Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.326
Излезени номинации за Critics' Choice Awards

Honeyland не е номиниран за најдобар странски филм.

Понеделник спрема вторник излегуваат и номинациите за Златните Глобуси.

Инаку кај Critics Choice Awards најмногу номинации има The Irishman (14)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Цела година дали еден филм имав изгледано, па овие недела-две седнав да видам што толку се дига џева околу одредени филмови.

Поглупо нешто од Once Upon a Time in Hollywood у живот немам гледано, можеби ако го немаше аркот со Шерон Тејт би му дал една 6ка, вака 5/10.
Тарантино е најoverrated режисер икада. Едино Џанго му е добар филм, се друго во глобала му е срање. Со Вес Андерсон се во конкуренција за кој поглуп филм ќе направи.

Irishman да искочеше пред 20+ години ќе беше ремек-дело. Очигледна е староста кај глумците и некои сцени дури и комично изгледаа кога глумеа помлади верзии од нивните ликови. Посебно сцената со Де Ниро и продавачот што ја закачал ќерка му. Ама затоа глумата врв, приказната солидна, три и пол саати не ги ни осетив што се вика. 8/10

Џокер.
Прво нешто што треба да се напомене е дека Феникс искина. Второ, во глобала ми се допадна, ама не е до толку ваууу како што цел свет го прави дека е. Го гледав малку поодамна и имам подзаборавено што ми беа главните критики кон филмот ама знам дека ми остави чувство на "неисполнетост". Фалат некои ситници за да му дадам оцена-две погоре. 7/10
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Once Upon a Time in Hollywood-ништо посебно, премногу шаблонски се филмовите на Тарантино, како да гледаш еден ист филм, слични дијалози, сличен саундтрак, само со различни ликови (дури и актерите се исти). Сите филмови му се правени со исти рецепт: себеспознавање, опседнатост со поп-култура, сарказам, покајание, одмазда затчинета со експлицитно насилство. Знам дека си има свој трејдмарк и елементи кои сака да се држи до нив, ама треба да излезе малце од комфорт зона и да смени нешто, вака како да гледаш еден ист филм. Кога ќе се собере се, overall Тарантино е преценет режисер, нема снимено саглам нешто од 90ти. Само Pulp Fiction и Reservoir Dogs вредат од неговата колекција, двата филма се уникатни ремек-дела и само со нив Тарантино заслужува култен статус, ама освен тие филмови другите не се ништо посебно.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.651
Поени од реакции
81.703
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Hateful Eight мене ми беше ремек дело. Комплетен филм.
Да, мене ми е најдобар од неговите филмови.
Имаше еден куп негативни критики и тој филм, што уште не ми се јасни.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ми се допадна Marriage Story, одлична глума и можеби секојдневна приказна но во целина филмот е прекрасен. Се надевам дека ќе влезе во конкуренција за некој оскар.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
лол, ако филм на Тарантино ви е глуп и работен по шаблон вратетете се на тие суперхеројските кои се уникатни филмови за трето оделение деца
Ниту еден Avengers филм немам гледано. Последен суперхеројски филм ми е Спајдермен со Тоби Мегваер пред 15 години.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Номинации за Глобус: Screenshot_20191209-173912_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173741_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173855_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173647_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173813_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173758_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173723_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173842_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173702_Facebook.jpg Screenshot_20191209-173826_Facebook.jpg
Автоматски споено мислење:

Once Upon a Time in Hollywood-ништо посебно, премногу шаблонски се филмовите на Тарантино, како да гледаш еден ист филм, слични дијалози, сличен саундтрак, само со различни ликови (дури и актерите се исти). Сите филмови му се правени со исти рецепт: себеспознавање, опседнатост со поп-култура, сарказам, покајание, одмазда затчинета со експлицитно насилство. Знам дека си има свој трејдмарк и елементи кои сака да се држи до нив, ама треба да излезе малце од комфорт зона и да смени нешто, вака како да гледаш еден ист филм. Кога ќе се собере се, overall Тарантино е преценет режисер, нема снимено саглам нешто од 90ти. Само Pulp Fiction и Reservoir Dogs вредат од неговата колекција, двата филма се уникатни ремек-дела и само со нив Тарантино заслужува култен статус, ама освен тие филмови другите не се ништо посебно.
Ако гледаш така, тогаш на било кој познат режисер сите филмови му се исти. Да не ги знам насловите, и да немам слушнато ништо за филмовите, а да ми пуштат филм од Вес Андерсон, Мајкл Ман, Ноа Баумбах, Дарен Аронофски, Вуди Ален, Пол Томас Андерсон, Педро Алмодовар, Коенови, Нури Билге Џејлан, Асгар Фархади... и многу други, одма ќе погодам чиј е филмот. Тоа не ги прави лоши режисери.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
И јас се согласувам дека The Hateful Eight е најдобриот филм на Тарантино, иако не е баш често мислење ова.
Инаку во врска со Тарантино, ми се свиѓаат неговите филмови и се тоа, ама никогаш не би ги вброил помеѓу моите омилени. Слично вакво мислење имам и за Дени Вилнев, Џон Вотерс, Алмодовар, Скорсезе... Им ги гледам филмовите на сите овие и не би рекол дека се лоши (баш напротив), само никогаш не би кажал филм од нив дека ми е омилен.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.326
Злате пред мене пишал за глобусите..

Ја ај со зборви ќе пишам да не се мачите да скролате :D

Ме радува што Тод Филипс доби номинација за режија

И тука нема номинација за најдобар странски филм за Ханиленд, што значи само за документарец ќе се бори да добие номинација.

Missing Link со номинација за најдобар анимиран е исто интересна работа

Најмногу номинации има Marriage Story (6) (се смета како драма инаку, да не мислите нешто заебанции правеле како Комедија да го стаат пошто секад бидуваат глупи работи кај Глобусиве :D )

Parasite исто добро поминува на настаниве, можеби би лапнал и номинација за Best Picture на Оскарите
Автоматски споено мислење:

т.е. не можеби, ја би рекол сигурно дури

Инаку еве ги и телевизиските номинации кај глобусите

Автоматски споено мислење:

Ааа нвм, злате и тоа постирал не приметив од прва :(
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
лол, ако филм на Тарантино ви е глуп и работен по шаблон вратетете се на тие суперхеројските кои се уникатни филмови за трето оделение деца
Ги имам гледано сите филмови на Тарантино вклучувајќи ги и оние што ги има само напишано, а не режирано (True Romance и др) и сите филмови имаат голема сличност, бидејќи си има свој трејдмарк и кажав дека ми е океј до некаде, бидејќи и јас сум фан на Тарантино и ми се допаѓа атмосферата во неговите филмови, филмовите му се артистички, но нема импровизации, како одминува времето секој нареден филм му е сличен на претходниот, затоа и не ме импресионира нешто многу новиов филм. Немам ништо против тоа што си се држи до својот трејдмарк, ама треба малку да прави некои промени во неговите филмови, да излезе малце од комфорт зоната.

Друга работа, не знам како заклучи дека гледам суперхеројски филмови, ама си голема грешка, да е до мене јас би ги забранил, срам за филмската уметност и стварно не можам да разберам како магариња од 30 години гледаат такви филмови.
Номинации за Глобус:Прегледај го приврзокот 224825Прегледај го приврзокот 224826Прегледај го приврзокот 224827

Ако гледаш така, тогаш на било кој познат режисер сите филмови му се исти. Да не ги знам насловите, и да немам слушнато ништо за филмовите, а да ми пуштат филм од Вес Андерсон, Мајкл Ман, Ноа Баумбах, Дарен Аронофски, Вуди Ален, Пол Томас Андерсон, Педро Алмодовар, Коенови, Нури Билге Џејлан, Асгар Фархади... и многу други, одма ќе погодам чиј е филмот. Тоа не ги прави лоши режисери.
Кај реков јас дека Тарантино е лош режисер, ги читате постовите или само колку во муабет да се најдете. Јас сум фан на Тарантино и ми се допаѓа неговиот трејдмарк и кажав дека немам проблем со тоа што си се држи до неговите специфични елемнти коишто го прават Тарантино тоа што е, но мора да прави промени од време на време, бидејќи во последно време ептен се води по шаблон и имам впечаток дека веќе сум го гледал филмот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.651
Поени од реакции
81.703
Нов Ghostbusters...ај барем не е феминистичко срање како предходниот :toe:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom