Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Зашто џабе? Топ возило
Автоматски споено мислење:

Опел е многу захвално ауто да си знаете,џабе плукате по нив.Имаат кварови ама се евтини за поправка и лесни за одржавање
Супер си е Опелчето не викам лошо, туку освен дизајнот а се друго во него нема ништо Опеловско туку европска кола преземно од ту фиат ту пежо ту цитроен . И друга работа што велам џабе во смисла за конкуренција да го надмине како што е Поло и други кое е далеку подобар и никако да надмине и Германците го баталија опел иако произведуваат поради работниците да живеат не за друго


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Имам астра Ј и сум презадоволен, се мислев да купам астра К али кога ја видов сватив дека опел премногу штеделе на материјал.
После продажбата на пежо. Нема веќе ништо останато од опел. Бројот на моделите ги намалија, понудата на моторите исто. OPC го укинаа. Сега има даунсајзин пежо моторчиња со 3 цилиндри. Најн данке.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
значи ја голфот 2019та сега треба да го вратам :(
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ајде за многу години,да им се множат :D
Daj kazi eden proizveditel na avtomobili koj nemal recalls. Site imaat po nekoj recall, bidejki se otkriva otposle od koga ke se prijavat nekolku slucai se pocnuva so istraga i se naogja problemot. I ova e ustvari bitniot moment, sto vakvite problemi gi resavaat vednas otkako ke gi otkrijat.
Ja imam audi a4 od 2012 i polani fino lepo mi se javija od audi deka greacot za kabina koj se uklucuva koga e pod 7 stepeni za pobrzo da ja zagree kabinata treba da go menjaat bidejki mozel da predizvika pozar sto ne znaci i deka ke predizvika pozar. Go smenija normalno besplatno(inace cisto informativno toj kosta okolu 275 funti tuka plus rabotna raka) , mi dadoa kola na koristenje za dodeka mojata e kaj niv i plus poln rezervoar nafta bidejki trebase da odam vo prodazen salon koj sto e 30km(60km u dva pravci) od kaj mene.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Здраво, денеска на околу 140км/ч ми угасна колата во возење, застана и потоа не сакаше повторно да стартува моторот, има струја во колата се, но нејки да вергла искуства ? Се работи за VW phaeton v10tdi ? дали моторот е блокиран?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Здраво, денеска на околу 140км/ч ми угасна колата во возење, застана и потоа не сакаше повторно да стартува моторот, има струја во колата се, но нејки да вергла искуства ? Се работи за VW phaeton v10tdi ? дали моторот е блокиран?
Дали вергла или воопшто не вергла ??? Гориво има??Дали одржуваш редовно масла филтри и така натака? Фаетон е висока класа и има специфична електрика пошо е со автоматски менувач се е сихроно автоматски па и со моторот
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Првин треба де се исчистат сите црева и и цевки што одат до турбото од масло и да се исперат со бензин.

Маслото не е идеално особено не за во зима. Си треба 5-30. И чим го троши и смрди на масло, да сериозно е.

Ако не си ти прв газда, од кај знаеш како е возена и како е одржавана колата претходно. Со абдалско возење и мотор и турбо и се друго на колата ќе пушти за само една година.
Фала на сите за одговорот.
Беше земена од прв газда со поминати 130.000 км.
Денеска сменети каиши комплет двата сета, водна пумпа, филтри и ново уље Форд Формула Ф 5w30.
Проблемот останува ист, долниот дел на турбото е замастен, на незагреана кола чади белкаст чад од ауспух и смрди на изгорено уље+нафта како да е Еуро 1. Потоа си работи без проблем, влече, нема чад, нема никакви знаци на трокирање, не дава никакви звуци турбото или да има немирна работа.
Што може да е проблем најверојатно ќе треба дијагностика?! Или вадење дизна по дизна и репарација.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Дизел или бензинец??? Инаку Дурацел,Монбат и Варта тие било кои
Бензин, планирам и ја варта.. само не знам дали 55 или 65. Моментално имам Banner 44Ah, али кога е ладно не пали или остаам светлата 10мин со контакт, скроз го празни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Бензин, планирам и ја варта.. само не знам дали 55 или 65. Моментално имам Banner 44Ah, али кога е ладно не пали или остаам светлата 10мин со контакт, скроз го празни.
55ка е доволно за тој голф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom