Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Добар ден
Јас процедурата си ја водев сама преку конзулат лично конзулот кога ме вратија на дополнителна ми рече ако ја оставам оригинал личната карта од Царство Бугатија која е издадена 1942 година на која предокот е роден 1921 година ќе ми дадат државјанство.
Не во странство ни во Македонија немам прекршок.
Ни разлика во презимиња и дати имаше од стариот документ со изводите плус запазени рокови за достава на документи.
Лично бев во Софија поднесов молба да ми го вратат документот ми рекоа на меил ќе ви стигне кога да си го земете.
Друго ништо не ми кажаа. Образложение зошто отказ НЕ ми дадоа.
Ако се смени законот за пократок рок би поднесела пак а да чекам уште 5 години.
Не. Благодарам.
Нели даваат писмо со образложение? Нели и на самиот статус "отказ от вицепрезидента" пишува дека пуштиле писмо?
 

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
Da li je moguce ozeniti sa Bugarku i dobiti Bugarski pasos??? ☺
Zdravo prijatele
Treba 5 god da ste vo brak pa da podneses za drzavjanstvo .Ja sam se udala za Bugarin ( iz ljubavi )pre 2 meseca ali nemam jos to pravo na drzavjanstvo.
Srecom sam dobila drzavjanstvo pre nedelju dana ......cekala sam 5 god ali isplatilo se !!!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo prijatele
Treba 5 god da ste vo brak pa da podneses za drzavjanstvo .Ja sam se udala za Bugarin ( iz ljubavi )pre 2 meseca ali nemam jos to pravo na drzavjanstvo.
Srecom sam dobila drzavjanstvo pre nedelju dana ......cekala sam 5 god ali isplatilo se !!!
Znaci djabe si go zela Bugarinot trebalo da si se mazis za Germanec :pos::pos::pos:, se zafrkavam,cestito i za drzavjanstvoto i za brakot:bravobe:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
Zdravo me interesira dali mozi nekade da se proveri dali proishodot e izlezen ili mora licno vo ambasada da se prasa, imam poddaeno za sestrami dokumenti uste od januari 2019, Fala mnogu
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Колку време се чека преку родител со БГ гражданство, поднесени во амбасада?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Дали некој знае дали постои процедура за експресно добивање на државјанство за околу 10 000 евра ?
И ако да нешто подетално?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ајде од утре нека тргне работата со указ 9, таман се залетаа после нова година, сега пак почнаа 1 указ на 2 недели
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
5
Jas bev interviju 4 maj 2016 me stavija na dopolnitelna avgust 2019 da dostavam dokumenti do 3 januar 2020 i uste mi stoi toj status inace prepiska mi e ovaa 23084/2016
Автоматски споено мислење:


Intervju 4 maj 2018
Drudarce i mene istito mi se desi inace prepiska mi 21016/2016 samo mene mi bese roko do 11/2019
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom