Коронавирус (COVID-19)

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
Јас би размислил дали е воопшто паметно да се изнесуваат надвор кучињата. Кој може да е сигурен дека со пребришување ги отстранил вирусите што можеле да се закачат на кучето? Сигурно дека оваа ситуација неповолно влијае на нивната психа, како и на нашата, впрочем.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Има ли некој предвидувања кога се очекува да биде пикот на вирусот, до кога ќе трае итн?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.267
Поени од реакции
35.796
Има ли некој предвидувања кога се очекува да биде пикот на вирусот, до кога ќе трае итн?
... никој не знае, ама како што иде повторно заладување не е во наш прилог, годинава 2020 год сите ќе ја преседиме дома, нит море, нит езеро нема да видиме...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.012
Поени од реакции
9.695
Има ли некој предвидувања кога се очекува да биде пикот на вирусот, до кога ќе трае итн?
Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
Автоматски споено мислење:

Има ли некој предвидувања кога се очекува да биде пикот на вирусот, до кога ќе трае итн?
Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
Автоматски споено мислење:

Има ли некој предвидувања кога се очекува да биде пикот на вирусот, до кога ќе трае итн?
Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.404
Поени од реакции
17.020
Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
Автоматски споено мислење:


Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
Автоматски споено мислење:


Имам јас...пикот ќе биде 15 април....до јуни ке се средат состојбите а во јули, август и септември тргаме по одмори.:)
Како тргна работата со откази и намалувања на плати одмори мало сутра :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
Каде и кој тоа измерил и под какви услови дека вирусот лебдел во облачиња точно 3 часа и дали имаме заразен на тој начин од досегашните заразени? Како е можно вирусот да лебди, микронски ред на величина, при воздушно-атмосферски влијанија? Во вакуум можеби, но на отворено, како?
Дали објавувачот на овој пост ставил извор на оваа информација?
Дали има некој од досегашните заразени кој се заразил шетајќи се? Или барем во автобус, ете, на затворено.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Како тргна работата со откази и намалувања на плати одмори мало сутра :)
Ќе им одложат кредити на 6 месеци и ќе соберат пари за одмор. :D

Не знам зошто делат откази кога ќе заврши ова ќе ги бараат работниците.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
5.221
Бројот на умрени од коронавирус во Ломбардија од 18.03-28.03

319
209
381
546
361
320
402
296
387
541
542

Дневен просек од 391 умрени.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Ќе им одложат кредити на 6 месеци и ќе соберат пари за одмор. :D

Не знам зошто делат откази кога ќе заврши ова ќе ги бараат работниците.
Ако не им дадат отказ,ке им дадеш ти пари за плата да им поделат?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
7.602
SARS-CoV-2 remained viable in aerosols throughout the duration of our experiment (3 hours), with a reduction in infectious titer from 103.5 to 102.7 TCID50 per liter of air. This reduction was similar to that observed with SARS-CoV-1, from 104.3 to 103.5 TCID50 per milliliter




 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Каде и кој тоа измерил и под какви услови дека вирусот лебдел во облачиња точно 3 часа и дали имаме заразен на тој начин од досегашните заразени? Како е можно вирусот да лебди, микронски ред на величина, при воздушно-атмосферски влијанија? Во вакуум можеби, но на отворено, како?
Дали објавувачот на овој пост ставил извор на оваа информација?
Дали има некој од досегашните заразени кој се заразил шетајќи се? Или барем во автобус, ете, на затворено.
Па ти стаив извор. Споделено беше од Проф. Др. Даниловски. Ако он не е релевантен во Македонија, не знам кој е.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.935
SARS-CoV-2 remained viable in aerosols throughout the duration of our experiment (3 hours), with a reduction in infectious titer from 103.5 to 102.7 TCID50 per liter of air. This reduction was similar to that observed with SARS-CoV-1, from 104.3 to 103.5 TCID50 per milliliter




Овој експеримент бил на отворен простор?
Зошто е земена мерка литар воздух, наместо кубен метар воздух (1000 литри)?
На која просечна висина била забележана најголема концентрација?
Колку ТЦИД-50 (што и да е) е потребно за заразување по човек?
Колку лица се заразиле на отворено, бус, трамвај, дали има инфо од некоја земја, не мора да е РСМ.

Aerosols (<5 μm) containing SARS-CoV-2 (105.25 50% tissue-culture infectious dose [TCID50] per milliliter) or SARS-CoV-1 (106.75-7.00 TCID50 per milliliter) were generated with the use of a three-jet Collison nebulizer and fed into a Goldberg drum to create an aerosolized environment. The inoculum resulted in cycle-threshold values between 20 and 22, similar to those observed in samples obtained from the upper and lower respiratory tract in humans.

Our data consisted of 10 experimental conditions involving two viruses (SARS-CoV-2 and SARS-CoV-1) in five environmental conditions (aerosols, plastic, stainless steel, copper, and cardboard). All experimental measurements are reported as means across three replicates.
Мереле вредности во бубањ....оооооок.
Повторно немаме ништо за воздух, туку имаме за аеросол (т.е. отпаден материјал од телото, кашлица, кивање и остало) пластика, нерџајучи челик, бакар и картон.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.267
Поени од реакции
35.796
... еве како треба според протоколот против вирусна контаминација да се пренесе (транспортира) пациент со позитивен тест на коронавирус од самоизолација од домашни услови во болница!

pacient-suceava-coronavirus.jpg

...пациентот се наоѓа во т.н. изолета носилка, а сителите на тој пациент целосно од глава до пети изолирани со заштитно одело!

foto-isu-sibiu-ambulanta-targa-coronavirus01.jpg


foto-isu-sibiu-ambulanta-targa-coronavirus.jpg

... не е правилно паиентот да биде ниту со чаршав, ниту со ќебе, ниту со било што, туку треба во специјална изолациона носилка!

carantina-coronavirus-12.jpeg

c2g9MGM0MjViNWJkYjg1YzFkZGQ5ODUxZGI2MjViOWU1NDk=.thumb.jpg

105-sibieni-izolati-la-domiciliile-lor.jpeg

... јас не видов како кај нас ги траснпортираат болните позитивни на коронавирус во болница, дали некои од вас знае како?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942

Kajgana Shop

На врв Bottom