Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Cccc vaka ako terat so statusite ke bi treba minimum 16 meseci za finalna pa posle uste 6 meseci polozitelno i za ukaz uste 12 meseci ... Za 4 godini cekanje amerikansko ke dobieme i toa bes poteklo strasna rabota
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Здраво.
Интервју 03.09.2018
Вчера промена.предстои издавање на указ од Вицепрезидентот.
Здраво,
Ќе може ли да кажеш со какви документи поднесе ?
Ако си со предок, која година е роден предокот преку кој поднесе ?
Јас сум на Финална и сум со предок роден 1894год, па незнам дали ќе помине вака кај Советот...
Ти благодарам,
Поздрав
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки. Сакам да споделам со вас денес поддадовме документи за мојата сопруга преку конзулат Битола. Документи коишто ги поддадовме беа умреница од прадедо од 19013 година, и здружение од здружението за Бугари во Битола. За происход плативме 80 евра во Уни банка и плус 150 денари провизија, а за документот од здружение 1800 ден и превод за документите 1600 денари. За происходот ние рекоа да се јавиме по 10 месеци, а во случај да излези порано дека ќе ни се јават.
Инаку јас веќе 5 ти месец чекам за потпис па се надеваме дека ќе ја убрзаат малку работава.
 
Член од
5 март 2020
Мислења
16
Поени од реакции
17
Uste edno prasanje
Cekam potpis od vice prezidentot, a imam postojana licna karta bugsrska so EGN, imam vdomitelno pismo, vraboten sum vo bugarija i zivealiste imam tuka.
Dokolku potpise vice prezidentot mnogu li se ceka za da go izvadam pasosot, dali EGN i vdomitelno ke treba odnovo da vadam?
Blagodaram
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Uste edno prasanje
Cekam potpis od vice prezidentot, a imam postojana licna karta bugsrska so EGN, imam vdomitelno pismo, vraboten sum vo bugarija i zivealiste imam tuka.
Dokolku potpise vice prezidentot mnogu li se ceka za da go izvadam pasosot, dali EGN i vdomitelno ke treba odnovo da vadam?
Blagodaram
Najmnogu ke cekas za podiganje na ukaz bidejki slobodno termini ima se podaleku, so dogovorot za naem na soodvetnata opstina ke ti dadat Novo egn oti toa ti e za stranci, a za pasosot I licna karta se vadat odma sakas za 24 casa sakas za 3 dena sakas za 30 dena
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Biden e nekoj vo ministerstvoto vo Sofija vo posledno vreme da proveri dali se seuste zivi,so koronava nikogas ne se znae,ukazi veke 2 nedeli nema,se zamre.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Инфо за оние што сакаат да аплицираат преку амбасада во Скопје:
1. Термини за подавање документи има уште наредниот ден.
2. За произход одговор да се очекува после 6 месеци.

Подадени документи од предци со бугарско државјанство родени 1896 (умреници од општина во Софија). Без потврда од БККС.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ima li nekoj da se pofali od zadolzitelna vo finalna .... Veke napravic 14 meseci od intervjuto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom