Криминалци и криминални групи во МК

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.794
Bosko go imase ama zaeba rabota, pa sea vo kompleksot(zgradata) imat dva hoteli - toj pogolemiot Park Lakeside e na Kire (Zito leb - Skopsko) a ovoj druiov Golden View navodno e na ovoj Usko,drugite se privatni stanovi, inace Abib nemase nikakva vrska so Park kolku sho znam
Не си ме разбрал добро.
Абиб кој беше лихвар и дилаше им позајмуват на Х 6-7 миљони и нормално морат нешто да е под хипотека.....колку е точно незнам ,тој шо ми кажа е добро инфо.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
IMG_20200211_185148.png
Отидоа со паметот и екипава и тој што е негов профилот :D На сликата е Јетон Кривањева Жила, П.С. волку јавно објавување е "нож со две острици", колку и да имаш јак грб.
 
Член од
6 декември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
68
Власник на профилот е Албанец. Превише граматички грешки и употребува албанизми логично е да ги велича ко нобелова награда за квантна физика да имаат добиено.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.994
Поени од реакции
14.806
Vo Kicevi imase akcija od Mvr protiv šumskata mafija....gi čepnaatoj Alise Abazi brat na pokojniot Alit Abazi i Vančo Srbakoski-šefot na Sds za 5-ka

Inspektorite koi rabotea na slucajot po kratka postapka bea degradirani od Oliver...
Sepak ovoj noviov ja prodolzi akcijata, imaše nekoi apsenja.....

I kako epilog nokeska na javnata obvinitelka koja go vodi slucajot i frlija bomba.....no.vistinska
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Vo Kicevi imase akcija od Mvr protiv šumskata mafija....gi čepnaatoj Alise Abazi brat na pokojniot Alit Abazi i Vančo Srbakoski-šefot na Sds za 5-ka

Inspektorite koi rabotea na slucajot po kratka postapka bea degradirani od Oliver...
Sepak ovoj noviov ja prodolzi akcijata, imaše nekoi apsenja.....

I kako epilog nokeska na javnata obvinitelka koja go vodi slucajot i frlija bomba.....no.vistinska
Oliver i sefot na SDS vo 5ka se dosta bliski, nisto cudno ako go stiti.
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
495
Поени од реакции
518
Прегледај го приврзокот 233362
Отидоа со паметот и екипава и тој што е негов профилот :D На сликата е Јетон Кривањева Жила, П.С. волку јавно објавување е "нож со две острици", колку и да имаш јак грб.
Vo vreme na Jankulovska ke im najdese zastiten svedok i ke im dadese karta pozadi resetki
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
НОВИНАР НА ВЕЧЕР ГО НАШОЛ АТЕНТАТОРОТ КОЈ СЕ БАРА ЗА УБИСТВОТО НА ТУШЕВСКИ ВО 2001
Во српско Каравуково на границата со Хрватска, новинарот на Вечер Огнен Чанчаревиќ го пронашол првоосомничениот за убиството на Марјан Тушевски, Предраг Чубрило Пеки. Во интервјутo говори за убиството на Тушевски, ликвiдацијата на Орце Коруновски, но и информации поврзани со конфликтот од 2001вата.
Чубрило тврди дека е наместен и не бил убиец на Тушевски, но потврдува дека полициjата знаела за секој детал. Ви пренесуваме дел од интервјуто.

Предраг Чубрило познат како “Пеки” е првоосомничениот во случајот со убиството на Маријан Тушевски и неговиот возач Киро Јанев – Бамбус во 2001 година. Екипа на Вечер успеа да го пронајде во неговото родно село и да стапи во контакт со него. Тој живее во Каравуково, на граница со Хрватска, со неговата сопруга и еден од четирите сина, каде има кафеана. Вели дека за прв пат во животот разговара со новинари и дава интервју бидејќи се чувствува навреден и сака да докаже дека е жртва на класична полициска конструкција, како неколку пати досега.
Македонското МВР тврди дека вие сте го ликвидирале Маријан Тушевски?
Ја сум чул за Маријан Тушевски, никогаш во животот не сум го видел, ниту пак сум се сретнал со него. Немам поим зошто ме товарат мене. Немав било какви причини да го ликвидирам. Ниту го знам ниту го познавам, зошто би го убил? Не велам дека не сум способен да го сторам тоа, но сакам да повторам дека нема зошто да кренам рака на него. Нормално ли е две недели по убиството кое наводно сум го извршил јас, да се појавам на граница и да влезам во Македонија? Три дена седев во Скопје што е повеќе од доволно за неговите пријатели да ме “отпишат”. Го чувам стариот пасош каде стои со печат потврдено ова што ви го говорам.
Тогаш, кој го убил Тушевски и зошто?
Она што јас го знам е дека Тушевски беше во одлични односи со Бошкоски и имаше заштита од него. Собираше пари кои му ги предаваше и имаше потполна слобода да ги тера своите криминални бизниси. Имаше пријатели во Србија и Бугарија, пониско рангирани членови на подземјето, но со добри конекции. Неговите бизниси го носеа во конфликт со неколку момци од околината кои станаа негови непријатели. Меѓу нив беше и мојот близок и долгогодишен пријател Орце Коруновски, кој ми се заколна дека нема ништо со неговата смрт. Од мое искуство ќе ви кажам дека тој е ликвидиран од професионалци, какви во тоа време имаше на претек на овие простори и за тоа им е платено. Убиството е порака и одмазда во исто време, поради тоа е јавно. Убеден сум и дека полицијата знаела бидејќи таков тип на човек секогаш е под присмотра.
Кои се другите тројца српски државјани?
Милан Илиќ беше со мене во 2001 година кога престојував во Македонија, а тој и Милорад Ковачевиќ заедно со мене преживеавме атентат две години подоцна во центарот на Скопје. За четвртиот Вук Вуковиќ, можам да ви кажам дека во тоа време беше во Скопје, работно, обезбедуваше еден мој близок пријател и сигурен сум дека не го ликвидирал Тушевски. Едноставно, дечкото не е таков тип. Најверојатно некому нешто треба да му се намести за да се израмнат сметките. Немале што, па нашите досиеја како и минатото им се поклопиле и се идеални за приказната, па така станавме ние осомничени. Не е прв пат ова да ми се случува, бидејќи и во Србија неколку пати бев на тапет благодарение на нашето МВР, а ми беа нудени и пари да сведочам против Војислав Шешељ во Хаг, што не би го сторил ни во лудило!
Која е позадината на, според вас, конструкцијата на македонската полиција?
Во овој случај јас сум класично жртвено јагне. Јас во Македонија прв пат влегов во 2001 година, ме повика Коруновски. Бев со моја екипа додека траеше воениот конфликт и земав активно учество. Имавме некои идеи кои му ги предложивме на Бошкоски преку посредници но не беа прифатени, а битно и брзо ќе го изменеа текот и траењето на настаните. Видете јас знам многу за се што се случуваше во тоа време, и повеќето од тие информации и ден-денес може да предизвикаат вистинска бура. На ова мора да се додаде дека според моите сознанија, вашата полиција е вмешана во обидот за мојата ликвидација во 2003 година и сега сакаат да ја исперат вината од себе а најлесно им е ако мене ме тргнат од играта. Како мислат да ми судат во Скопје кога нема екстрадиција?
Од каде вашата желба и интерес да дојдете во Македонија? Дали ви беше платено?
Јас се борев за православието. Пари не земав никогаш. Во деведесеттите години бев командант на една и под моја команда имав неколку момци од Македонија. Сите беа страшни момци, храбри и паметни. Најдобриот од нив, Трајановски од Куманово загина во ’92 година во Братунац и до ден-денес жалам за тоа. Тука е и дел од причината која смеам да ви ја кажам околу мотивот за мојот престој во Македонија.
Дали ќе се појавите во Македонија на судење?
Дали си нормален? Да им дадам можност да ја завршат работата. Па јас нема да го дочекам ниту читањето на обвинителниот акт. Доколку побараат од српската полиција да дадам изјава околу случајот ќе го сторам тоа и ќе барам полиграфско тестирање. А веќе ангажирав адвокат кој ќе покрене тужба против вашата држава за обидот за мојата ликвидација и за ова што ми се става на терет. Делото не застарува нели, исто како и ликвидацијата на Тушевски што јас сум ја направил, нели. Мислев да молчам, но пресудно беше кога мојот осумгодишен син прочита во весник за убиството на Тушевски и ме праша дали е вистина.
Целосното интервју на следниот линк –
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=BF54288B22F17745A05788CE2A8BD153

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.994
Поени од реакции
14.806
Oliver i sefot na SDS vo 5ka se dosta bliski, nisto cudno ako go stiti.
да....лани кога сопругата на главниот за 5-ка изврши самоубиство со бесење, како последица на секојдневни тортури....Проливер уште пред истражниот судија беше нацртан во куќата на шефот

е сега...дали со своето присуство извршил притисок врз луѓето што го врешеле увидот(некои викаат дека била тепана...целата со модрици по телото).....тешко дека некогаш ќе се дознае

во секој случај министер за внатрешни не смее да присуствува по другарска основа при вршење на увид. службено можи....но тој беше таму приватно
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Околу приказнава за убиството на Тушевски од текстот од ФБ страницата Патридиоти што го има неколку страници наназад, има една кардинална нелогичност.
Наводно Коруновски му се јавил на Ускокович Сколе да прати двајца убијци за да го средат Тушевски. Сколе е убиен 2000та година а убиството на Тушевски е 2001ва година... :cenzura:
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
495
Поени од реакции
518
Околу приказнава за убиството на Тушевски од текстот од ФБ страницата Патридиоти што го има неколку страници наназад, има една кардинална нелогичност.
Наводно Коруновски му се јавил на Ускокович Сколе да прати двајца убијци за да го средат Тушевски. Сколе е убиен 2000та година а убиството на Тушевски е 2001ва година... :cenzura:
Ima mnogu nelogicnosti vo celiot slocaj. Ednata od niv e kako Ninja ostanal ziv i zosto ostanal vo lokalot a ne posol so niv i ocigledno e deka policiski strukturi im pomognale na ubijcite
 
D

Deleted member 128786

Гостин
Kako laze ovoj Cubrilo, baska bese umesan i vo drugi sranja tuka, bese smesten edno vreme so svoja ekipa kaj Savo pe.erot pod kirija, Fantom so Kire tipot na Tipe tatko mu po ulici gi baraa kaj se smesteni da gi rascistat, uste pred da gi raketiraat kaj dragstor Beti.
 
D

Deleted member 128786

Гостин
Kako laze ovoj Cubrilo, baska bese umesan i vo drugi sranja tuka, bese smesten edno vreme so svoja ekipa kaj Savo pe.erot pod kirija, Fantom so Kire tipot na Tipe tatko mu po ulici gi baraa kaj se smesteni da gi rascistat, uste pred da gi raketiraat kaj dragstor Beti.
Cel mlecen taftalidze go vidoa. Go vidovme nie sto bevme nadvor pred Vitraz, go vidoa tie sto bea po balkonite, go vidoa tie pred dukanite na mlecen. Cubrilo prv pukase, imase bezbol kapa na glava, ama taa srpskata vilica i brada e istata do den denes.otkako go ispuka Marce, posto Bambus begase pogoden go dosredija kaj garazata i ostana da visi na metalnite ogradi. Kako trgnavme nakaj niv svakash deka mnogu lugje imase na platoto sto ne se tuka slucajno, momentot pred da stigneme do bamus od nikade se pojavuva civil i vika jas sum doktor trgnete se i ne mu doagja na bambus da mu pomogne nego samo ladno proveruva puls na vratot i se trga. Isto pred da stane Marce o vitraz projdoa dvajca inspektori civili i onaka kao slucajno. Cubrilo bese prviot sto se istrese bradata e istata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom