Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Во суштина све те разбрав, освен од каде тоа јас да наметнувам мислења и агенди, од каде тоа јас да сум одговорен за промената на името (не гласав на референдумот).
И уште 2 работи: во 2006 го гласав Грујо а сега на последните избори гласав за Заев (после све со бомбите што се случи).
На крајот знаеш што испадна? И СДСМ и ВМРО го донесоа СЈО и заедно го изгласаа новото име.
Тоа е во врска со политичката турлитава.

Во врска со темава, ако добро ме прочита ќе сватеше дека се сомневам во тоа што добро ќе видиме ние од членството во НАТО.
Тоа се моите лични мислења.

А од аспект на одговорно лице на форумов, морам да создадам и оставам простор за секој да си го каже своето мислење, и ги почитувам различностите. Тоа е мојот демократски дух.

Друго немам што да додадам, се надевам ме разбра дека апсолутно немам никаква агенда, ниту пак (после све) верувам дека државава има здрав кадар што може да ја извади од дупката каде што е потоната.
Отварање на тема со таква тематика е што?

Не знам каде виде дека те обвинувам дека си гласал на референдумот и ако си гласал како си гласал, или дека си ти виновен за името?
Можеби имаш таков впечаток затоа што реагирам што користиш таков вокабулар па се стекнува впечаток дека ги прифаќаш таквите политики, а се гледа во тоа што користиш 'тоа е реалност', реалност не може да биде нешто што е со сила наметнато (тоа е насилство, и ако се сака да се користи таква реторика треба да биде прецизна насилна реалност=окупација) и тоа секогаш има краток рок.
Таквата реалност постои и е само за тие што истата ја креираат за другите е окупација!

Гласај за кого сакаш, само некои не сакаат да ги сносат последиците од своите постапки, па така гласаат за Црпе и после велат немале одговорност во тоа што овој насилно го сменил името!

И онаа што е најважно избегна да одговориш, добро не мора, никој не е должен да дава одговор ако не сака.
А се однесува на референдумот и односот кон истиот, и дали треба референдум за влез во НАТО, ако треба зошто не се почека 2 години и да се распише, затоа што еден веќе имаше и според устав потребно е да поминат 2 години за нов референдум.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Отварање на тема со таква тематика е што?

Не знам каде виде дека те обвинувам дека си гласал на референдумот и ако си гласал како си гласал, или дека си ти виновен за името?
Можеби затоа што користиш таков вокабулар па се стекнува впечаток дека ги прифаќаш таквите политики, а се гледа во тоа што говориш дека е тоа реалност, реалност не може да биде нешто што е со сила наметнато (тоа е насилство, и ако се сака да се користи таква реторика треба да биде прецизна насилна реалност=окупација) и тоа секогаш има краток рок.
Таквата реалност постои и е само за тие што истата ја креираат за другите е окупација!

Гласај за кого сакаш, само некои не сакаат да ги сносат последиците од своите постапки, па така гласаат за Црпе и после велат немале одговорност во тоа што овој насилно го сменил името!

И онаа што е најважно избегна да одговориш, добро не мора, никој не е должен да дава одговор ако не сака.
А се однесува на референдумот и односот кон истиот, и дали треба референдум за влез во НАТО, ако треба зошто не се почека 2 години и да се распише, затоа што еден веќе имаше и според устав потребно е да поминат 2 години за нов референдум.
Погрешно си ги сватил работиве, со оглед на тоа што е новитет. (од вчера)

Темава е дел од новиот принцип на функционирање на подфорумов - Политика и вести.
Ако не забележа до сега, се промена името на подфорумов, се затворија општите теми и започнавме со нова идеа - за секоја актуелна политичка тема во државава - посебна тема.

Темата за нашите аспирации во ЕУ и НАТО се столбови на моменталната политика во државава и затоа тие две теми се соодветно место каде што може да се дискутира на таа тематика.

Секој го има правото на слободен говор и да си ги каже своите мислења под услов да се почитуваат правилата кои се наведени во посебна тема на подфорумов - Политика и Вести.

Сега се надевам ти е појасно. Поздрав.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Членството во НАТО е консензус. Тоа е една од причините поради кои ВМРО не го блокираше Договорот.

Гарантирање на границите.
Зголемување на безбедноста и сигурноста, ако ништо друго барем на хартија. А тоа го гледаат, на пример, инвеститорите. Оттука не е погрешно да се каже дека влезот во НАТО позитивно ќе влијае врз економијата. Така беше кај некои соседи.
Влез во ЕУ иде само преку НАТО (за земји од калибарот на Македонија и слични).
Од друга страна, малку се качуваме на скалата на приоритетни мети кај ИСИС и слични.
Потоа, праќање и евентуално гинење на македонски војници, ваму или онаму. Но, тоа е нешто што веќе се случува. Македонија многу повеќе од тоа што се очекуваше од неа, до сега, учествуваше во тие авантури (процентуално повеќе од некои НАТО членки). Така да, не верувам дека сега нешто многу таа бројка ќе се качи.
Влошување на односите со другите фактори, би требало да се случи, но може да се минимизира со паметна игра од наша страна (најверојатно нема да се случи).
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Членството во НАТО е консензус. Тоа е една од причините поради кои ВМРО не го блокираше Договорот.

Гарантирање на границите.
Зголемување на безбедноста и сигурноста, ако ништо друго барем на хартија. А тоа го гледаат, на пример, инвеститорите. Оттука не е погрешно да се каже дека влезот во НАТО позитивно ќе влијае врз економијата. Така беше кај некои соседи.
Влез во ЕУ иде само преку НАТО (за земји од калибарот на Македонија и слични).
Од друга страна, малку се качуваме на скалата на приоритетни мети кај ИСИС и слични.
Потоа, праќање и евентуално гинење на македонски војници, ваму или онаму. Но, тоа е нешто што веќе се случува. Македонија многу повеќе од тоа што се очекуваше од неа, до сега, учествуваше во тие авантури (процентуално повеќе од некои НАТО членки). Така да, не верувам дека сега нешто многу таа бројка ќе се качи.
Влошување на односите со другите фактори, би требало да се случи, но може да се минимизира со паметна игра од наша страна (нешто што најверојатно е неможно).
Ова со гарнции за неменување на границите е најголемата глупост што може некому да му текне
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
"Така беше кај некои соседи."...
да не се лажеме, од нашите релативно блиски соседи, само кај хрватска и грција..
Грција увек им била штитеник (од 19 век), па нормално дека извлекоа некаков профит... нормално заглавија во економска криза подоцна долж линијата
Хрватска е у стратешка позиција..и по економски настроена...сосе ресурси и ствари...
за рестото од соседите минимално...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ова со гарнции за неменување на границите е најголемата глупост што може некому да му текне
Која членка на НАТО била нападната и ѝ биле сменети границите, одземена територија?
Автоматски споено мислење:

"Така беше кај некои соседи."...
да не се лажеме, од нашите релативно блиски соседи, само кај хрватска и грција..
Грција увек им била штитеник (од 19 век), па нормално дека извлекоа некаков профит... нормално заглавија во економска криза.
Хрватска е у стратешка позиција..и по економски настроена...
за рестото од соседите минимално...
кај Албанија највеќе
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
На 500 метри од центарот на Скопје имаш улици и маала каде што полиција ненајавена не смее да влезе,а мене Нато ми ги гарантира границите,као демек би требало да ме боли qr Шипковица,Танушевци,Вејце и Селце дали се на Македонска територија?
Автоматски споено мислење:

Ке си прашам к.р
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Трава и дрога. Никаква врска со нато...освен ЦИА и нивните срања...
Ако им беше толку златно, немаа да се исселат до толку...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Серврнава творевина е окупирана од нато, не знам што некој тука просераваат за некаков влез на некоја Македонија (која не постои) во некој сојуз. Реалноста е друга за разлика од таа што некој сака да ја престави.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
На 500 метри од центарот на Скопје имаш улици и маала каде што полиција ненајавена не смее да влезе,а мене Нато ми ги гарантира границите,као демек би требало да ме боли qr Шипковица,Танушевци,Вејце и Селце дали се на Македонска територија?
Автоматски споено мислење:

Ке си прашам к.р
Е тоа е така.
НАТО сепак ќе ти ги гарантира границите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Слободно нека се поместат границите,сум јадел месни нарезак,конзерви од 1960 и некоја година со раце со 2 прста кал на нив у ров и во Танушевци и на Стрезимир,за после некое Тетовско гомно што продава јабуки на пазар да ми кажуе како поубаво се живеело со Албанците иако и самиот е Македонец
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Серврнава творевина е окупирана од нато, не знам што некој тука просераваат за некаков влез на некоја Македонија (која не постои) во некој сојуз. Реалноста е друга за разлика од таа што некој сака да ја престави.
Имаше овде на форумот едни што рикале од плачење кога умре Коби Брајант. Да им умреше не дај Боже некој по дома, ќе видеа тогаш што е вистинско рикање. И ти така, да видиш што е вистинска окупација, нема да тресиш глупости за окупации.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Сите што ни имаат правено права окупација се у нато...
Тие што намераваат им се сојузници
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Имаше овде на форумот едни што рикале од плачење кога умре Коби Брајант. Да им умреше не дај Боже некој по дома, ќе видеа тогаш што е вистинско рикање. И ти така, да видиш што е вистинска окупација, нема да тресиш глупости за окупации.
Јас ја гледам окупацијата на дело, ти го сменаа личниот опис на сила и ти продаваат демоктатија, не фала, ама јас и тебе те разбирам, не за бадијала ви купија толку многу вазелин, не што не те боли него и уживаш во силувањето.
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
104
Поени од реакции
142
Јас ја гледам окупацијата на дело, ти го сменаа личниот опис на сила и ти продаваат демоктатија, не фала, ама јас и тебе те разбирам, не за бадијала ви купија толку многу вазелин, не што не те боли него и уживаш во силувањето.
Ти од Австралија ја гледаш окупацијата на дело?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom