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom