Работа во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ууу многу е обично за 10 дена до 2 недели готов е терминот.
Ништо друже оди до амбасада прашај си најдобро ти посакувам се најдобро да ти испадне,мое мислење е дека можеби пак ќе треба да платиш и да почекаш уште некое време ама дека че бидеш одбиен искрено не верувам.
Да ама католик божиќ фати плус празници др а амбасадата до 1ви не работеше.

Девојка ми беше на 10 па доби порака пред 2 дена.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.798
Да ама католик божиќ фати плус празници др а амбасадата до 1ви не работеше.

Девојка ми беше на 10 па доби порака пред 2 дена.
А да го заборавив тоа.
Најдобро ти е да видиш уште утре шо како.
А требало и одма кога си видел дека ја немаш сметката да одиш да ја побараш.
Се надевам дека се ќе биде во ред и ќе добиеш виза :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
А да го заборавив тоа.
Најдобро ти е да видиш уште утре шо како.
А требало и одма кога си видел дека ја немаш сметката да одиш да ја побараш.
Се надевам дека се ќе биде во ред и ќе добиеш виза :)
Не ни знаев дека треба, ме праша на шалтер само дали платив. И реков да и толку.
По пораката на девојка ми видов иначе благе везе немав.....
Дај боже се да е ок...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.798
Не ни знаев дека треба, ме праша на шалтер само дали платив. И реков да и толку.
По пораката на девојка ми видов иначе благе везе немав.....
Дај боже се да е ок...
Пиши што си направил.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Не ни знаев дека треба, ме праша на шалтер само дали платив. И реков да и толку.
По пораката на девојка ми видов иначе благе везе немав.....
Дај боже се да е ок...
Пиши им уште денеска меил у амбасада, објасни им ја ситуацијата одма ќе ти одговорат
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Пиши им уште денеска меил у амбасада, објасни им ја ситуацијата одма ќе ти одговорат
Бев и до амбасада не работеа, меил им пишав. Не вервам дека ќе ме натераат година да чекам или слично најлошо мислам дека ќе треба са о да платам уште еднаш. Сигурно не сум прв ваков случај..
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Düsseldorf , бариста во Starbucks. Во Германија ти е 9.35 ЕУР минимална плата .
Плаќаш студио (гарсоњера 30м2) во Düsseldorf 700 ЕУР минимум може и поскапо плус nebenkosten(струја ,вода, гас , парно ,радиодифузна такса) и ти излегува 800-900 евра месечно плус 200-300 EUR за храна секој месец ти идат и тоа да си купуваш и да си готвиш дома од ALDI , LIDL , PENNY , NETTO , Kaufland i Real се скапи.
За кола да имаш треба осигурување,данок да плаќаш секој месец плус гориво , сервис и остали заебанции.
Ова ти зборам ако живееш сам и во центар на Düsseldorf(Stadtmitte) или во некоја приградска населба како што е Bilk , Pempelfort , Oberbilk , Flingern итн.
Втора опција ти е да живееш во некој помал град каде што киријата за станот ти е помала или да земеш WG ( соба од 15-20 м2) од 300-350 ЕУР месечно и кујна и купатило да делиш со други луѓе , треба да патуваш секој ден на работа ако не работиш во тој мал град каде што живееш тоа ти е плус трошок.
Ова втора опција е фаворит за луѓето како нас од Балкан али сум пробал и нема шанси , ќе плаќам поскапо али сакам да си имам мир и тишина , со втората опција може ќе заштедиш малку повеќе пари али нон стоп нервози и не си сам .
Поискрено од ова нема да добиеш како одговор на твоето прашање , мразам луѓе што лажат и што кога ќе дојдат во Македонија на пример ти кажуваат бруто плата во Германија колку земаат само за да испадне повисока плата дека имаат а нето плата не ја кажуваат затоа што е многу малку.
Не сум негативен , само сум искрен . ;)
Се најдобро !
со среќа нека ти е,почетокот е секогаш тежок..
Автоматски споено мислење:

Здраво, ме интересира дали е возможно тука во Македонија да се водам како вработен (да си искористам одмор), а притоа да почнам со работа во Германија ? Дали ќе биди проблем да ме осигураат таму ?

Исто ме интересира дали можам да ја подигнам визата за девојка ми, без нејзино лично присуство ? Заедно апликациравме.
законски ти следува 2/3 месеци неплатен одмор
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
со среќа нека ти е,почетокот е секогаш тежок..
Автоматски споено мислење:


законски ти следува 2/3 месеци неплатен одмор
Фала ти, али не е баш почеток работам скоро 2 години а и знам луѓе што работат исто како мене 10 години плус такси возат во слободни денови и тоа е.
Мора две работи да работиш да преживееш во поголем град во Германија.
Ретко некој да видам од Балкан у банка да работи или во некое животно осигурување или за кола осигурување.Некои имаат сопствен бизнис али поретко, повеќето луѓе од Балкан ,обичен работник или возач до пензија.
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Vo vrska so Vaseto baranje potrebno e da go dostavite pasosot i smetkata vo raboten den od 08 do 10 h od 08.01.2020. Oddel za vizi na ambasada na SR Germanija

Дали истата порака ја испраќаат и за добиена и за одбиена виза ?
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Vo vrska so Vaseto baranje potrebno e da go dostavite pasosot i smetkata vo raboten den od 08 do 10 h od 08.01.2020. Oddel za vizi na ambasada na SR Germanija

Дали истата порака ја испраќаат и за добиена и за одбиена виза ?
Ne, za odbiena prakaat druga poraka( da si go podignete izvestuvanjeto.. taka nesto bese) ti imas dobieno viza. Cestitki
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Немало проблем како што ми кажаа на телефон, само да им кажам кога ќе одам со пасошот .

Добив порака :)
Џабе крена 300 паники. Едноставно требаше да се јавиш во амбасада и толку. Ливчето што ти го даваат е обично ливче (потврда), а тоа што си платил ти се води во систем и нема тука утки.
Бадијала паники на форум и во сите можни групи за македонци во мкд, па одење скопје во неработен ден (Божиќ) и слично.

Гуд лак за визата и ко ќе одиш немачка не кревај вака паники пошто таму уште со 2 пати повеќе бирократски процедури ќе се судриш. Барај за се' црно на бело т.е. на писмено.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Џабе крена 300 паники. Едноставно требаше да се јавиш во амбасада и толку. Ливчето што ти го даваат е обично ливче (потврда), а тоа што си платил ти се води во систем и нема тука утки.
Бадијала паники на форум и во сите можни групи за македонци во мкд, па одење скопје во неработен ден (Божиќ) и слично.

Гуд лак за визата и ко ќе одиш немачка не кревај вака паники пошто таму уште со 2 пати повеќе бирократски процедури ќе се судриш. Барај за се' црно на бело т.е. на писмено.
Како тоа во сите можни групи за Македонци? Не сум пишал во такви...
Пишав само на форумот

Кога веќе сме кај тоа ова можеше и мене да ми го пишиш 1 страница поназад и на тој што прашал во која и да е таму група.. ама ај Македонски народе

А Скопје морав да одам па зошто и да не поминам + на нивната страница пишеше само дека до 1ви не работат. Не гледам паника нигде :)

Како и да е, фала
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Како тоа во сите можни групи за Македонци? Не сум пишал во такви...
Пишав само на форумот

А Скопје морав да одам па зошто и да не поминам + на нивната страница пишеше само дека до 1ви не работат. Не гледам паника нигде ама ај Македонски народе :)

Како и да е, фала
Те гибам бе брат, не се лути. :D Сакам да ти кажам дека во Германија можеш да очекуваш папирологија еден куп, ама исто така можеш да очекуваш дека нема да ти загинат податоци или пак да не ти признаат ако нешто имаш платено. Системот им функционира.
Истото и до сега со германска амбасада, си работаат според правила и не отстапуваат од нив. Грешките се минимални. Со среќа уште еднаш и да се пофалиш со добиена виза и со убава работа во имачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom