Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво,

Прашање.

Колку стар оригинален документ (пр. извод) може да се приложи во "министерство за правосудие" (за доставување на дополнителни документи станува збор) ?

Не постар од еден / три / шест месеци ?
6 meseci.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
14
Поени од реакции
5
Zdravo decki
Brat mi ceka za potpis od Oktomvri 2019. Preku ambasadata podnese dokumenti 2017. Sega prasanje ima li nekoj od preku ambasadata sto e ostavil dokumenti od 2017 da mu e potpisan ukazo od Viceprezidento i dali poradi situacijata ustvari potpisuvat uoptse?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Zdravo decki
Brat mi ceka za potpis od Oktomvri 2019. Preku ambasadata podnese dokumenti 2017. Sega prasanje ima li nekoj od preku ambasadata sto e ostavil dokumenti od 2017 da mu e potpisan ukazo od Viceprezidento i dali poradi situacijata ustvari potpisuvat uoptse?
Jas cekam od Noemvri 2019 za potpis ...ne se uste stignati do nas ,mislam deka April Maj Sto se na polozitelno gi potpisuvaat,sovetot za potpis ne raboti,megjutoa gi objavuvaat vekje potpisanite ukazi ,dodeka trade Situacijava so virusot
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
14
Поени од реакции
5
Jas cekam od Noemvri 2019 za potpis ...ne se uste stignati do nas ,mislam deka April Maj Sto se na polozitelno gi potpisuvaat,sovetot za potpis ne raboti,megjutoa gi objavuvaat vekje potpisanite ukazi ,dodeka trade Situacijava so virusot
Znaci ne potpisuvaat vo ovoj moment, nadevam se deka ke se podobre situacijata i ke produzat so potpisi. Inaku vo narednite meseci ke nema nisto da objavat i ke se razloze rabotata.
Автоматски споено мислење:

До сега има само промени од задолжителна во финална и тоа до преписка бр 21697/2018.
Вчера имаше 1 указ бр 35/2020 но само за една преписка за еден странец,што наговестува дека ќе има други укази еве указ 34 не е објавен,а може и во тој указ ќе објават повеќе преписки.....но за тоа останува да видиме.
Kaj gi pratete ukazite, moze li link?
pozz
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Znaci ne potpisuvaat vo ovoj moment, nadevam se deka ke se podobre situacijata i ke produzat so potpisi. Inaku vo narednite meseci ke nema nisto da objavat i ke se razloze rabotata.
Автоматски споено мислење:


Kaj gi pratete ukazite, moze li link?
pozz
Ne ,do 14 April e vonredna situacija ,pa potoa site se nadevame na podobro ,ukazite gi sledi Pale ,vrati stranici nanazad I ona ima spisoci koj Kako e na polozitelno I koj ima potpisano ukaz,I koj e posleden ukaz ,pozdrav I sekoe dobro
 
Член од
23 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
здраво, сакам некои информации, решенија се издаваат во ова време, очекувам позитивна од август 2019 година?
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
здраво, сакам некои информации, решенија се издаваат во ова време, очекувам позитивна од август 2019 година?
Bukvalno 2 posta nad tebe e odgovorot na prasanjevo. Citajte malku!
 
Член од
3 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Za podignuvanje ukaz nareden mesec April, mislite deka moze da se podigne? I ako ne , sto bi bilo soodvetno reshenie? Fala
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Jas veke sum na potpis odnesov i dopolnitelni dokumenti koga bev na finalnavalda ke e ok.
Автоматски споено мислење:


Fala pozz
Автоматски споено мислење:




Jas sum na potpis veke znaci treba da nema problem
Автоматски споено мислење:
Знаќи јас сум ист слуачј ко твојот и веќе ми е потпишано државјанството.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
@Krstevski1986 може ли совет од тебе.
1.Дали сега е подобро да се поднесе молба за подигнување преку амбасада?
2.Колку време би поминало од поднесување на молба за подигнување на државјанството од амбасада до стигнување на писмото до општина во БГ?
3.За колку време врши работа човекот од Битола за адреса и ЕГН да ти ги донесе?
Pale sega e edinstven izbor da go podignes po konzulat ili ambasada bidejki duri da zakazes nova data sekako se nadevam ke se pocni so rabota I pismoto ke ti stigni vo opstina, najrano sto moze e mesec I pol a najkasno 3 vo redok slucaj bidejki sega redovno se praka posta. Sega I konzulatot ne raboti so stranki pa koga ke se pocne toa ke se odviva pobrzo bidejki ke ima mnogu za podiganje. Ako pusti konzulatot so rabota celata rabota so covekot bi SE odvivala po DHL bidejki granicite se zatvoreni. Od koga ke stigne pismoto egn odma se izrabotuva I praka za tuka ako se otvorat granicite toj odi dva pati nedelno sto bi SE odvivalo se brzo. Moze duri I koga ke e gotovo egn so edno da odis da go zemis I da se slikas za pobrzo a ako bi SE slikala tuka vo mk uste mesec I pol najmalce duri ti gi pratat pasosot I lk.
Ako sakas da ti go pratat mk pisi mi poraka ke ti kazam na koj mail direkno da pratis za pobrzo
 
Член од
6 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
17
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Si turil toj parite u dzep,kazi go koj e
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Imaa napisano ne postari od 6 meseci mislam no ne me cudi i da ne proveruvaat,na salter dati sigurno ne im gledaat,ne se nerviraj najverovatno ke svrsat rabota i postari izvodi.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Чим веќе си ги дала документите најверојатно прошле (како што вика @orel100 ).

Инаку баш затоа прашувам за секоја глупост и ситница. До сега неколку пати ќе се упропастеше цела работа, не по моја вина, а до пола процедура сум стигнат само :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale sega e edinstven izbor da go podignes po konzulat ili ambasada bidejki duri da zakazes nova data sekako se nadevam ke se pocni so rabota I pismoto ke ti stigni vo opstina, najrano sto moze e mesec I pol a najkasno 3 vo redok slucaj bidejki sega redovno se praka posta. Sega I konzulatot ne raboti so stranki pa koga ke se pocne toa ke se odviva pobrzo bidejki ke ima mnogu za podiganje. Ako pusti konzulatot so rabota celata rabota so covekot bi SE odvivala po DHL bidejki granicite se zatvoreni. Od koga ke stigne pismoto egn odma se izrabotuva I praka za tuka ako se otvorat granicite toj odi dva pati nedelno sto bi SE odvivalo se brzo. Moze duri I koga ke e gotovo egn so edno da odis da go zemis I da se slikas za pobrzo a ako bi SE slikala tuka vo mk uste mesec I pol najmalce duri ti gi pratat pasosot I lk.
Ako sakas da ti go pratat mk pisi mi poraka ke ti kazam na koj mail direkno da pratis za pobrzo
Благодарам многу.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom