„Твоја“ партија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Торте дур лапал пари од СЈО, сегде по дебати збореше како СЈО беа најдобри, пример како треба да биде обвинителство итн итн, а кога секнаа парите од СЈО и кога го уапсија катето почна да збори „абе ја од почеток знаев дека она нема капацитет, ама ќутев за поголемо добро“. Кое поголемо добро бе, моите пари у џеб шо ги стави ?
И да го гласам него ? Не фала :)
Абе ај сега, демек сите требало да знаат каква е Катица. И на Апасиев ова му го префрлаат.

По мене само двајца знаеја каква специјалка е специјалнава плус Бејли, и заради тоа ја наместија, знаеа дека од неа нема да има ништо од правна држава.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Абе ај сега, демек сите требало да знаат каква е Катица. И на Апасиев ова му го префрлаат.

По мене само двајца знаеја каква специјалка е специјалнава плус Бејли, и заради тоа ја наместија, знаеа дека од неа нема да има ништо од правна држава.
Ако тебе ти е сосема океј дур примаш пари да одиш по милион дебати и да кажуваш како катето е човек на место, а коа ќе секнат парите и коа ќе го уапсат катето да викаш „абе дечки, ја уствари уште од почетокот ја прочитав ката и знаев дека не е the right person for the job, ама ќутев“, тогаш неам ја шо друго да кажам :)
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Добро, нели предуслов за да влезеш во политика е да имаш муда?
Муда за да се справиш со Кина, Русија, Америка, Франција, Енглеска, Германија, соседи, пат на свила, гасоводи, бегалци, мигранти, ЕУ, НАТО???
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Ако тебе ти е сосема океј дур примаш пари да одиш по милион дебати и да кажуваш како катето е човек на место, а коа ќе секнат парите и коа ќе го уапсат катето да викаш „абе дечки, ја уствари уште од почетокот ја прочитав ката и знаев дека не е the right person for the job, ама ќутев“, тогаш неам ја шо друго да кажам :)
Јас колку што знам и Апасиев и Тортевски само на почеток и помагаа на Ката, после кога почнаа уцените за промена на име и сите глупости, и двајцата се дистанцираа од неа.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Добро, нели предуслов за да влезеш во политика е да имаш муда?
Муда за да се справиш со Кина, Русија, Америка, Франција, Енглеска, Германија, соседи, пат на свила, гасоводи, бегалци, мигранти, ЕУ, НАТО???
Тие работи се пи*кин дим во споредба со муда да се справиш со клиентелизамот , башибозукот, неодговорноста, непрофесионализамот, клептократијата и генерално распаѓање во сите сфери во државата
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Тие работи се пи*кин дим во споредба со муда да се справиш со клиентелизамот , башибозукот, неодговорноста, непрофесионализамот, клептократијата и генерално распаѓање во сите сфери во државата
Хмм, ме замисли. Јас пак мислев дека државава е таква каква што е ради странците што мешаат прсти скоро 30 години...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас колку што знам и Апасиев и Тортевски само на почеток и помагаа на Ката, после кога почнаа уцените за промена на име и сите глупости, и двајцата се дистанцираа од неа.
Абе сеа ако треба да глумиме лудило, нема проблем.
Башка што цело време ми го спомнуваш Апасиев ?
Како е он предмет на муабет ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Абе сеа ако треба да глумиме лудило, нема проблем.
Башка што цело време ми го спомнуваш Апасиев ?
Како е он предмет на муабет ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Нели правиме муабет за експерти кои земале пари од СЈО???
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нели правиме муабет за експерти кои земале пари од СЈО???
Не, зборевме за Твоја и за Торте. Коа ќе збориме за Левица, ќе ми кажеш за Апасиев.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Торте дур лапал пари од СЈО, сегде по дебати збореше како СЈО беа најдобри, пример како треба да биде обвинителство итн итн, а кога секнаа парите од СЈО и кога го уапсија катето почна да збори „абе ја од почеток знаев дека она нема капацитет, ама ќутев за поголемо добро“. Кое поголемо добро бе, моите пари у џеб шо ги стави ?
И да го гласам него ? Не фала :)
Ајдее се уклучија партискиве пацови да шират пропаганда

Во тоа СЈО Катица Јанева ја договорија Грујо и Заев како лидери на водечките партии (во чија корист сега правите пропаганда) а не Димитар Апасиев или Тортевски. Патем тоа специјално јавно обвинителство како и секое друго има потреба понекогаш од правници и тука влегуваат Апасиев и Тортевски - првиот колку што знам само 5-6 месеци а другиов веројатно уште помалку со оглед дека едниот има земено 5.000 евра а другиот само 4.000 според листава објавена тука

Не само Тортевски и Апасиев, многу од Македонците веруваа во тоа СЈО е сега што не издриблаа водечкиве партии како и секогаш тоа е друга работа
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ајдее се уклучија партискиве пацови да шират пропаганда

Во тоа СЈО Катица Јанева ја договорија Грујо и Заев како лидери на водечките партии (во чија корист сега правите пропаганда) а не Димитар Апасиев или Тортевски. Патем тоа специјално јавно обвинителство како и секое друго има потреба понекогаш од правници и тука влегуваат Апасиев и Тортевски - првиот колку што знам само 5-6 месеци а другиов веројатно уште помалку со оглед дека едниот има земено 5.000 евра а другиот само 4.000 според листава објавена тука

Не само Тортевски и Апасиев, многу од Македонците веруваа во тоа СЈО е сега што не издриблаа водечкиве партии како и секогаш тоа е друга работа
Ти благодарам што вака сликовито ми објасни дека на СЈО им требале правници. Стварно не знаев за ова. Фала ти :)
Супер што ја праите споредбата Торте-Апасиев, совршено се вклопува во општествено-политичкиот наратив од кој пропаѓаме „абе ние крадеме, ама овие пред нас вие да видите колку крадеа...“.

Јас мислам дека многу бев јасен уште во првиот пост, човек што не знам колку време лапал пари и на секоја дебата ја величел ката дека е супер, дека се ќе истера ко шо треба, дека криминацлите ќе оделе у затвор, а од кога ја уапсија ката наеднаш нагло го смени настапот во „абе ја уште од првиот ден знаев дека она не е добра за таа позиција, ама ќутев ради поголемо добро“ за мене е дно човек. Као ја знаев дека она не чини долги години, ама арни ми беа паричките, па сегде ми течеше мед и млеко за неа од уста.
Човек што така пробува да си го „испере“ името, ебати човекот.

Ако вие сакате да гласате за Торте зошто демек „они верувале во СЈО како и сите нас“, слободно, никој не ви го брани тоа. Јас знам дека јас нема да гласам.
Се надевам дека овој пат ви бев доволно јасен на тебе и на @teneke
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Ти благодарам што вака сликовито ми објасни дека на СЈО им требале правници. Стварно не знаев за ова. Фала ти :)
Супер што ја праите споредбата Торте-Апасиев, совршено се вклопува во општествено-политичкиот наратив од кој пропаѓаме „абе ние крадеме, ама овие пред нас вие да видите колку крадеа...“.

Јас мислам дека многу бев јасен уште во првиот пост, човек што не знам колку време лапал пари и на секоја дебата ја величел ката дека е супер, дека се ќе истера ко шо треба, дека криминацлите ќе оделе у затвор, а од кога ја уапсија ката наеднаш нагло го смени настапот во „абе ја уште од првиот ден знаев дека она не е добра за таа позиција, ама ќутев ради поголемо добро“ за мене е дно човек. Као ја знаев дека она не чини долги години, ама арни ми беа паричките, па сегде ми течеше мед и млеко за неа од уста.
Човек што така пробува да си го „испере“ името, ебати човекот.

Ако вие сакате да гласате за Торте зошто демек „они верувале во СЈО како и сите нас“, слободно, никој не ви го брани тоа. Јас знам дека јас нема да гласам.
Се надевам дека овој пат ви бев доволно јасен на тебе и на @teneke
Она кога мислиш дека си Дон Кихот и се бориш со ветерници, а во суштина испаѓаш Росинанте :D

Јас не сум некој партиски послушник, па сеа ќе се тепам овде за Торте, и од петни жили ќе го бранам. Едноставно на овие избори кога и да се одржат, изборот ми е меѓу неизлегување и гласање за некој како Левица или Твоја.

И толку, во врска со тоа како ти си ја замислуваш дискусијава.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.273
Поени од реакции
45.670
Абе ај сега, демек сите требало да знаат каква е Катица. И на Апасиев ова му го префрлаат.
Да, требаше да знаат. Ако се некои што претендираат за власт сигурно дека требаше да знааат. Може да не знаеме ја и ти што добиваме информации од интернет и вести, ама двајца џинови во правото како Тортевски адвокатиштето и професор со просек 10ка и те како требаше да знаат во што се впуштаат.
Не може да претендират на водење држава, а да не можат да проценат ситуација што вклучува една приучена провинциска обвинителка, еден апаш и една моќна амбасада и од една ваква равенка да очекуваат правда со цел памет, без муабет за сомнеж дека нешто може да тргне наопачки.

Требало да знаат колку е сааат и многу пред СЈО, уште кога видоа дека нема ниедна бомба за ДУИ, нешто што во теорија би се косело со поимање на правдата на секој обичен смртник, камо ли на овие два великана.

Ама не, тогаш им одговараше вниманието од плебсот , лајковите(да, веруј дека се палат на лајкови) и после хонорарите, пренебрегнаа нешто толку кардинално за или да не се најдат на црната листа на комуњарските тролови што во тоа време царуваа на интернетот и обвинуваа за ситнење на отпорот, или за понатака да лапнат нешто. Успејаа и во двете.

Двете крајности на партиската малоумност се Бате Геле и Саше Политико, ама глас за прокси ВМРО и СДС може да даде само поглуп од нив двајца, нивното постоење и намена е единствено да се експлоатира жедта на севернофиромецот за трета опција.
Кампањата уште не е почната, ама ако сакаш можеме да се кладиме ја и уште од сега, нема да видиш ниту едно соопштение од ВМРО против Левица и ниедно од СДС контра Твоја.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ти благодарам што вака сликовито ми објасни дека на СЈО им требале правници. Стварно не знаев за ова. Фала ти :)
Супер што ја праите споредбата Торте-Апасиев, совршено се вклопува во општествено-политичкиот наратив од кој пропаѓаме „абе ние крадеме, ама овие пред нас вие да видите колку крадеа...“.

Јас мислам дека многу бев јасен уште во првиот пост, човек што не знам колку време лапал пари и на секоја дебата ја величел ката дека е супер, дека се ќе истера ко шо треба, дека криминацлите ќе оделе у затвор, а од кога ја уапсија ката наеднаш нагло го смени настапот во „абе ја уште од првиот ден знаев дека она не е добра за таа позиција, ама ќутев ради поголемо добро“ за мене е дно човек. Као ја знаев дека она не чини долги години, ама арни ми беа паричките, па сегде ми течеше мед и млеко за неа од уста.
Човек што така пробува да си го „испере“ името, ебати човекот.

Ако вие сакате да гласате за Торте зошто демек „они верувале во СЈО како и сите нас“, слободно, никој не ви го брани тоа. Јас знам дека јас нема да гласам.
Се надевам дека овој пат ви бев доволно јасен на тебе и на @teneke
Види првен проба да го продадеш филмот дека многу време лапал пари од СЈО, откако ти докажав дека не е така сега алудираш на величење на Катица што исто така воопшто не е точно. Ако некогаш застанувал на страна на СЈО како институција тоа е сосема друго, многу застанаа зад таа идеја која мислеа дека ќе донесе конечно правда во Македонија а криминалците ќе завршат во затвор. Ама благодарение на договор од главниве политички партии и таму лупнаа тројански коњ

Твое право е за кого ќе гласаш, за мене гласањето за големиве партии не е повеќе опција а сепак сакам да гласам за некого да има шанса за промена. Ако гласам за Твоја или Левица ќе гласам заради идеите и целите што сакаат да ги постигнат, а не зошто Тортевски или Апасиев биле лидери на партиите

Кампањата уште не е почната, ама ако сакаш можеме да се кладиме ја и уште од сега, нема да видиш ниту едно соопштение од ВМРО против Левица и ниедно од СДС контра Твоја.
Па од нивните евентуални пратеници (?) може ќе зависи кој ќе формира влада, нормално дека нема пред време да си ги уништуваат шансите за коалиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom