Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.519
Поени од реакции
4.142
I kako ne-levicar celosno go poddrzuvam stavot na Levica. Osnovnite resursi, kako voda, mora da ostanat pod drzavna kapa. Evropa ima dosta "javno-privatni-partnerstva" (PPP - Private-Public-Partnerships) i sekade imase polosuvanja na sostojbite. Dali preku ponizuvanje na kvalitet ili neipolnuvanje na investicii ili poskapuvanje na cenite, interesot na privatniot e jasen: da dobie sto poveke pari. A vo slucaj so vodata ima monopol. Teoretski javniot partner go kontrolira ama toa e sve teorija i nikojpat ne se stitat interesite na potrosuvacite.

Ima golemi francuski koncerni kako Suez ili Veolia ama i Germanski kako Gelsenwasser koi profitiraat od vakvi modeli. Nisto cudno da ni vmetnat vaki modeli so blag pritisok neli ako sakame EU i da im otvorat na nivnite firmi novi pazari. Vakvi modeli mozat i da se popravat ama kostaat mnogu pari. Primer Berlin: Veolia i RWE imaa 49,9% od Berlinski komunalec (vodosnabduvanje) arno ama gradot ne mozese poveke kako sakase i pola profit odese vo tie kompanii. 2013 resi gradot da si gi vrati privatiziranite delovi i plati 1,1 milijarda Evra. Edinsveni koi bea vo kjar bea Veolia i RWE.
Веќе на 2 пати велиш “ako sakame EU“, па добро сакате ли ЕУропска или не сакате?
Само мене така ми изгледа или си земаш за право да збориш во име на други?
Пред да се изнесе тврдење дека Македонците сакаат во ЕУропска и НАТО нема да биде лошо да се види резултатот од последниот референдум а претходно да се прочита и прашањето за одговорот стане појасен и да стоооо.

Ресурсите на вода (во тнр западен свет) се веќе поделени едниот се вика Цоца-Цола а другиот Нестле, овие две корпорации се во меѓусебен дуел и поделба на колачот, сите други се само нивни експозитури.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.463
Чекај дали ова сведочење е доказ потврден на суд? Боже господе на што се ќе поверувате... Како си го земате исказот на колегата на директорката здраво за готово? Ајде, некој убил човек ама има сведок дека човекот сам одбрал да умре и се самоубил... Доказот дека после смртта стигна одобрението за лекување во странство не важи. И како сега излегоа за време на техничка влада, политички настан дефинитивно, ама си ја голтнавте кнедлата.
Погрешно си ме разбрал во старт.Не навлагам јас воопшто во исказите,сведочењето или општо во делото.
Го стаив линкот за чисто да потсетам на случајот кој многу беше актуелен на темава се додека не се смени власта.
Откако се смени власта Тамара не се спомна.
Не се спомна ни колку Тамари ќе се излечеа со парите фрлени за лубриканти,ни колку ќе се излечеа со парите дадени за лешници и бадеми во СЈО и тн. и тн...

Ќе помисли некој наивен дека воопшто не им било на шарените до тамара,туку само да се сместат у фотеља

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Веќе на 2 пати велиш “ako sakame EU“, па добро сакате ли ЕУропска или не сакате?
Само мене така ми изгледа или си земаш за право да збориш во име на други?
Пред да се изнесе тврдење дека Македонците сакаат во ЕУропска и НАТО нема да биде лошо да се види резултатот од последниот референдум а претходно да се прочита и прашањето за одговорот стане појасен и да стоооо.

Ресурсите на вода (во тнр западен свет) се веќе поделени едниот се вика Цоца-Цола а другиот Нестле, овие две корпорации се во меѓусебен дуел и поделба на колачот, сите други се само нивни експозитури.
Ne me razbra dobro. Ja sakam vo EU i skoro sekoj Makedonec, tuku ke ne uslovat so toa "ako sakate EU" kako so imeto, neli.
 
M

Macedon1um

Гостин
I kako ne-levicar celosno go poddrzuvam stavot na Levica. Osnovnite resursi, kako voda, mora da ostanat pod drzavna kapa. Evropa ima dosta "javno-privatni-partnerstva" (PPP - Private-Public-Partnerships) i sekade imase polosuvanja na sostojbite. Dali preku ponizuvanje na kvalitet ili neipolnuvanje na investicii ili poskapuvanje na cenite, interesot na privatniot e jasen: da dobie sto poveke pari. A vo slucaj so vodata ima monopol. Teoretski javniot partner go kontrolira ama toa e sve teorija i nikojpat ne se stitat interesite na potrosuvacite.

Ima golemi francuski koncerni kako Suez ili Veolia ama i Germanski kako Gelsenwasser koi profitiraat od vakvi modeli. Nisto cudno da ni vmetnat vaki modeli so blag pritisok neli ako sakame EU i da im otvorat na nivnite firmi novi pazari. Vakvi modeli mozat i da se popravat ama kostaat mnogu pari. Primer Berlin: Veolia i RWE imaa 49,9% od Berlinski komunalec (vodosnabduvanje) arno ama gradot ne mozese poveke kako sakase i pola profit odese vo tie kompanii. 2013 resi gradot da si gi vrati privatiziranite delovi i plati 1,1 milijarda Evra. Edinsveni koi bea vo kjar bea Veolia i RWE.
Кај ваквите ресурси нема левичар/десничар, едноставно сите треба да се обединат по клучните прашања како што е водата. Инаку за проблемот во Германија имаше и цел документарец, каде што народот преку протести/притисок ако не се лажам и референдум на крај решава да си ја врати водата под нивна контрола, секако откако предходно дебела оштета платила општината за тоа. За кај нас искрено незнам како ќе биде, народов е летаргичен чист пример ти е темата за загадувањето сите како пишуваме по социјални мрежи а кога треба да се испадне на протест нема огромен одзив како Велешани што испаднаа на времето против топилницата. Во случајов Скопјани ги имаат ОХИС и Макстил сред град кој ги труе а протести скоро и да нема, наместо да земат да блокираат влезови со месеци па да видиме дали нема да стават најсовремени филтри и да гледаат што согоруваат а не да бидеме отпадот на некој Европски држави како Италија..

Него да се вратиме кај водата, кај нас за Кочо и уште неколку др ликови да произведуваат струја уништија цели водотеци на реките и живиот свет во нив

Ne me razbra dobro. Ja sakam vo EU i skoro sekoj Makedonec, tuku ke ne uslovat so toa "ako sakate EU" kako so imeto, neli.
Сигурно од ЕУ нема да не условуваат со такви работи, е сега што кај нас имаме мафијаши и профитери кој ќе пробат да шитнат нешто за личен интерес е др работа
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.519
Поени од реакции
4.142
Ne me razbra dobro. Ja sakam vo EU i skoro sekoj Makedonec, tuku ke ne uslovat so toa "ako sakate EU" kako so imeto, neli.
Изгледа добро сум разбрал ама како што велиш добро.
За разлика од тебе, имав дилеми околу пристапување во ЕУропска но по инсталирањето на Црпе и насилната промена на името, што е своевиден етноцид во 21 век, дефинитивно сум ПРОТИВ влез во такво друштво и творба (истата таа ЕУропска се претвори во четврти рајх)!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Сакам некој да ми го објасни терминот "Европерспектива". Нешто во последнава година, особено после во врска со референдумот и со промената, сите новинари и политачири се расфрлаат со тој термин како демонстратори на протест .
Не пристапување и преговори кон ЕУ, не евростандарди, не европска иднина и дипломатија, туку што значи европереспектива.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Кај ваквите ресурси нема левичар/десничар, едноставно сите треба да се обединат по клучните прашања како што е водата. Инаку за проблемот во Германија имаше и цел документарец, каде што народот преку протести/притисок ако не се лажам и референдум на крај решава да си ја врати водата под нивна контрола, секако откако предходно дебела оштета платила општината за тоа. За кај нас искрено незнам како ќе биде, народов е летаргичен чист пример ти е темата за загадувањето сите како пишуваме по социјални мрежи а кога треба да се испадне на протест нема огромен одзив како Велешани што испаднаа на времето против топилницата. Во случајов Скопјани ги имаат ОХИС и Макстил сред град кој ги труе а протести скоро и да нема, наместо да земат да блокираат влезови со месеци па да видиме дали нема да стават најсовремени филтри и да гледаат што согоруваат а не да бидеме отпадот на некој Европски држави како Италија..

Него да се вратиме кај водата, кај нас за Кочо и уште неколку др ликови да произведуваат струја уништија цели водотеци на реките и живиот свет во нив



Сигурно од ЕУ нема да не условуваат со такви работи, е сега што кај нас имаме мафијаши и профитери кој ќе пробат да шитнат нешто за личен интерес е др работа
Se soglasuvam so sve samo ne so uslovuvanjeto. I to kako ke baraat nacin da ni go vmetnat. Primer Liberalizacija na pazarot na struja, vekje ima tuka nekoi cekori vo Makedonija ako dobro se sekjava. Za vodata vidi vo novite Eu clenki. Vodata vo Sofija e vo racete na Veolia (https://www.sofiyskavoda.bg/en/about/default.aspx). So ogled na toa sto konsesiite za voda ke mora da se davat na javen tender nisto cudno i kaj nas da se desi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
коа го читм форумов, скроз ми е јасно како сеуште постојат вакви наивни ретардотрони

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Погрешно си ме разбрал во старт.Не навлагам јас воопшто во исказите,сведочењето или општо во делото.
Го стаив линкот за чисто да потсетам на случајот кој многу беше актуелен на темава се додека не се смени власта.
Откако се смени власта Тамара не се спомна.
Не се спомна ни колку Тамари ќе се излечеа со парите фрлени за лубриканти,ни колку ќе се излечеа со парите дадени за лешници и бадеми во СЈО и тн. и тн...

Ќе помисли некој наивен дека воопшто не им било на шарените до тамара,туку само да се сместат у фотеља

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Се тригернуваат бањатите Северџани одма,чекај да видиш уште колку ке ти реплицираат :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.718
Поени од реакции
15.590
Погрешно си ме разбрал во старт..
Откако се смени власта Тамара не се спомна.
Не се спомна ни колку Тамари ќе се излечеа со парите фрлени за лубриканти,ни колку ќе се излечеа со парите дадени за лешници и бадеми во СЈО и тн. и тн...

Ќе помисли некој наивен дека воопшто не им било на шарените до тамара,туку само да се сместат у фотеља

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Има ДРУГО...јас колку знам се собраа пари за Тамара и за таа болница што мајка и ја сакаше, фалеа уште 20,000 евра мислам... Но наместо да излезе СДСМ и да ги даде тие 20,000Евра, дадоа 30,000 евра за организирање масовни шарени демонстрации...
Тамара беше параван, а нејзините родители партиска маша во борбата за власт...
Тога целата омраза се насочуваше кон министерот за здравство Тодоров, а кога се врза со СДСМ наеднаш ДРУГО...
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Дај бе некое трето движење кое ќе излезе со решение која ја уважува политичката реалност, а тоа е дека сите битни одлуки се комуницираат од амбасадата на Калето.
Или барем се верува во тоа, а во што се верува, станува реалност, така рекол чичко Сорос со неговата теорија на рефлексивност.
Ако е така, дај бе протести пред амбасада да ни ги решат проблемите со загадување, за мали плати, за корупција во судството, итн. Дај да станеме и официјално амриканска територија, нешто како Порторико или Гуам, ако не може да бидеме една од државите. Тогаш си го враќаме името (има неколку Македонији во САД), не ни треба ЕУ (ионака не не примаат и да цел народ да дуби на глава), Нато е автоматски и не се занимаваме веќе со лакеите наречени "политичка елита". И ајт...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дај бе некое трето движење кое ќе излезе со решение која ја уважува политичката реалност, а тоа е дека сите битни одлуки се комуницираат од амбасадата на Калето.
Или барем се верува во тоа, а во што се верува, станува реалност, така рекол чичко Сорос со неговата теорија на рефлексивност.
Ако е така, дај бе протести пред амбасада да ни ги решат проблемите со загадување, за мали плати, за корупција во судството, итн. Дај да станеме и официјално амриканска територија, нешто како Порторико или Гуам, ако не може да бидеме една од државите. Тогаш си го враќаме името (има неколку Македонији во САД), не ни треба ЕУ (ионака не не примаат и да цел народ да дуби на глава), Нато е автоматски и не се занимаваме веќе со лакеите наречени "политичка елита". И ајт...
За да има трето движење ќе треба некој да им даде потпора и ветар во грб, а моментално освен Америте никој друг не е заинтересиран за тоа.
Моментално и да се појави трета опција, се знае кој ќе застане зад нив.
Ете Левица дојде и им се закачија Америте. Ќе станат исто ко и другите две партии.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Прво си нагаѓаш, како по обичај иако тоа е право на личен избор. Да не кажам у стил на Мики, набадаш. Бојкотирам, односно не излагам од 2006та, ако нешто тоа ти менува во животот. И не мислам да го менувам ставот кон изборите најмалку до пензија.
Од друга страна ти што си сторил со тоа што си им дал (давал) легитимитет (претпоставувам за која ама ај да не инсинуирам) на некоја од овие султан партии одговорни за дното на сегашна Македонија? Многу лесно си даваш за право да лепиш етикети (во стилот на озна), а што ти си сторил со тоа што си ги гласал, не сакаш да знаеш, нели, за тие последици мукла работава. Сите што не гласаат или не гласаат како тебе се уошите, вакви такви.
Многу е едноставно, ме здоболе таквото за цензуси и други страни речи со оглед на состојбата во која ни е државата најмалку 25 години.
Автоматски споено мислење:

за ДУи. Тие се стабилни, увек едно исто бараат, секогаш добиваат и мува не ги лази. Кад јебал... :)
Da de si bojkotiral. Kako ispadna posledno samo Puno glasase za SDSM na poslednite izbori, site vie ostanatite sto pred tri godini tuka 24/7 se penjavevte kako ste rusile rezim so penkalo, kako se radvavte kako deca na ceresna so izbornite rezultati, koga SDSM formira vlada ste bojkotirale. Uste malce ke ispadni i referendumot go bojkotirase, ajvar pravese.
Автоматски споено мислење:

Но, битно е да не бојкотирате избори, затоа што со ДПМНЕ ќе биде подобро, нели @мкд владе
More smotan, eden post najdi mi kade agitiram za bilo kogo koga velam deka bojkotot vi e glupa ideja. Stvarno ne e mozno tolku smotan da si i da ne ja gledas poentata zosto e glup bojkotot. Demek ke ste im pokazele nesto na nekoj so nesto za sto e totalno nebitno dali ste izlegle da glasate ili ne. Sfakjam ne izleguvas na glasanje od X pricini, ne te vrabotile, si se razocaral, si se pocustvuval glup i izeban od prosliot pat( ova posebno za tebe vazi ) ama da bojkotiras so cel da im pokazes na partiite nesto, posebno na parlamentarni e najmoronskoto nesto sto mozese da vi istekni. I demek ete ke izlezat celi 5% od glasacite , ostanatite ke bojkotirat. I sto, nema da se izberat 120 pratenici, nema da se formira vlada, taa nema da bidi legalna. Stvarno be sto vi se mota vo toa tikvite. Deka ne zracite nesto posebno so inteligencija toa znaeme, ama koj bi rekol deka ste do tolku tupi.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
I demek ete ke izlezat celi 5% od glasacite , ostanatite ke bojkotirat. I sto, nema da se izberat 120 pratenici, nema da se formira vlada, taa nema da bidi legalna. Stvarno be sto vi se mota vo toa tikvite. Deka ne zracite nesto posebno so inteligencija toa znaeme, ama koj bi rekol deka ste do tolku tupi.
Нека се избере бе, парламент, влада... све по ред.
За прв пат у историја, со 9% гласови за победникот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom