Коронавирус (COVID-19)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Машала на тој доктор цел свет може да тестира, тој го измислил. Советник број еден на Германската влада, со оглед на досегашните резултати на Германија би рекол среќа што го имаат. Иначе споредбата со соковите ти е толку глупа немам зборови. И дека не фарбаат, не знам, можеби, ќе ги прашам тие 200.000 луѓе кои умреле од вирусот. А за разлика од грипот, коронава многи помалце мутира. Грипот е вирус кој многу и брзо мутира, затоа секоја година има друга вакцина.
Ме мрзи да ти елаборирам колку тешка глупост е твоето претходно напишано, најмногу што џабе ќе се мачам, пак нема да сватиш.
У врска со 200.000 умрени мој коментар е овој
kor3.png
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе кој те спомна тебе? : )))) Зборевме овде за ретарди што во нормално време се смеат на другите што спортуваат, тегнат цигара за цигара и остало. Тие што си спортуваат редовно и 22 часа да е полицискиот час ќе си најдат време и место, нема да глумат обесправени.
П.С. Браво за километражата.
Извини, твојот пост мислев се однаса на редовните фискултурци, а овие мрчатори не ми ги спомнувај во нормални околности се крстат за тоа што трчам, еден ми викаше што трчиш кога никој ен те мава бе, пред неколку дена истиот ми вика бреј досадно овие карантини не се издржува би трчал со тебе, а утре да се отворат кафани неможеш да го извадиш од таму.
П.С километража делумно се должи и на 4 дневниот велигденски карантин, кога станав сабајле кишата не ми беше проблем за трчање што во нормални активности никад не ми се десило. :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Извини, твојот пост мислев се однаса на редовните фискултурци, а овие мрчатори не ми ги спомнувај во нормални околности се крстат за тоа што трчам, еден ми викаше што трчиш кога никој ен те мава бе, пред неколку дена истиот ми вика бреј досадно овие карантини не се издржува би трчал со тебе, а утре да се отворат кафани неможеш да го извадиш од таму.
П.С километража делумно се должи и на 4 дневниот велигденски карантин, кога станав сабајле кишата не ми беше проблем за трчање што во нормални активности никад не ми се десило. :)
Ама чекај сега,ништа се не зна, ако си млад, во јака кондиција и убер-здрав и тогаш можело да те те скине овој вирусов :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.494
Поени од реакции
7.592
Во последните 24 часа се направени рекордни 728 теста за КОВИД-19. Досега во земјата се направени вкупно 14.758 тестирања.

Потврден е 41 нов случај на КОВИД-19 и тоа во:
- Скопје 17
- Куманово 8
- Прилеп 8
- Тетово 4
- Струга 1
- Велес 2
- Битола 1

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1367 лица.
Денеска се регистрирани 37 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 35 кои се лекуваа во домашни услови.
На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 36 години од Гостивар, кој освен обезност немал други коморбидитети, но неговата клиничка слика била тешка.
Во денешната евиденција на институтот на починати од КОВИД-19 ќе биде заведен и пациент од Скопје кој бил на возраст од 25 години. Починал на 23 април, а неговиот втор-постмортем позитивен резултат пристигнал утрово. Пациентот имал Даунов синдром, бил хоспитализиран на 20 април со тешка клиничка слика и наод бронхопневмонија.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ама чекај сега,ништа се не зна, ако си млад, во јака кондиција и убер-здрав и тогаш можело да те те скине овој вирусов :D
:)
Сега озбилно после правење муабет со заболени и со нивни роднини од куманово го прележувале дома вирусот со обична кашлица и температура, така да немам намера да се заклучувам во 4 зида.

исто така, по логика на овие што се задолжени за дизање паника треба и авто да не возам бидејќи можам да погинам во сообраќајка, секс да не упражњавам постои вирус како хив, на море да не одам комарци маларија...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.833
:)
Сега озбилно после правење муабет со заболени и со нивни роднини од куманово го прележувале дома вирусот со обична кашлица и температура, така да немам намера да се заклучувам во 4 зида.

исто така, по логика на овие што се задолжени за дизање паника треба и авто да не возам бидејќи можам да погинам во сообраќајка, секс да не упражњавам постои вирус како хив, на море да не одам комарци маларија...
Од 3 милиони заболени ти напрај муабет со тројца шо го прележале како обична настинка и си оформи мислење дека вирусот не е опасен. Супер, секој си има право и слобода на свое мислење ама зошто не размислиш дека ако ти нема да се затвориш дома дека другите од ризична група ги доведуваш во опасност, или кур те боли за нив
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
:)
Сега озбилно после правење муабет со заболени и со нивни роднини од куманово го прележувале дома вирусот со обична кашлица и температура, така да немам намера да се заклучувам во 4 зида.

исто така, по логика на овие што се задолжени за дизање паника треба и авто да не возам бидејќи можам да погинам во сообраќајка, секс да не упражњавам постои вирус како хив, на море да не одам комарци маларија...
Социјална дистанца со девојка, свршеничка, сопруга, злу нетребало :icon_mrgr: што е сигурно сигурно е, па коа ќе пројде кризава, здравје...:icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.833
Социјална дистанца со девојка, свршеничка, сопруга, злу нетребало :icon_mrgr: што е сигурно сигурно е, па коа ќе пројде кризава, здравје...:icon_lol:
Абе иначе се отепавте од женски фаќање вие :D сега короната е пречка
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Подеднаков за која болест?
Зборуваш за вирусов дека убива лица со компромитиран, срозан имунитет и исто толку со јак имун систем?
Како ќе настапи цитокинска бура кај лица со срозан имунитет бе луѓе, како?
Имав во потесна фамилија смртен случај поради тешки автоимуни реакции, ме погодува директ во плексус вакви муабети, не пишувајте само колку да се пишува нешто.

Не е подеднаков проблем во никој случај, затоа што постои екстремна разлика во бројот на упокоени од категоријата која се нарекувала "стари и изнемоштени лица", наспроти оние кои имаат некомрпромитиран имун систем, т.е. младите лица. Дали ќе има и помлади жртви од 65+, да, секако, но статистички скоро и да не постојат.
Во Кина 91% од умрените било со сериозно компромитиран имун систем како резултат на разно-разни хронични па и акутни болештини, каков е тоа еднаков проблем.

Пак да прашам, при толку паника, хистерија, манија, уште од фрижидер што не излегува репортер кој стои покрај рандом куќа каде се претпоставува дека има заразено лице, сега има доволно заразени за да се направи некаква статистика за РСМ, дали постои нешто, освен географската што и не е некој подвиг да се евидентира...старост, состојба на имуниот систем, дали биле хронично болни и од што, или само Хер Флик ќе излезе и ќе каже цифра и како "ние работиме нешто"

Ако сериозно им давале интерферон, не знам што да кажам, Менгеле врати се, простено ти е...
И тоа е важен фактор за целокупната слика но освен број на заразени и старосни групи, никакви дополнителни информации нема не па само кај нас, насекаде...
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Вирусот во Италија дошол минимум во јануари, ама не беше ин тогаш :D сите што сте се чувствувале болни тогаш сте го прележале многу веројатно. Се повеќе изгледа дека се врши масовно лоботомирање на народот.
Автоматски споено мислење:

Од 3 милиони заболени ти напрај муабет со тројца шо го прележале како обична настинка и си оформи мислење дека вирусот не е опасен. Супер, секој си има право и слобода на свое мислење ама зошто не размислиш дека ако ти нема да се затвориш дома дека другите од ризична група ги доведуваш во опасност, или кур те боли за нив
Си лапнала две нули изгледа во милионите :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
ако имаш нешто конкретно да зборуваме - повели посочи нешто конкретно.
Сакам да зборуваме за оние 80% што ќе го поминат средно лабаво а и асимптоматски.
Де дај ми такви некои објаснувања од Youtube доктори.
Ама шо, тие не се интересни и не го привелкуваат вниманието (кешот) на експертските гуглачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom