Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ако не ти е тешко да одговориш.
Прегледај го приврзокот 238497
Не е проблем ако не го знаеш бројот на преписка,тоа не го знаат посредниците туку го пишува на статусот додека си на образувана преписка номер хх/2018, преписката се намира по задолжително согласуване.......и ако тогаш не го запишеш,тоа бројче излегува тек кога ќе ти потпишат државјанство.
Но, треба да си спремен и да очекуваш дека може и отказ да добиеш доколку не си однел потврдаод Бугарски културен клуб.
Следи го форумов ,па во следниве два укази за преписки од 2017 и 2018 ако те нема ,сигурно ќе добиеш одговор.
Автоматски споено мислење:

I jas sum od 13.02 naintervju i imam broj na molba i pin.. so toa proveruvam ne si go znam brojot na prepiskata...veke 1 godina mi pisuva proverka of viceprezidenta.... I sega me maci dali sto ne si go znam brojot na prepiska pretstavuva problem inaku molba sum 18422/2016... Posredinokot mi go dade samo brojot na molba ne mi dade prepiska.. imam noseno od prv bratuced i so pradedoto izvodi sto bese... I sega dali sto ne si go znaeme brojot na prepiska e problem?
Нема никаков проблем,но полесно е да правиме споредби до кај сме со бројот на преписка.Пиши ми во порака на мене или на @focus ако сакаш можеме да ти го кажеме бројот.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Не е проблем ако не го знаеш бројот на преписка,тоа не го знаат посредниците туку го пишува на статусот додека си на образувана преписка номер хх/2018, преписката се намира по задолжително согласуване.......и ако тогаш не го запишеш,тоа бројче излегува тек кога ќе ти потпишат државјанство.
Но, треба да си спремен и да очекуваш дека може и отказ да добиеш доколку не си однел потврдаод Бугарски културен клуб.
Следи го форумов ,па во следниве два укази за преписки од 2017 и 2018 ако те нема ,сигурно ќе добиеш одговор.
Прашање чисто од љубопитност. Колку што сфаќам можеш да добиеш отказ од две тела.
  1. Отказ од советот на гражданство => во овој случај добиваме објаснување зошто сме одбиени (непотполни документи, погрешни документи итн итн).
  2. Отказ од Вицепрезидентот => дали во овој случај ќе добиеме објаснување зошто сме одбиени ?
И како се добивање известувањето зошто сме одбиени (на страната или) ?

Поздрав.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Прашање чисто од љубопитност. Колку што сфаќам можеш да добиеш отказ од две тела.
  1. Отказ од советот на гражданство => во овој случај добиваме објаснување зошто сме одбиени (непотполни документи, погрешни документи итн итн).
  2. Отказ од Вицепрезидентот => дали во овој случај ќе добиеме објаснување зошто сме одбиени ?
И како се добивање известувањето зошто сме одбиени (на страната или) ?

Поздрав.
Првично добиваме известување од страната.А потоа одиме до Министерството за Правосудие во Софија, ако има отказ од Вицпрезидентот ,треба да се побара писмото за отказ,но и во писмото нема посебно наведено која е причината за отказ.
Незнам и мене не ми е јасно баш ова ,согледувајќи од искуствата на претходно одбиените,никој не сподели дали ја дозна причината за отказ,имаа споделено дека службениците само им ги враќале документите без и они да знаат и да дадат некакво образложение.
Незнам можеби треба да се бара увид во досие или слично,чисто да се знае причината,со оглед на тоа дека неможе да се поднесе жалба ако си одбиен.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Првично добиваме известување од страната.А потоа одиме до Министерството за Правосудие во Софија, ако има отказ од Вицпрезидентот ,треба да се побара писмото за отказ,но и во писмото нема посебно наведено која е причината за отказ.
Незнам и мене не ми е јасно баш ова ,согледувајќи од искуствата на претходно одбиените,никој не сподели дали ја дозна причината за отказ,имаа споделено дека службениците само им ги враќале документите без и они да знаат и да дадат некакво образложение.
Незнам можеби треба да се бара увид во досие или слично,чисто да се знае причината,со оглед на тоа дека неможе да се поднесе жалба ако си одбиен.
Фала ти многу на одговорот.

И јас ја следам темава / ситуацијата некое време и повеќето велат дека "проверките не се толку строги" (во стил треба да ги имаш навремено поднесено документите и генерално си ОК).

Но, штом одреден број на луѓе добиваат отказ од било кое од двете тела, мора да има некоја причина :) али според дискусииве впечаток ми е дека најчесто е поради ненавремено доставени / недоставени документи.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
28
Поени од реакции
39
Drustvo zdravo!
Imam edna molba dali ima nekoj kontakt broj od Jonce(Jone Ohriganec) od Skopj,e posrednikot go nema ni pod drvo nit kamen a telefonski broevi neznam kolku ima promeneto!!
Vreme e da go potrazam malkucka !!!
Blagodaram
???
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Значи сега додека не работат нема укази ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Фала ти многу на одговорот.

И јас ја следам темава / ситуацијата некое време и повеќето велат дека "проверките не се толку строги" (во стил треба да ги имаш навремено поднесено документите и генерално си ОК).

Но, штом одреден број на луѓе добиваат отказ од било кое од двете тела, мора да има некоја причина :) али според дискусииве впечаток ми е дека најчесто е поради ненавремено доставени / недоставени документи.
Да ,90% е поради недоставување навремено на сите потребни документи ,а остатокот е поради осудуваност,миграции,забрани,фалсификати и сл.
 
Член од
19 април 2019
Мислења
42
Поени од реакции
54
В пет'к в Б'лгарија беше објавено изв'нредно положение, при което, с'с заповед на минист'ра на здравеопазването Кирил Ананиев, се преустановјава работата на редица т'рговски обекти.

ДО 29 МАРТ: Само хранителни магазини, аптеки и дрогерии ште работјат в цјала Б'лгарија

Представјаме ви п'лен спис'к с обектите, които ште работјат и които нјама да работјат.

НјаМА ДА РАБОТјаТ:

Увеселителни и игрални зали;

Дискотеки и барове;

Ресторанти и заведенија за б'рзо обслужване нјама да обслужват клиенти в ресторантската част;

Питејни заведенија;

Кафе сладкарници;

Магазините в големи т'рговски центрове тип МОЛ /без банковите офиси, застрахователните офиси, аптеките и хранителните магазини!/

Всички учебни заведенија - училишта, детски градини, университети. /Обучението ште се провежда дистанционно за учениците./

Нјама да се провеждат масови меропријатија в кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА центрове, фитнес-зали и други.

Всички останали, които не са посочени в забранителнија спис'к, могат да работјат. Тоест, т'рговските дејности, неупоменати по-горе, прод'лжават да функционират по досегашнија ред при строго спазване на санитарно-хигиенните изискванија.

Затварјат големи магазини при струпване на касите

штE РАБОТјаТ:

Аптеките;

Хранителни магазини;

Малки квартални магазини;

Банкови офиси;

Застрахователни офиси;

Ресторантите и заведенијата за б'рзо хранене могат само да изв'ршват доставки на храна;

Хотелите;

Фризьорски салони;

Вериги за техника;

Магазини за уреди за бита;

Лекарски кабинети;

З'болекарски кабинети;

Д'ржавни институции;

Детските кухни;
 
Член од
6 март 2019
Мислења
389
Поени од реакции
589
Da,zabrani za vo EU i sl.
За забрани за во ЕУ ми е јасно. Но имам роднини што чекаат државјанство а со визи работат по ЕУ додека чекаат. Помислив тоа да не направи проблем.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
За забрани за во ЕУ ми е јасно. Но имам роднини што чекаат државјанство а со визи работат по ЕУ додека чекаат. Помислив тоа да не направи проблем.
Ne ,ne ,toa nema problem nikakov.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom