Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.978
Саше и Томче кај Систина ти што ми ги предложи, а Коп компани се во Ченто исто работаат со ВАГ групација.
Друго нешто околу уљето сакам да прашам искуство некако не им верувам. Кастрол како кастрол е увезен или домашно полнет?
Тука не полнат 5w40 и 5w30.Само тој 10w40 и 15w40 тука ги полнат ама џабе што е увезен,сигурно не е од Германија.Румунија или Србија е полнето.Ако ти е за утеха и Порше каде што претходно ти ја сервисирале колата од истото уље ти имаат сипано,од исто место земаат :)
Автоматски споено мислење:

Кој и одбереш да ти ја сервисира колата терај до крај после со тој,немој на поише места да ти ја чепкаат
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Сакам мислење..искуство околу Hyundai Santa Fe 2007 аутоматик.
доста читав и на други форуми..вака, не е нешто "оцрнета"како за SUV возило во таа класа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Здраво на сите.
Сакам мислење..искуство околу Hyundai Santa Fe 2007 аутоматик.
доста читав и на други форуми..вака, не е нешто "оцрнета"како за SUV возило во таа класа.
12 годишен автомобил и автоматик, треба да се замислиш малку дали ти е паметно. Ако ти се заебе аутоматикот тоа ти е капитален квар.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Здраво на сите.
Сакам мислење..искуство околу Hyundai Santa Fe 2007 аутоматик.
доста читав и на други форуми..вака, не е нешто "оцрнета"како за SUV возило во таа класа.

Знам лик што има ист ваков и буквално ја шина од возење на црвена нафта, газија, и што ли уште не и нема гајле...ама не е автоматик, обичен мењач е.

Автоматик ти е мачка во вреќа. може да се погоди и да тера уште 10 год. ама може и за 6 месеци да откаже.

Инаку се доста погодени и со мотори и на каросерија.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
Zdravo se raboti za bmw e46 320d 2000 god, pred dva dena, se vrakjav od Bitola, prvat sum bil na toj pat, kade avtopatot e kako nagornina, vozam so 4ta, menuvam vo 5ta, obrtaite odat do 1500-700 i povekje ne, i duri so gas do kraj ne se desava nisto, papucata do kraj, ama snaga nema niti da zabrza, samo obrtaite stojat na 1700...Sto moze da bide, fala pozz
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Zdravo se raboti za bmw e46 320d 2000 god, pred dva dena, se vrakjav od Bitola, prvat sum bil na toj pat, kade avtopatot e kako nagornina, vozam so 4ta, menuvam vo 5ta, obrtaite odat do 1500-700 i povekje ne, i duri so gas do kraj ne se desava nisto, papucata do kraj, ama snaga nema niti da zabrza, samo obrtaite stojat na 1700...Sto moze da bide, fala pozz
на такви узгорнини со 5-та одиш?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако иде Плетвар, не е баш за со 5-та. Па и за Ѓавато не сум сигурен.
И не само узгорнини него и какви кривини има, Башка колони, башка шлепери...само ќе мења брзини и ќе го мачи моторот.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Zdravo se raboti za bmw e46 320d 2000 god, pred dva dena, se vrakjav od Bitola, prvat sum bil na toj pat, kade avtopatot e kako nagornina, vozam so 4ta, menuvam vo 5ta, obrtaite odat do 1500-700 i povekje ne, i duri so gas do kraj ne se desava nisto, papucata do kraj, ama snaga nema niti da zabrza, samo obrtaite stojat na 1700...Sto moze da bide, fala pozz
Bmw 320d без никаков проблем оди со 5та и на Ѓавато и Плетвар, ако има доволно забрзување кога ќе се стави во 5та, јас со 1.3 мотор Ѓавато со 3ца со 5та го возам, а и Плетвар донекаде оди 5та само сега потешко откако го ставија 60 ограничувањето од долу.
Мислам дека има некој проблем, ако има некој поискусен со ваков проблем нека одговори.
А ако ова ти се случува баш на автопатот, тогаш сигурно има нешто, нема толкава угорнина на цел автопат за таа кола да се "угуши"
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Zdravo se raboti za bmw e46 320d 2000 god, pred dva dena, se vrakjav od Bitola, prvat sum bil na toj pat, kade avtopatot e kako nagornina, vozam so 4ta, menuvam vo 5ta, obrtaite odat do 1500-700 i povekje ne, i duri so gas do kraj ne se desava nisto, papucata do kraj, ama snaga nema niti da zabrza, samo obrtaite stojat na 1700...Sto moze da bide, fala pozz
А што очекуваш? Дизел BMW од 2000 година...500 000 км има досега поминато, и тоа со тормозење и малтретирање.

Дур си дошол ти да седнеш во колата, едно 10 души пред тебе така ја возеле со педала до патос на ѓавато, затоа сега не оди. :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не е автопат туку е магистрален пат и тоа најчесто тесен. Друго, со такви брзини доволни да се забрза за 5та, ризикот од трактори, приколки, кривини е преголем. Прикочи, забрзај, менувај брзини, забрзувај ... Повеќе ќе го измачиш моторот неголи што ќе заштедиш со таа т.н. економична (барем за бензинци) брзина. Има делови каде можеш ама има и каде не можеш.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.978
Секој што малку повеќе разбира на угорница враќа брзина во понизок пренос без разлика дали е аутопут.Ем помалку троши ем помалку се малтретира колата.Залажувајте се вие дека влечела и у 5-6.
Автоматски споено мислење:

Пример возиш 100 у 5та доаѓа угорница и место да стискаш повеќе гас враќаш четврта и помалку гас.Поубаво за колата и потрошувачката паѓа.Зашто би возел у 5та пуна гас кога може у 4та со пола гас?
Автоматски споено мислење:

Секогаш има потреба од пониска брзина на угорница
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
10
А што очекуваш? Дизел BMW од 2000 година...500 000 км има досега поминато, и тоа со тормозење и малтретирање.

Дур си дошол ти да седнеш во колата, едно 10 души пред тебе така ја возеле со педала до патос на ѓавато, затоа сега не оди.
Ајде бе.... Значи ако е бмв мора да има 500к поминато...
незнаев навистина... -_-
Инаку колку за инфо, има поминато 388 илјади км...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дада, секако, сите коли во мк имаат поминато толку колку што пишува на километраж, особено дизелите на BMW, Audi, Mercedes i VW.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Плетвар кога се качува од Битола(Прилеп) кон Скопје е многу краток и прегледен, не возам брзо ама години сум возел 1.0 бензинец и знам точно и кога се менуваат брзини, самото возило тоа ќе го кажи. Не знам во што состојба е беНвето но за тој дизел мотор има влечни можности, сега со голема километража треба да се земи и самата истрошеност на моторот и да не се очекува премногу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom