Коронавирус (COVID-19)

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Таксистот што од аеродром од Солун ја транспортирал фамилијата од Англија со заразеното дете. Истиот може после тоа и други да има возено. Идиот.

Некој овде ќе пишува дека требало уште на почеток задолжителна самоизолација, а не препорака. Ете задолжителна и пак не се почитува.

Треба јавно да се кажат кои се заразени, 90% може знаат кои се, ама тие 10% ќе се заебат од такви што слободно се шетаат и да бегаат.
Имаш слушнато за закон за заштита на податоци? Како мислиш дека ќе ги кажат јавно? Да си ти во прашање исто би размислувал?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.226

Додека ја гледав огромната количина на пиперки кои ни останаа, поточно, цели 300 килограми, наеднаш ми светна – ќе правиме ајвар и лутеница“, објаснува Виктор.

Во мигот кога му дошла оваа фантастична идеја, им соопштил на колегите, главно Индијци и Филипинци, дека цел ден ќе треба да лупат пиперки. На крајот од март, во време на корона, Индијци и Филипинци, на чело со македонски шеф, на брод закотвен во англискиот канал, денеска прават ајвар и лутеница!

„Пиперките ги испековме и од поголемиот дел се прави лутеница, а од помал дел – ајвар бидејќи имам многу мал број на Балканци, знам дека ајварот нема да биде популарен кај персоналот кој доаѓа од Азија, но лутеницата ќе биде“, сигурен е шеф Виктор.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ima primer ,bidejki ima roditeli moze roditelite na prijatelite prijatelite na familijata i eve ja brojkata nagore IMA PRIMER hrabro sama se kaza
Автоматски споено мислење:

B.T.W vo vonredna sostojba nekoj zakoni prestanuvaat da vazat
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Имаш слушнато за закон за заштита на податоци? Како мислиш дека ќе ги кажат јавно? Да си ти во прашање исто би размислувал?
Владата во моментов е законодавна власт. По кратка постапка може да го суспендира законот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Имаш слушнато за закон за заштита на податоци? Како мислиш дека ќе ги кажат јавно? Да си ти во прашање исто би размислувал?
Кога сами не се кажуваат и онака слободно се шетаат треба и да се прекрши тој закон за заштита на лични податоци.

Да, јас би се кажал сам во случај сум заразен за разлика од некои што се кријат и пепел прават околу нив.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Кога сами не се кажуваат и онака слободно се шетаат треба и да се прекрши тој закон за заштита на лични податоци.

Да, јас би се кажал сам во случај сум заразен за разлика од некои што се кријат и пепел прават околу нив.
Ако сам си спремен да го споделиш тоа - ок, ама не се согласувам дека јавно треба да се споделуваат имињата затоа што ќе дојде до ситуација на лов на вештерки. Иако за оние што се однесуваат неодговорно и се шеткаат би вовела изолација од неколку месеци во Шутка, сепак има и луѓе кои си седат дома и се однесуваат одговорно. Прост народ сме и веќе имам слушнато за искуства на луѓе кои седеле во самоизолација по сите правила без да ѕирнат низ врата, а комшиите се организирале да ги “протераат” од зградата и им ѕвонеле на врата сред ноќ за да ги малтретираат.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
rekov ima primer ,hrabro se kaza ,inaku site merki se zaludni ako ne se znae kontaktot i ponatamu toa ne e sramno tuku zalosno i hrabro nekoj e sekojdnevno vo borba protiv pandemijata i izlozen na rizik faktor
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Физички сум топ.Склекови,стомачни и чучњеви почнав од денес.
Помалце мислам на пушење,и пиење.
Две ноќи по којзнае колку време ги преспивам цели да без да се разбудам.
Ама самоќа на психа ме мава силно.многу силно
Медитирај, јога.
Thank me later.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Супер ви е идејава секој сам да се каже да бевме нормално опшество. Во Битола живи ќе ги запалеа само зошто се во карантин, па уште да се каже некој :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Македонија, местото каде заменик министерот за животна средина е позастапен во јавноста од министерот, претседател на партија најавува државни економски мерки и дополнителниот заменски министер за внатрешни работи има првенство за прес конференција од министерот за внатрешни работи, во состојба на прогласена вонредна состојба.

Македонија, ВЕЧНА!!!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.965
Поени од реакции
17.835
Италија 4 000 новозаболени, 800 починати и 1600 излечени
Да се надеваме дека ќе продолжи да опаѓа бројот на новозаболени :)
Ја следам ситуацијата неколку дена кај нив, има опаѓање на новозаразени, изгледа тие го достигнаа пикот исега следи опаѓање на кривата, Шпанија е сега најзагрозена, исто и во Германија има пораст
 

Kajgana Shop

На врв Bottom