Коронавирус (COVID-19)

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.418
Поени од реакции
17.063
Некој битолчанец да разјасни за ситуацијата со заразениот доктор од Плодност, синот на Др. Таше? Пораѓаше моја блиска роднина во вторникот, а на Фб циркулираат секакви приказни околу тоа дека пред 8,9 дена се вратил од Англија, други тврдат дека бил на Копаоник. Тој постира на Фб и тврди дека последните 2 месеци не ја напуштал државата, тврди дека добил први симптоми пред 6 дена и првите три дена пиел Парацетамол заради фебрилност и температура. Дури четврти ден се ставил во самоизолација. Болницата наводно под карантин. Цела фамилија и фамилиите на оние што ги пораал овие денови сме на нозе кренати. Некој да знае повеќе да разјасни? Никаков одговор од лекарите од болницата, не креваат телефон.:mad:
Јас колку шо знам ма да не сум МК, Христијан беше дома.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
484
Поени од реакции
1.528
Најдобро да се јавите на тој бројот од ијз или кај матичните доктори и да му ја опишите целата ситуација па можи ќе ве тестират за сигурност ваша.
Заради вакви работи не треба да се шпекулира на темата и да се пишат муабети од кој стигни на фб ама некои членови не можат да сфатат дека темата ја читат луѓе кои имаат некоја роднина трудница.
Јас не сум бил во контакт со неа, од друг град сум . Ама целата нејзина фамилија(татко, мајка, сестра дедо итн.итн.. пријателки). Минимум 20-тина луѓе.o_O
Автоматски споено мислење:

Ако може да каже некој како се вика докторот од Плодност и до кога одел на работа?
Христијан Трпчевски, синот на сопственикот.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас не сум бил во контакт со неа, од друг град сум . Ама целата нејзина фамилија(татко, мајка, сестра дедо итн.итн.. пријателки). Минимум 20-тина луѓе.o_O
Автоматски споено мислење:


Христијан Трпчевски, синот на сопственикот.
Пренеси му да го направат тоа и нека биди се во ред :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.405

Ѕирнете го видеово со Dr. Klaus Kohnlein, не ве следам во детали може и да го постирал некој претходно.

И дајте бре луѓе олабавате малку, ве гледам неколкумина тука на темава сте се упрпале мислите крај на светот дојде, реалноста е дека повеќе треба да се плашите од тоа што ќе ни се случува откако ќе помине чудово отколку дали ќе се преживее и колку ќе преживеат, овие статистики кои ги гледате се исто како и статистиките кои ви ги даваат политичарите за секоја работа. Луѓе умираат секојдневно, голем дел од тие кои умреа и беа заведени дека се умрени од корона има шанса дека ќе беа умрени за неколку месеци и без корона, едноставно природна селекција.
Водете хигиена, али не туку скокајте на секои 2 минути со екстра паника.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Двајца(сопружници) од Горно Татеши и еден од Велешта во струшко се заболените. Првиве, имаше и на страната од министерот биле во контакт со заразен доктор од Дебар, додека велештанецот дошол од САД пред 10 дена.
Досега нашиве таленти имаат направено 1.800 тестови, така што бројката на заболени веројатно е многу поголема. За споредба во Албанија пред 2 недели имаа олку луѓе тестирано, за Словенија да не коментирам, околу 20.000 луѓе имаат тестирано досега.
Јасно е дека чудово не може да се запре, но и народот и власта се крајно неспособни и неодговорни.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Дали знаеш на колку е проценето богатството на Том Хенкс и кој е тој?Абе вас не ви иде памет
... не знам, ама знам дека и тој имал и богаство, а и ХИВ вирус, па џабе !
види спојлер кој е тој!
Freddie Mercury...,, заработката на Квин од светската продажба на албуми до денес се проценува на околу 300 милиони долари ..,, почина од ХИВ вирусот, голем пеач еден од најдобрите гласови на свет, нека почива во мир!

 
B

Beginner

Гостин
Еве добри вести
Управата за храна и лекови на САД (ФДА) одобри употреба на уредот кој веќе почна со производство, а во продажба ќе биде пуштен од понеделник. Месечно ќе бидат произведени 5 милиони тестови.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Што прави короната на белите дробови

Кратко објаснување: Видеото е визуелизација на белите дробови на човек заразен со коронавирусот. Со жолто се означени деловите уништени од вирусот. Еден од најголемите проблеми е што се одвива во налет од два удари. Започнува со иницијалниот напад од вирусот, но потоа телото се обидува да го ограничи вирусот создавајќи инфламација за да го опкружи на некој начин. Она што се гледа со жолто е и вирусна инфекција, како и инфламација на белите дробови. И тоа се тие два удари и затоа многу од пациентите имаат проблеми со дишењето или имаат недостаток на здив. Тоа е симптом кој може да се појави наеднаш до толку што за некои од пациентите е веднаш неопходна хоспитализација, интубација или да бидат ставени на респиратор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Ми ги зема зборовите. Том Хенкс може да ги купи клиники као од шала :) Чекај, тек почнува забрана. До полноќ бааги ќе трокираат
може, ама здравје со пари не се купува...барем не секогаш! (y)

100 годишен старица, можеби не можела да ги купи сите клиники, но сепак оздравела од коронавирус... ако ми ја сФаќаш поентата!

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom