Начинот на живеење на новите генерации.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А која е разликата на млекото и месото пред 20 години и сега?
Храната скоро е иста, само што сега повеќе знаеш што јадеш (ГМО), плус има и здрава храна насекаде да купиш, а порано не било случај.
Порано 2 тепсии бурек јаделе.
Тоа ли е здрава исхрана?
Batali jadenjeto, pienjeto kakvo bilo vo minatiot vek kakvo sega, pa dovolno e samo nenormalnava zagadenost na vozduhov sekoja godina osobeno najizrazena vo esenskive i zimskive meseci da ni go skrati životot za nekolku decenii !
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.672
Поени од реакции
34.996
Педери имало и ќе има, мада ја иам став, сѐ што ти го дига (да не е малолетно) и ако е спогодбено е океј, никој никого не повредува.
Збориме за мажи што сакаат да се дупат со мажи, не ова маркетингов белосветски, прифаќање на различности дрн дрн дрн.

Карактерно полоши се педерите во душа, а многу, премногу хетеро мажи се такви.

Ама срања од типот флуидност на пол, полови карактеристики, недефинираност, мене ми е се тоа глупости и црева да исповратиш.
Или си машко или си женско. Природата селектирала.
Ако нешо те повредува, ткн. Омраза говор и сл., тоа си е твое, не е на тој што ти предочил, и не ја сфаќам поентата да се цимоли за тоа. Се сложувам.
Автоматски споено мислење:



Ова да. Мажите наебаа повеќе, многу повеќе од жените.
Изгледот стана најбитен, сиот физикус на машкото тело се поремети.
Нека си има педери, ама не мора секоја можна реклама, филм, еден тон посебни фондови и полн курац други организации да ни го пикаат тоа пред нос секојдневно. Ок знаеме дека ги имаело уште од пред наша ера и ќе ги има, ама фолирање дека е тоа е тотално нормално и бла бла бла глупости се апсолутно непотребни. Како калимеровци кај нас што цел живот кукаат дека немале права и дека биле дискриминирани, така и овие кукаат низ цел свет, па бараат и повеќе права од останатите. Дојде време ако си педер и се пожалиш дека некој те навредува да добиеш виза по итна постапка, а ако си хетеро да си чекаш со години, тибам светот изреметен.

Отидено е се упм, за секој збор треба 10 пати да размислиш алетрнатива за да не се најде некој увреден...
Pronouns and titles
Gender neutrality is the movement to end discrimination of gender altogether in society through means of gender-neutral language, the end of sex segregation, and other means.
Some non-binary/genderqueer people prefer to use gender-neutral pronouns. Usage of singular 'they', 'their' and 'them' is the most common;[45] and ze, sie, hir, co, and ey are used as well. Some others prefer the conventional gender-specific pronouns 'her' or 'him', prefer to be referred to alternately as 'he' and 'she', or prefer to use only their name and not use pronouns at all.[46] Many prefer additional neutral language, such as the title 'Mx.' instead of Mr. or Ms.[47]
Автоматски споено мислење:

Ne samo 10, ne 20, tuku mnogu poveke godini ke ni bide skraten životniot vek na nas aj taka da kažam pomladite generacii (jas sum 1986) slično ko tebe što reče deka si '84 roden. Ranoto počnuvanje so aktivno pušenje cigari, česta konzumacija na pivo, no i drugi tipovi alkohol, vo 90te godini ti teknue izlegoa nintendata, pa potoa nakaj 2000ta i mobilomanijata postepeno počna da zema zamav, pa dojdoa i kompjuterite i internetot i se poveke počnavme da drememe po doma pred kompjuterite igrajki igrici i surfajki internet, a se pomalku realna družba na ulica kakva što imavme kako pomali deca pred da se zarazime do tolku so tehnikava... Edno e nepobiten fakt, tehnologijata i virtuelnosta ne možat nikogaš da ja zamenat onaa realna klasična socijalna družba nadvor, bilo na ulica, vo avtobus, školo, park, priroda i.t.n.
Без гајле, „чистиот воздух“, ураниумот што го фрлија нашите прекрасни пријатели од САД во Србија и Косово неспоредливо побрзо ќе не убијат во однос на пивото и гејмањето.
На Балканов кога ќе скини конци некој веќе не се прашува од што, туку на што му бил и од кој тип карцином отишол.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нема потреба да се памтат тривијални информации, мозокот треба да се заморува со учење нови вештини и тоа ова го кажува некој што памти што се случило во 1996, @Peja989 може да потврди :D
Нема никаква поента учењето песни напамет во школо, треба што повеќе да се приближи математика до младите за да се развие problem solving skill и да се има аналитички пристап.
На крај се враќаме на она што јас го напишав (ама вие си го протолкувавте на свој начин), дека технологијата направи математиката да се запостави. Што ќе ми е математика кога едноставно калкулаторче од неколку евра врши работа.
А на постарите што не знаат не потсмеваајте се. Ќе дојде време и вие да бидете на тие години, а тогаш технологијата ќе биде сосема друга. И вие ќе ги прашувате младите за банални работи.
Впрочем не сум јас виновен што сум се родил одамна. Ех, колку би сакал денес да сум на 25 години!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
Без да се навредат постарите ама навистина е така (не кај сите нормално, цела оваа тема е генерализирање), имав повозрасни колеги на кои не им беше јасно зошто телефонот не им ѕвонел па бараа помош, а всушност случајно го ставиле на нечујно и не знаат како да го вратат на ѕвонење. :P
И ние кога ќе имаме 60 - 70 години нема да знаеме некои работи со тие технологии... Нормално дека тогаш помладите генерации ќе знаат повеќе од нас...

И сега јас знам доста од младиве генерации што не знаат да нарачаат од алиекспрес, ибеј, ниту се трудат да научат туку ангажираат некој друг да им нарача...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На крај се враќаме на она што јас го напишав (ама вие си го протолкувавте на свој начин), дека технологијата направи математиката да се запостави. Што ќе ми е математика кога едноставно калкулаторче од неколку евра врши работа.
А на постарите што не знаат не потсмеваајте се. Ќе дојде време и вие да бидете на тие години, а тогаш технологијата ќе биде сосема друга. И вие ќе ги прашувате младите за банални работи.
Впрочем не сум јас виновен што сум се родил одамна. Ех, колку би сакал денес да сум на 25 години!
Нема врска. Вие постарите имате друг менталитет. Имате аверзија кон учење на нови работи, според вас кога сте завршиле факултет, сте завршиле со сето учење во животот и толку, затоа новите технологии кои ги донесоа последниве две декади ве имаат погребано.

Учење рандом бројки од телефон напамет немаат никаков придонес кон развивање на мозочни ќелии. Мозочните ќелии се развиваат со она што го пишав јас. Затоа и при зачеток на Алцхајмер се тераат пациенти да градинарат, да учат нов јазик, да решаваат судоку итн. Во нашево време година дена да не пратиш новитети во струката комотно можеш да си се пријавиш во Комуналец да чистиш. Затоа и не ви држи вода муабетот дека на ваши години ќе немаме појма телефон да користиме, затоа што до 60 години ќе мораме да идеме на семинари за лиценци, курсеви, сертификати, Ексели, вамте тамте.

П. С. Има исклучоци секако има и стари што си баратаат се а има и млади што не знаат новиве шпорети да ги уклучат
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Чекај Ситник е ДМ за ајвар, ама карши Ситник тоа не се викаше Сетнет? Знам слични имиња имаа, а најкрш компјутери. Какви партии Кантер, Џенералс и Дота имаше ехее...
Елан е тоа за кое збориш, после беше No Name па беше и Ситник едно време таму. Сетнет не се викало никогаш.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ne samo 10, ne 20, tuku mnogu poveke godini ke ni bide skraten životniot vek na nas aj taka da kažam pomladite generacii (jas sum 1986) slično ko tebe što reče deka si '84 roden. Ranoto počnuvanje so aktivno pušenje cigari, česta konzumacija na pivo, no i drugi tipovi alkohol, vo 90te godini ti teknue izlegoa nintendata, pa potoa nakaj 2000ta i mobilomanijata postepeno počna da zema zamav, pa dojdoa i kompjuterite i internetot i se poveke počnavme da drememe po doma pred kompjuterite igrajki igrici i surfajki internet, a se pomalku realna družba na ulica kakva što imavme kako pomali deca pred da se zarazime do tolku so tehnikava... Edno e nepobiten fakt, tehnologijata i virtuelnosta ne možat nikogaš da ja zamenat onaa realna klasična socijalna družba nadvor, bilo na ulica, vo avtobus, školo, park, priroda i.t.n.
Не ти држи вода ова, животниот век се зголемува и покрај сите тие негативни работи што ги напиша пред се благодарение на напредокот во медицината.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нема врска. Вие постарите имате друг менталитет. Имате аверзија кон учење на нови работи, според вас кога сте завршиле факултет, сте завршиле со сето учење во животот и толку, затоа новите технологии кои ги донесоа последниве две декади ве имаат погребано.

Учење рандом бројки од телефон напамет немаат никаков придонес кон развивање на мозочни ќелии. Мозочните ќелии се развиваат со она што го пишав јас. Затоа и при зачеток на Алцхајмер се тераат пациенти да градинарат, да учат нов јазик, да решаваат судоку итн. Во нашево време година дена да не пратиш новитети во струката комотно можеш да си се пријавиш во Комуналец да чистиш. Затоа и не ви држи вода муабетот дека на ваши години ќе немаме појма телефон да користиме, затоа што до 60 години ќе мораме да идеме на семинари за лиценци, курсеви, сертификати, Ексели, вамте тамте.

П. С. Има исклучоци секако има и стари што си баратаат се а има и млади што не знаат новиве шпорети да ги уклучат
А да погледаш малку од друг агол?
Сакаш некој на 60-70 години да учи како да командува модерен телефон. Ама тој веќе нема добар вид, нема добар слух, прстите не му се добро подвижни. Епа како што тие органи ослабнале, така и мозокот попушта. Немој да мислиш дека ќе имаш иста концентрација сега и тогаш. Од една страна годините, од друга страна разни повреди (потреси) на мозокот...
Тоа што до 60 години ќе одите на разни курсеви, семинари, заборави го. Ќе дојдат млади генерации, па вие ќе бидете на маргините.
И не реков дека нема да знаете телефон да користите, туку нема да знаете да користите нови технологии кои тогаш ќе бидат во тренд.

П. С. Ќе има исклучоци секако, ќе има и стари што ќе си баратаат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А да погледаш малку од друг агол?
Сакаш некој на 60-70 години да учи како да командува модерен телефон. Ама тој веќе нема добар вид, нема добар слух, прстите не му се добро подвижни. Епа како што тие органи ослабнале, така и мозокот попушта. Немој да мислиш дека ќе имаш иста концентрација сега и тогаш. Од една страна годините, од друга страна разни повреди (потреси) на мозокот...
Тоа што до 60 години ќе одите на разни курсеви, семинари, заборави го. Ќе дојдат млади генерации, па вие ќе бидете на маргините.
И не реков дека нема да знаете телефон да користите, туку нема да знаете да користите нови технологии кои тогаш ќе бидат во тренд.

П. С. Ќе има исклучоци секако, ќе има и стари што ќе си баратаат.
Имам клиент, има 72 години, AX developer (Х++) со фирма во која е партнер и секои 6 месеци (отприлика тој период Мајкрософт имплементира новитети) учи новитети од Мајкрософт. Во ПП можам да ти пуштам име и презиме да не кажеш измислувам, а и не е само тој од таа сфера така да тие оправдувања, старост, марост, слух ова она, кај други :)
На маргините на професијата ќе остане секој што нема да ги прати трендовите а не секој што ќе остаре, просто е.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Имам клиент, има 72 години, AX developer (Х++) со фирма во која е партнер и секои 6 месеци (отприлика тој период Мајкрософт имплементира новитети) учи новитети од Мајкрософт. Во ПП можам да ти пуштам име и презиме да не кажеш измислувам, а и не е само тој од таа сфера така да тие оправдувања, старост, марост, слух ова она, кај други :)
На маргините на професијата ќе остане секој што нема да ги прати трендовите а не секој што ќе остаре, просто е.
Остави ги поединечните случаи. Се согласивме дека има и ќе има исклучоци.

Староста знае како било во младоста, младоста само претпоставува како ќе биде во староста.

Доволно беше од мене.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Остави ги поединечните случаи. Се согласивме дека има и ќе има исклучоци.

Староста знае како било во младоста, младоста само претпоставува како ќе биде во староста.

Доволно беше од мене.
Муабетот ми е дека не е само тој, на него прв ми текна, куп луѓе се ама тие не спиеле на утопијата Југославија, во денешниве струки МОРАШ да учиш до пензија зошто ништо не е шематско, затоа врска ти нема муабетот дека нашиве деца и нас ќе ни се смееле за технологијата затоа што ние мораме да ја следиме а не да се правдаме дека тешко било за учење на тие години. Можеби енергијата не е таа да дебагираш, книжиш, проектираш по цели ноќи ама и не смее староста да е оправдување да не научиш нов хотфикс или правило.

Ги прашуваш постариве зошто не знаете англиски и компјутери, ти викаат епа тогаш не ни требаше, откај да знаеме дека ќе треба, во Југославија кој збореше на англиски? Не дека немале време да научат, туку низ годиниве спиеле на картата мајндсет дека се стари за да научат и дека што научиле на факултет, тоа е. Затоа сеа кога воведоа компјутери за работа паники ги фаќаат кога ќе им стигне СМС и го сакаат Кам во поштенското сандаче.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.546
Муабетот ми е дека не е само тој, во денешниве струки МОРАШ да учиш до пензија, затоа врска ти нема муабетот дека нашиве деца и нас ќе ни се смееле за технологијата затоа што ние мораме да ја следиме и дека тешко било за учење на тие години. Можеби енергијата не е таа да дебагираш, книжиш, проектираш по цели ноќи ама и не смее староста да е оправдување.

Ги прашуваш постариве зошто не знаете англиски и компјутери, ти викаат епа тогаш не ни требаше, откај да знаеме дека ќе треба, во Југославија кој збореше на англиски? Не дека немале време да научат, туку спиеле на картата мајндсет дека се стари за да научат и дека што научиле на факултет, тоа е. Затоа сеа паники ги фаќаат кога ќе им стигне СМС и го сакаат Кам во поштенското сандаче.
I toa e individualno ko so ima mladi tuturutki ima i stari pametni. Zavisi kako gledash na rabotite. Se vo svoe vreme. Ama fakt e deka bez iskustvoto na starite nie mladite nemozeme. Ne za gjabe iskustvo baraat za se. kolku i da si naprrden i sposoben i obrazovan iskustvo treba.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ти што мислиш во себе кога ќе прочиташ некој кога одделно има пишано не можеме и не може? :D


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom