Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
2
Едно прашање
Колку време се чека за излегување на бројчето послем направеното интервју ?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Orginal bugarski dokument krstenice od pradedo mi so markici pecati
Togas nema vrska koga e roden treba da dobies proishod,godina na ragajne gledaat samo ako e so potvrda od zdruzenie,da ne ima posrednikot zaboraveno nekoj dokument? Obavezno baraj go resenieto so koe si odbien tuka pisuva zosto te odbivaat.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Decki, eve konecno i jas.golgotata zavrsi.od 2013 noemvri , se i sesto pominav i denes i jas konecno ukaz 188.rezervirav za 13.03 za podiganje na ukaz.
- inace na intervju 14.04.2016
-dopolnitelna bev odprilika noemvri 2017,
-na finalna odprilika mart 2018
- za potpis od 14.02.2019
- denes potpisano.
Dokumenti od prva bratuceda i potvrda od kaj Lazar.
So sreka na site
So sreka se gkedame Sofija i jas sum togas
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
ne mora da pisete so sto dokumenti ste eve " vidoviti " sme sami ke si vidime..
Jas podnesov preku pradedo, baba i vujko (site dokumenti bea so apostil pechat a notarialno bea vo Sofija prevedeni i legalizirani,), i po baranje na vujko mi dokumentite bea pregledani od eksperite koi shto se vo komsijata za grazhdanstvo i vo MP i VP pa vo rok od 3 dena se proiznesoa so pozitivno mislenje.
Od pradedo mi samo legitmacija od Ilindenska Organizacija kopirana vo MP i staveno pechat verno na originalnot(bidejki ne mozev da go pronajdam vo dokumentite ni na rodenite ni na umrenite. od baba mi izvodi i dokumenti kade shto pishuva deka e drzavjanin na N.R. Bugarija i od vujko mi toj dostavi izvodi negvovi i pasosh i lk.
Pa sega da vidime shto ke bidi vo periodot shto idi.
Polozitelno od 11.02.2019 intervju april 2016 ama brojcheto obrazovana prepiska duri od 01.09.2016.

Ni 30 sekundi ne bea potrebni za da se pobara.
Poveli :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Венчаница од баба и дедо, од софија
Автоматски споено мислење:


Фала ти.
Da ne nema nekoj dokument odneseno izvod neosuduvan lekarsko nezavereno nesto se moze da vliae na postapkata ne veruvam za preziminja i iminja da pravar problem ako datumite se ok togas ke pominel .. togas drug problem e
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Treba da go podignis otkazot za da vidis sto ti pisuva toa ne e Nov zakon toa e vo praksa od mart 2019 godina trebalo da ti kazi so vreme za da si podnesis Novi dokumenti orginal na koj posledniot od lozata po koj podnesuvas da bidi roden od 1900-1918 pritoa da vnimavas da se sovpsgaat preziminja I dati na raganje
I jas dobiv otkaz.
Sigurno poradi predcite zosto ne ni bile 1900
Jas odnesov dopolnitelni dokumenti na 12.12.2019 ama izgleda kasno odnesov
Sea pak jovo na novo
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Decki, eve konecno i jas.golgotata zavrsi.od 2013 noemvri , se i sesto pominav i denes i jas konecno ukaz 188.rezervirav za 13.03 za podiganje na ukaz.
- inace na intervju 14.04.2016
-dopolnitelna bev odprilika noemvri 2017,
-na finalna odprilika mart 2018
- za potpis od 14.02.2019
- denes potpisano.
Dokumenti od prva bratuceda i potvrda od kaj Lazar.
So sreka na site
Dali dobro razbrav, na dopolnitelna si bil od noemvri 2017 do mart 2018?
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Koja godina ti se predcite ako sakas da spodeles ke mi bide od gilemo znacenje!
1884 bese pradedo mi I posle od koga posrednikot mi Tekna vo 5 do 12 odnesov ama kasno bese veke posle 3 nedeli dobiv otkaz. I toa jas mu rekov da odneseme aka gjabe kasno bese.
Sega ke odam preku drug sto bukvalno se mi objasnis vo detalji sto da pravam
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
1884 bese pradedo mi I posle od koga posrednikot mi Tekna vo 5 do 12 odnesov ama kasno bese veke posle 3 nedeli dobiv otkaz. I toa jas mu rekov da odneseme aka gjabe kasno bese.
Sega ke odam preku drug sto bukvalno se mi objasnis vo detalji sto da pravam
Radi tie posrednici lugeto pari se iznafrlaa i se iznacekaaa ..... Samo cotek za takvata stoka sto se igra so sudbinata na lugeto ..... Ima mnogu mnogu luge koj gi odbija radi ne odnesena potvrda za ebani 1800 denara gi odbija zosto nikoj od posrednicite ne mu kazaa da odnesat samo gi zemaa parite i nisto.. ZA TOA OVOJ FORUM INFORMIRA ZA TOA CITAJ TE INFORMIRAJ TE SE I KE NEMA VAKVI GLUPI RABOTI SO GLUPA BIZARNA PRICINA DA SE ODBIVAAT LUGE
 
Член од
20 декември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
114
Внимание! 14 јануари беа извршени измени во НАРЕДБА № 1 ОТ 19 ФЕВРУАРИ 1999 Г. и беше додадена (на списокот на документи) Декларација за престој во други земји во текот на изминатите 10 години!!!

овде Наредба и Приложение № 4а погледнете подолу https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom