Иран

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нека пробаат за еден месец Иран да го окупираат :D
Проблемот со кој би се соочил Иран логички гледано е истиот со Србија....ќе ти сјебат снабдување со струја, вода и инфраструктура и ебан си после....те враќа во камено доба. Иначе завземање територија малу морген.
Jes da e Irak nekolku pati pomal po teritorija od Iran (sekako i po naselenie) no sepak fakt e deka vo proletta 2003 god. Amerite (Bush Junior) i Britancite (Blair) go napadnaa Sadam Husein i od nebo i od voda, no i mu vlegoa so kopnena ofanziva i toa od jugot na Irak i za mesec dena žestoki kopneni bitki so Iračkata armija uspeaa da vlezat i da go zavzemat glavniot grad Bagdad, a koga veke marincite vlegoa vo pretsedatelskata palata na Husein taa beše prazna, a toj veke ja imaše zduvano nekade na nekoja bezbedna lokacija, no ne za dolgo bidejki vo 2006 god. znači tri godini posle negoviot pad od vlasta beše predaden, uapsen i likvidiran so besenje !
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Сад се доволно паметни да избегнат војна и беспотребно трошење пари, можат многу лесно да има ги гранатираат позициите со крстосувачки ракети од носачи, без ниту еден војник да се бори прса у прса, ама тоа е преголем трошок од една страна, а од друга страна ќе је оживеат исис. Сето ова ќе спласне по одреден период. И Русија можеше жестоко да и возврати на Турција за двата рушени авиони, беа на раб на војна но ситуацијата спласна, така ќе биде и ова иако иранците се лудаци.
Се согласувам дека во тие вжештени моменти е добро малку и со ладна глава да се размислува, но споредбата : смрт на пилот со генерал на една од најголемите светски организации ,,Иранската револуционерна гарда,, човек кој постојано беше на терен со своите сили било тоа да е Иран, Ирак, Либан или Сирија е неспоредливо. Да не бидам погрешно сфатен, човечкиот живот нема цена и е подеднакво вреден без разлика дали си црн, бел, христијанин или муслиман. Од погребот на генералот се виде дека работата нема да остане само на дипломатски трикови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Сад се доволно паметни да избегнат војна и беспотребно трошење пари, можат многу лесно да има ги гранатираат позициите со крстосувачки ракети од носачи, без ниту еден војник да се бори прса у прса, ама тоа е преголем трошок од една страна, а од друга страна ќе је оживеат исис. Сето ова ќе спласне по одреден период. И Русија можеше жестоко да и возврати на Турција за двата рушени авиони, беа на раб на војна но ситуацијата спласна, така ќе биде и ова иако иранците се лудаци.
Никој не спори дали САД се паметни или глупи, верувам никој не е до толку, барем не тука на форумов.
Овде се гледа политиката која ја води САД и Трамп на чело кон БИ, а таа не да е глупа туку е моронска.
Да извршиш атентат на официјално високо-позиционирано лице како оној Сулејмани, кој воедно им беше и икона на..., треба да си штракнат во глава, кога на секој му беше јасно дека Ирак само чека прилика да ги истера затоа што го претворија во склад за радиоактивни материјали, кога стана јасно дека во Сирија САД се позиционирани(како демонкратизатори разбира се) со бази на територија со нафтни извори кои Сирија им ги продала на Кина и кога тогаш ќе мора да ги отстапиш,... па сега уште и ги истераа од Ирак кој за кратко по нивното заминување ќе ги национализира сите ресурси кои сега тие ги црпат и ограбуваат, ... е тоа се вика доволно паметни!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Аиии овие директно нападнаа, баш како што кажаа, од сопствена армија и од сопствената територија и тоа на воени цели... ептен храбро...
Автоматски споено мислење:

@Sussaro Иако не почнале да се бомбардираат цели во Иран, ова мислам дека може да се нарече пролог
Автоматски споено мислење:

И секако, нафтата на берзите скокна за 3.5%
И Иран ќар и Мурика ќар
По говорот на Трамп и по исходот од оваа конкретна збрка мене ми има индикации на однапред договорено.

-Иран на сиот тој влог што го доби прави тотално глуп потег и бомбардира амерички бази ризикувајќи се.
-Случајна среќа нема жртви на америчка страна.
-И двете страни изјавуваат дека сега се квит и дека нема да превземат понатамошни акции "ама немој случајно да ти текнало уште еднаш вака оти тек тогаш ќе видиш" реторика за крај ради проекција на ташаци или сумирано во видео (една слика илјада збора, едно видео 1000 слики т.е. 1000000 збора)


Премногу случајно спонтани, избрзани, глупи потези, коинциденции и тензии на едно место за да биде така.

Али што би рекол еден член на форумов тука без бурден оф пруф ова е чисто моја шпелкулација.

Отворено ќе остане прашањето зошто генералот требаше да умре, но се додека шиитите ја држат доминантната позиција на теренот јас сум задоволен.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
По говорот на Трамп и по исходот од оваа конкретна збрка мене ми има индикации на однапред договорено.

-Иран на сиот тој влог што го доби прави тотално глуп потег и бомбардира амерички бази ризикувајќи се.
-Случајна среќа нема жртви на америчка страна.
-И двете страни изјавуваат дека сега се квит и дека нема да превземат понатамошни акции "ама немој случајно да ти текнало уште еднаш вака оти тек тогаш ќе видиш" реторика за крај ради проекција на ташаци или сумирано во видео (една слика илјада збора, едно видео 1000 слики т.е. 1000000 збора)


Премногу случајно спонтани, избрзани, глупи потези, коинциденции и тензии на едно место за да биде така.

Али што би рекол еден член на форумов тука без бурден оф пруф ова е чисто моја шпелкулација.

Отворено ќе остане прашањето зошто генералот требаше да умре, но се додека шиитите ја држат доминантната позиција на теренот јас сум задоволен.
Ако ќутат Иран, во право си... А ако продолжат нападите...друг е муабетот...

Ама па така низ вода да го пуштат генералов... Не ми штима тоа... освен ако не е смртта исценирана.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Jes da e Irak nekolku pati pomal po teritorija od Iran (sekako i po naselenie) no sepak fakt e deka vo proletta 2003 god. Amerite (Bush Junior) i Britancite (Blair) go napadnaa Sadam Husein i od nebo i od voda, no i mu vlegoa so kopnena ofanziva i toa od jugot na Irak i za mesec dena žestoki kopneni bitki so Iračkata armija uspeaa da vlezat i da go zavzemat glavniot grad Bagdad, a koga veke marincite vlegoa vo pretsedatelskata palata na Husein taa beše prazna, a toj veke ja imaše zduvano nekade na nekoja bezbedna lokacija, no ne za dolgo bidejki vo 2006 god. znači tri godini posle negoviot pad od vlasta beše predaden, uapsen i likvidiran so besenje !
И сето тоа ги кошташе 1.9 илијади милијарди само САД, е сега колку би ги чинела слична авантура во Иран, тоа ни они не знаат.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
1. Ако ќутат Иран, во право си... А ако продолжат нападите...друг е муабетот...

2. Ама па така низ вода да го пуштат генералов... Не ми штима тоа... освен ако не е смртта исценирана.
1. Да, да, апсолутно, тоа е предусловот, без тоа нема логика да е така. Ама да е толку Иран глуп под а), толку да се американците среќни и да поминат без жртви во база под б), и толку од цела таа тензија да се спушти топката за толку кратко време како скоро ништо да не било, а се дигаше тензија за трета светска војна под в) се премногу параметри во една ваква трилер политичка ситуација за тоа мене лично да ми е пририоден недоговорен тек на настаните.

2. Што и да кажеме влегуваме веќе длабоко во зона на теории на заговор. Едната верзија пред некоја страна на темава пишана е дека од Израел е намерно пуштена дезинформација па бомбардирањето е по грешка, друга е дека на некој во Техеран му пречела растечката моќ на генералов, трета е тоа што пиша ти, не можеме да ги знаеме задзавесните игри и пазарења, ќе остане најверојатно ова прашање нерешено како и многу други низ историјата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Соборувањето на Рускиот авион имаше поинаква позадина, да немаше... немаше подоцна Путин да му го спаси животот на Ердоган за време на воениот пуч..


Некако долго време нема потврда од официјална Америка дека нема жртви... што остава голем простор за шпекулација..
Многу навлагаш у теории на заговор. Кој и да го бутнал авионот од турција, немаше Русија инвазија да напраи.
Ќе видиме во иднина, што ќе биде резултатот. :) Што правиме ако Иранците пак пробаат да тестираат каде се наоѓа црвената линија?
Штотуку им убија генерал што е рамно на убивање на Ајзенхауер после 2ра светска, релативно безпотребно. Доколку не беа спремни за ескалација немаше да го напраат тоа. Сменети се работите од времето на Британија. Сад моќта ја влечат од сопствената територија а не од подчинетите земји и со тоа можа да бираат кога ќе ги подберат и под кој услови. Проблемот е што историски се покажало дека Иран е тој што ќе го доминира регионот, и веројатно единствената цел тука ќе им биде повремено да го контролираат на сметка на останатите регионални играчи.
Единствен реален конкурент и егзистенцијална опасност им е Кина и претпоставувам се спремаат да го напуштаат Блискиот исток и полека да го свртат фокусот кон Азија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Многу навлагаш у теории на заговор. Кој и да го бутнал авионот од турција, немаше Русија инвазија да напраи.
Не е чудното што не направија инвазија врз Турција, тоа никој не го очекуваше, туку пресвртот во односите, од крајно непријателски во интензивна и срдечна соработка на безбедносен и економски план


Штотуку им убија генерал што е рамно на убивање на Ајзенхауер после 2ра светска, релативно безпотребно. Доколку не беа спремни за ескалација немаше да го напраат тоа. Сменети се работите од времето на Британија. Сад моќта ја влечат од сопствената територија а не од подчинетите земји и со тоа можа да бираат кога ќе ги подберат и под кој услови. Проблемот е што историски се покажало дека Иран е тој што ќе го доминира регионот, и веројатно единствената цел тука ќе им биде повремено да го контролираат на сметка на останатите регионални играчи.
Единствен реален конкурент и егзистенцијална опасност им е Кина и претпоставувам се спремаат да го напуштаат Блискиот исток и полека да го свртат фокусот кон Азија.
На кого им е конкурент и егзистенцијална опасност Кина ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Не е чудното што не направија инвазија врз Турција, тоа никој не го очекуваше, туку пресвртот во односите, од крајно непријателски во интензивна и срдечна соработка на безбедносен и економски план



На кого им е конкурент и егзистенцијална опасност Кина ?
пресвртот беше зошто на ердоган за влакно ќе му направеа пуч, после тоа се сврте према русија
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Tek sad smo najebali
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не е чудното што не направија инвазија врз Турција, тоа никој не го очекуваше, туку пресвртот во односите, од крајно непријателски во интензивна и срдечна соработка на безбедносен и економски план



На кого им е конкурент и егзистенцијална опасност Кина ?
На Сад. Моментално може не егзистенцијален ама у секој случаи треба сите ресурси таму да ги фокусираат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Tek sad smo najebali
Зошто? Јас тука пронаоѓам заеднички вредности со Иранците. Ајатолахот е во право.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
пресвртот беше зошто на ердоган за влакно ќе му направеа пуч, после тоа се сврте према русија
Според некои извори, буткањето на Рускиот авион било дело на пучистите, а целта била да се скрати маневарскиот простор на Ердоган и да се продлабочи антагонизмот меѓу Русија и Турција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom