Дали е легално да се лепат флаери?

Член од
25 јуни 2013
Мислења
583
Поени од реакции
246
Здраво дечки можеби звучи многу банално ова прашање, но сакам да прашам дали е дозволено лепење на плакати пример по бандери или сл. за промовирање на сопствен бизнис(вебсајт кој врши одредени услуги). или само со дозвола може тоа
Поздрав
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Јас немам ни слушнато ни прочитано некој да е казнет за лепење нешто на бандери и стубови. Се додека не е приватен имот не гледам како воопшто некој би помислил да го забрани.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Не е легално да лепиш реклами на места кои не се наменети за тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
а закачување Рекламни флаери под Бришачи ???
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Здраво дечки можеби звучи многу банално ова прашање, но сакам да прашам дали е дозволено лепење на плакати пример по бандери или сл. за промовирање на сопствен бизнис(вебсајт кој врши одредени услуги). или само со дозвола може тоа
Поздрав
Лепи си слободно, не е казниво по закон. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Лепи си слободно, не е казниво по закон. :)
Секако дека е, ова е опфатено во Законот за јавна чистота. Ако те фатат, ќе добиеш пријава. Исто и за флаери под бришачи - е за ова, ако те фатам јас на пример како ми ги креваш со сила брисачите (и со тоа ми причинуваш потенцијална штета зошто не се креваат без да стиснеш копче од внатре) може и да останеш без прсти.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Секако дека е, ова е опфатено во Законот за јавна чистота. Ако те фатат, ќе добиеш пријава. Исто и за флаери под бришачи - е за ова, ако те фатам јас на пример како ми ги креваш со сила брисачите (и со тоа ми причинуваш потенцијална штета зошто не се креваат без да стиснеш копче од внатре) може и да останеш без прсти.
А казниле некој досега?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Не бе, она ги пишуваат законите, од досада и колку да ги има. Прогуглај.
Еден казнет оти лепел политички постер на огласна табла, едни казнети оти цртале графити и Апасиев. Казнети за рекламен материјал на бандера нула.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Еден казнет оти лепел политички постер на огласна табла, едни казнети оти цртале графити и Апасиев. Казнети за рекламен материјал на бандера нула.
Ок бе, јас па со лепачи најдов да се објаснувам... :pos:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ок бе, јас па со лепачи најдов да се објаснувам... :pos:
>тврдиш нешто
>ти бараат докази
>импровизираш и пробуваш да се извадиш
>не ти успева
>нЕ мОЖеШ дА сЕ рАЗбЕрЕш со ''ЛеПАчи''

Какви лепачи???
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Лепи си ич кур0 да не те боле.. Вечерно време од кај ќе те видат ?? По згради по табли и по разни места кај и да најдеш а можеш и да ги разнесуваш по сандчиња..

Може и да има некој закон ама како да нема кога никој не го почитува. Ако има закон тогаш што пред избори низ градот на секој метар има срање политички плакати ???

Затоа во ова северџанска држава ич око нека не ти трепиња, се додека не те фанат се е легално.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Лепи си ич кур0 да не те боле.. Вечерно време од кај ќе те видат ?? По згради по табли и по разни места кај и да најдеш а можеш и да ги разнесуваш по сандчиња..

Може и да има некој закон ама како да нема кога никој не го почитува. Ако има закон тогаш што пред избори низ градот на секој метар има срање политички плакати ???

Затоа во ова северџанска држава ич око нека не ти трепиња, се додека не те фанат се е легално.
Така е, од политичкиве партии можат да лепат плакати кај им стигне, нивните партиски послушници да шкртаат каj им текне особено по влезови, фасади (читајте приватни имоти) и никој да не ги казни за овој вандализам, а некој дечко што сака да си го промовира својот бизнис за да заработи да преживее да биде казнет.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Раце би им скршил за тие срања,како плакати постери графити и слични глупости што го нагрдуваат градот на секој корак.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Нешто најглупо ми е лепење плакати и билборди на ѕидови, фасади, билборд табли со лепило кое после прај што сакаш не се вади. На билборди со лепило изгледа изгужвано грдо, исто и на оние оградине ребрасти кај што се гради е грдо со плакати.

За таквото таканаречено рекламирање без плаќање простор за плакатот и флаерот да има закон со кој се одредени места каде смее а каде не смее.

Билбор таблите во градовиве дефинитивно треба да ги сменат со екрани па да се вррат повеќе (2 до 3) реклами на еден билборд. Такво нешто има во Србија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom