Жени кои не сакаат да станат мајки

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Како може да знаеш дека детето е поголема несреќа, помало задоволство, те остава без сон кога немаш?
Се учат работи и од гледање и читање, не мора се да пробаш во пракса.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Значи немаш никакво искуство, а тоа е најдоброто школо. Од читање и гледање многу работи изгледаат поинаку кога ќе ги пробаш сам.
Ти земи обврска на 20+ години без можност за пишманење па кажи ми дали е добро или лошо. Ти пробај јас ќе гледам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Жени кои галамат дека „не сакаат“ да станат мајки, најчесто стануваат прилично посветени и добри мајки.
Веројатно имаат такви изјави бидејќи сериозно размислуваат за сите промени кои детето ги носи со себеси и нема ништо погрешно во тоа.
Мене лично повеќе ме иритираат тие што мнооогу сакаат деца, маж и топол дом а уствари се класични трепкачици кои не знаат 2 паралелни работи да завршат и го чекаат мажот од работа да го држи детето за да го исплакне од сапуница...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ти земи обврска на 20+ години без можност за пишманење па кажи ми дали е добро или лошо. Ти пробај јас ќе гледам.
Земав на 20+, не се пишманам и гледај.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Земав на 20+, не се пишманам и гледај.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
И да сакаш неможеш. Ама јас гледам...и баш и не им завидувам. Децата ми се некако како возрасни само неинформирани, неискусни, импулсивни и хиперактивни. Генерално не сакам до со во нивна близина. Ич не сакам да играм со деца и да ги допирам и да им правам муабет.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Затоа што деца си бараат и внимание и домашно воспитување, не е само направи ги и фрли ги да се снаоѓаат по светов како што мислат пола дискутанти на темава а со оглед на мојата струка, не можам да го направам тоа. Да бев жена на некој фудбалер со едина обврска денес да дишам, досега ќе бев до третото.

Уште некое лично прашање вака или ок е?
Види вака:
Пишуваш дека сакаш а не можеш. Овде во прашање е ставање на кариерата во прв план, не дека не можеш да имаш уште едно дете. Значи ако сакаш, можеш. Немаш финансиски проблеми (барем така сфатив). Ти всушност не сакаш да имаш уште деца.
Инаку прашањето беше лично поставено, ама може да се гледа и како воопштено. Едно е некој да не може да има деца, друго е заради разни причини да не сака да има.
И јас некогаш сакав, ама заради финансиската состојба немав храброст. Се согласувам дека децата си бараат и внимание и домашно воспитување. Сега финансиски сум ситуиран, ама малку е доцна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Овде во прашање е ставање на кариерата во прв план, не дека не можеш да имаш уште едно дете. Значи ако сакаш, можеш. Немаш финансиски проблеми (барем така сфатив). Ти всушност не сакаш да имаш уште деца.
Измеша баби и жаби.

Имам финансии за 5 деца без проблем, но за да ги имам тие финансии ми треба ова работно место ама и ми треба време за да добијат внимание сите подеднакво и да ги воспитам, зошто ако им ги фрлам парите ќе добијам за дете ретард од типот на децава на Трајко, Мијалков и остало, скраја да е. Значи работиве се поврзани, не е ова чкрапец за светло па ќе го префрламе тежиштето.

Финансиската ситуација/работното место и вниманието се зависносложени во денешниот свет, не може едното да се исклучи од другото. Како што не можеш со плата од Веро на каса да раснеш 5 деца, така подеднакво не можеш да раснеш 5 деца како ЦЕО затоа што или ќе добиеш морони или ќе ја изгубиш работата па ќе јадете стар леб дома. Да сум мажена за некој со енормни приливи, не сум благоретардирана да дремам во сервер соба по 10 саата на ден и да сум со бели влакна од 22 години, ќе си седев со децата и ќе им се посветев на нив.


Мајка ми и татко ми имаа стабилна финансиска ситуација па пак немаа многу деца и сум им многу благодарна затоа што ми се посветија во детството и од мене стана човек ама и како дете ми овозможија благодети.
Знам дека е тешко да се сфати ама не е поентата имај дете и остај го да се снаоѓа. Tреба детето да има и квалитетен живот, да прошета, да се дружи, на екскурзии да појде ама и да добие внимание од дома. Мислам, форумов е бурлески, се кука за невоспитани дечишта што не ги пазат нивните а тука се ломоти зошто деца се немале, go figure.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Измеша баби и жаби.

Имам финансии за 5 деца без проблем, но за да ги имам тие финансии ми треба ова работно место ама и ми треба време за да добијат внимание сите подеднакво и да ги воспитам, зошто ако им ги фрлам парите ќе добијам за дете ретард од типот на децава на Трајко, Мијалков и остало, скраја да е. Значи работиве се поврзани, не е ова чкрапец за светло па ќе го префрламе тежиштето.

Финансиската ситуација/работното место и вниманието се зависносложени во денешниот свет, не може едното да се исклучи од другото. Како што не можеш со плата од Веро на каса да раснеш 5 деца, така подеднакво не можеш да раснеш 5 деца како ЦЕО затоа што или ќе добиеш морони или ќе ја изгубиш работата па ќе јадете стар леб дома. Да сум мажена за некој со енормни приливи, не сум благоретардирана да дремам во сервер соба по 10 саата на ден и да сум со бели влакна од 22 години, ќе си седев со децата и ќе им се посветев на нив.


Мајка ми и татко ми имаа стабилна финансиска ситуација па пак немаа многу деца и сум им многу благодарна затоа што ми се посветија во детството и од мене стана човек ама и како дете ми овозможија благодети.
Знам дека е тешко да се сфати ама не е поентата имај дете и остај го да се снаоѓа. Tреба детето да има и квалитетен живот, да прошета, да се дружи, на екскурзии да појде ама и да добие внимание од дома. Мислам, форумов е бурлески, се кука за невоспитани дечишта што не ги пазат нивните а тука се ломоти зошто деца се немале, go figure.
Во превод, сакаш многу деца, ама сакаш и многу пари и многу слободно време да им се посветиш на нив, ама сакаш и успешна кариера.
Е јас сакам...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во превод, сакаш многу деца, ама сакаш и многу пари и многу слободно време да им се посветиш на нив, ама сакаш и успешна кариера.
Е јас сакам...
Забегавме офтопик ама тоа и јас сакам да кажам, не може се одеднаш, треба баланс да се најде меѓу нештата. Бајдвеј ти си кажа дека не сакаш деца, од каде сега сакаш? :D мада со оглед на тоа дека имаш често контрадикторни постови, ништо чудо да веќе имаш и вртиш филмови овде.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Измеша баби и жаби.

Имам финансии за 5 деца без проблем, но за да ги имам тие финансии ми треба ова работно место ама и ми треба време за да добијат внимание сите подеднакво и да ги воспитам, зошто ако им ги фрлам парите ќе добијам за дете ретард од типот на децава на Трајко, Мијалков и остало, скраја да е. Значи работиве се поврзани, не е ова чкрапец за светло па ќе го префрламе тежиштето.

Финансиската ситуација/работното место и вниманието се зависносложени во денешниот свет, не може едното да се исклучи од другото. Како што не можеш со плата од Веро на каса да раснеш 5 деца, така подеднакво не можеш да раснеш 5 деца како ЦЕО затоа што или ќе добиеш морони или ќе ја изгубиш работата па ќе јадете стар леб дома. Да сум мажена за некој со енормни приливи, не сум благоретардирана да дремам во сервер соба по 10 саата на ден и да сум со бели влакна од 22 години, ќе си седев со децата и ќе им се посветев на нив.


Мајка ми и татко ми имаа стабилна финансиска ситуација па пак немаа многу деца и сум им многу благодарна затоа што ми се посветија во детството и од мене стана човек ама и како дете ми овозможија благодети.
Знам дека е тешко да се сфати ама не е поентата имај дете и остај го да се снаоѓа. Tреба детето да има и квалитетен живот, да прошета, да се дружи, на екскурзии да појде ама и да добие внимание од дома. Мислам, форумов е бурлески, се кука за невоспитани дечишта што не ги пазат нивните а тука се ломоти зошто деца се немале, go figure.
Во право си со се што зборуваш ама добра самоорганизација чуда прави...Случајно познавам жена која е на многу висока и одговорна позиција и има три деца. И она и мажот се со исклучителни кариери и успешни деловни луѓе, децата се за пример. Стокмени, воспитани и многу добри ученици.
Покрај сите обврски не оставила никогаш да не провери домашно или да посвети доволно време.
Има тенка линија помеѓу исполнување на сите работни обврски и претерување со работа. Секоја чест на амбициозните луѓе ама не почитувам целосно посветување на работа по цена на занемарување на приватниот живот.
Со фин баланс сите коцкички си доаѓаат на свое место.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во право си со се што зборуваш ама добра самоорганизација чуда прави...Случајно познавам жена која е на многу висока и одговорна позиција и има три деца. И она и мажот се со исклучителни кариери и успешни деловни луѓе, децата се за пример. Стокмени, воспитани и многу добри ученици.
Покрај сите обврски не оставила никогаш да не провери домашно или да посвети доволно време.
Има тенка линија помеѓу исполнување на сите работни обврски и претерување со работа. Секоја чест на амбициозните луѓе ама не почитувам целосно посветување на работа по цена на занемарување на приватниот живот.
Со фин баланс сите коцкички си доаѓаат на свое место.
Toчно, затоа и напоменав погоре дека три деца се оптимална бројка ако ги поседуваш сите други работи (кариера, финансиска стабилност итн.). Ама да се коти човек како црнцине ко вчера што пишаа и репер да ти е само бројката затоа што имаш пари, малце морген.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Интересно е што за многу жени и мажи имањето деца претставува составен дел од градењето соодветен „имиџ“ за успешен и исполнет живот - некакво образование, некаква работа, свадба, па деца (можеби не по тој редослед, ама така некако). Треба да се задоволат критериумите на средината и да се излезе в пресрет на сите оние загрижени тетки, стрини, (не)добронамерни комшики и други стројници.

Дете ко дете, што. Смени му пелени, дај му да цица и пушти му цртани. Ќе го чува баба, па другата баба, па во градинка. После Господ ќе го чува. Ама затоа од него се очекува (барем кај нас некои очекуваат) да ги догледува старите родители, кои обично создале механизми како да му го задржат вниманието на сопственото дете, посебно ако ова и на 40+или 50 години не успеало да се снајде, па е позависно од џанкер со натпросечни потреби.

Не знам зошто некои жени не сакаат да станат мајки. Прво, не сум жена. Второ, секоја има своја приказна, причини, образложенија и/или оправдувања. Трето, зошто секоја жена би била скроена да биде мајка и обратно мажот - татко? Според мене, доблест е ако личност реално оцени дека е неспособен за родител и одлучи да не уништи иден човечки живот или животи.
Одгледувањето дете бара исклучителна посветеност, постојано внимание и љубов. Бара разбирање, сочувство и голема трпеливост. Не секој го може тоа. Некој/а куче ќе купи и по еден месец ќе го „ослободи“ на другата страна од градов, пошто е обврска.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Vo africkine zemji imaat
40% mladina do 14 god
57% od 15 do 64 god
Samo 3% nad 64 god

Ovde
16% mladina
70% od 15 do 64
14% nad 64
(ovde i zivotniot vek bil za 8-10 god pogolem od africkite zemji)
ama pak ne e toa izgovor samo 16% da bidat do 14 god

Eve 3% neka se nad 64 god ok
Onda
16% mladina
81% 15-64 god

Cista sporedba nisto ofanzivno

Spored nekojsi procenki
Momentalno okolu 20,000 se ragaat godisno, okolu 20,000 umiraat

Od ovie 20,000 rodeni, 18,000 od niv neka imaat samo po 1 dete, toa ti se
9000 deca nasprema 20,000 umreni

Po 2 deca, toa ti se 18,000 nasprema 20,000

Po 3 deca 27,000 nasprema 20,000
+7000 godisno

Vo Veles primer, godisno ima po
400-500 maturanti

10 pogolemi grada u drzavava, toa ti se okolu 5,000-7000 maturanti
Stavi gi i od skopje 5000-7000
toa ti se 10,000-14000 maturanti u cela drzava

Po 1x dete neka imaat ovie maturanti, toa ti e 5000-7000 deca godisno od sekoja nova generacija nasprema 20,000 umreni

Od -13,000 do -15,000 luge x 10 god =
od -130,000 do -150,000 luge

Plus use 20,000 neka se iselat za 10 god
(po 2000 iselenici sekoja godina)
-170,000 (vo 2030 god)

-170,000 x6 dekadi (60god) =. -1,020,000 luge (vo 2080 god)

Znaci drzavava do 2080 pocnuvajki od sega ke se prepolovi
Sto znaci deka presmetkite se tocni deka ke ne snema do 2100 i nekoja
Neznam za koj qr lazat deka sme 2,000,000, koa sea da ne prebrojat, fazla od 1,500,000 nema ni da bidat vo drzavava
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom