Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Баш би сакал сега да прочитам изјави од големите менаџери на македонските инвестициски фондови дали се очекува „позитивно раздвижување на пазарот на капитал“ во пресрет на „очекуваните добри резултати и исплатата на дивиденди“ како резултат на „поволните макроекономски трендови и растот на светските пазари“
Еве ги, се јавија да прогласат крај на паниката и ново „раздвижување“

 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
21 август 2017
Мислења
159
Поени од реакции
133
Па малку тешко да купи 51%. Ќе треба да извади уште 140 милиони евра за да стигне до 51%.
Европа пак отвори во црвено. Секоја чест за Бошко кој го купи Societe General пред 5-6 месеци na 21-22EUR го извозе до кај 30ЕУР и го продаде.
Еве денес дочека пак да може да си го купи на 22ЕУР и па пак да го вози нагоре до 30EUR, можда овојпат и до 40EUR.
Некој тука Renault го сметаше евтин на 30EUR па еве му шанса да си го купи на 22ЕУР, европа е многу ефтина во моментов, до кога ќе трае попустот.
За Рено https://www.teletrader.com/renault/stocks/chart/tts-623?timerange=10Y
ако се гледа графиков и тоа на многу долг период од 10 години како што е покажан на линков 22.070 е некој историски минимум, денеска ценава е 22.170 и 22.185 што е приближно до минимумот и сега е прашање дали ќе го пробие отпорот или не, ако го пробие тогаш ќе се бара друг отпор, ако не го пробие тогаш сигурно ќе оди нагоре. Можеби да се почека малку денес да се види што ќе се случува и следствено да се реагира.
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
76
Поени од реакции
38
Не сум искусен на берзава имам прашање. Продадов дел од акциите во март 2020година.

Дали во дивидендата за 2019 година ќе ми ги одбијат овие сега што ги продадов или за следна година?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Не сум искусен на берзава имам прашање. Продадов дел од акциите во март 2020година.

Дали во дивидендата за 2019 година ќе ми ги одбијат овие сега што ги продадов или за следна година?


Sent from my iPhone using Tapatalk
zavisi kade . imas odluki na sobranie so dividenden presek ke si procitas.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Не сум искусен на берзава имам прашање. Продадов дел од акциите во март 2020година.

Дали во дивидендата за 2019 година ќе ми ги одбијат овие сега што ги продадов или за следна година?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пресеците за дивиденда се обично во Април и Мај со по некој исклучок.
Тешко да земеш дивиденда ако веќе си ги продал акциите.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Не сум искусен на берзава имам прашање. Продадов дел од акциите во март 2020година.

Дали во дивидендата за 2019 година ќе ми ги одбијат овие сега што ги продадов или за следна година?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Најверојатно да. Бидејќи најчесто датумите за пресек се после објавените дивиденди. На пример, Алкалоид и КМБ се во април.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Каков потоп на европските берзи
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Каков потоп на европските берзи
Можеби европските берзи паднале по цирка 20% во задните месец дена од избивањето на коронавирусот, ама тоа не значи ништо за најјаката берза на светот МСЕ којашто во истиот период ПОРАСНАЛА 2-3%. Значи не се свесни „инвеститорите“ какво плачење ќе има кога ќе пукне овој балон што го дуваат градежната мафија и индексните фондови...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Каков потоп на европските берзи
Државни обврзници се до небо со цени. Приносите им се рекорди. Јапонски Јен и Швајцарец и Евро се јаки. Злато и сребро така и така.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.149
Поени од реакции
8.944
Под "имуни" мислев на тоа дека вирусот не е присутен во Македонија. Инаку џабе ќе ни биде дивидендата ако прокнижиш минус 10-15 проценти капитална добивка.
Mislam deka sme imuni zasto nikoj ne saka da prodava pred dividenda,a osobeno pred ocekuvan datum za EU i veke siguren vlez vo NATO koga berzata ke odi min.20% UP.Da se slucuvase seto ovaa vo oktomvri padot ke bese mnogu pogolem.
Автоматски споено мислење:

I pak nekoj neka kaze deka politikata ne vlijae na berzata
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Некој сака да си докупи Гранит на ефтино.
Не заборавајте Гранит поседува 113 700 акции во Комерцијална банка кој ги купи на цена од 3750 денари.
Само на овие акции има направено околу 8 милиони евра добивка ако се земе денешната цена на Комерцијална или вкупно капитал околу 15 милиони евра само во КМБ.
Ќе биде интересно :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
921
Па малку тешко да купи 51%. Ќе треба да извади уште 140 милиони евра за да стигне до 51%.
Европа пак отвори во црвено. Секоја чест за Бошко кој го купи Societe General пред 5-6 месеци na 21-22EUR го извозе до кај 30ЕУР и го продаде.
Еве денес дочека пак да може да си го купи на 22ЕУР и па пак да го вози нагоре до 30EUR, можда овојпат и до 40EUR.
Некој тука Renault го сметаше евтин на 30EUR па еве му шанса да си го купи на 22ЕУР, европа е многу ефтина во моментов, до кога ќе трае попустот.
Браво за Боле што купил и продал сосиете со ќар, а нема браво што купил рено на 40 и е со цца 50% загуба во моментот? :) Не дека му се ситам, баш напротив, многу лош момент реши да влезе во Европа со акции. @bosko007 да те пингам да не биде ти зборам позади грб :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom