Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Ауди А4 2013 2.0 дизел, кога ја возам 100+кмч светнува ламба што ми изгледа како греач, и колата губи сила односно се префрла на Сејф Моуд. Кога ќе ја изгасам пак функционира ок одредено време. Ми ставаа адитив, ми чистеа ѓубре од резервар, ми сменија и регулатор на притисок, и ми ги чистеле инјекторите и пак не е ок.

Помош?
Усис + егр или геометријата на турбото.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ауди А4 2013 2.0 дизел, кога ја возам 100+кмч светнува ламба што ми изгледа како греач, и колата губи сила односно се префрла на Сејф Моуд. Кога ќе ја изгасам пак функционира ок одредено време. Ми ставаа адитив, ми чистеа ѓубре од резервар, ми сменија и регулатор на притисок, и ми ги чистеле инјекторите и пак не е ок.

Помош?
Samo na dijagnostika. Lambata za greac se pali za nogu raboti kaj audi. Kaj mene bese slicno koa se zaeba egr, ali kaj mene i niz grad so 50kmh ja stavase kolata u limp mode. Od koa smeniv egr neam veke problemi. Egr bese cisto ali elektronikata im strada.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Peugeot 307 бензинец,нс плин иде супер на бензин се гуши,трокира,со сила вози,со гас до крај едвај 30-40иде што може да биде?
некој ми вика комп,некој вика прави дефектажа,еден мајстор вика дизни или клапна,дали некој имал ваков проблем?ако некој има искуство нека пише ако не е проблем
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ima edno crevo sto izlaga od blizu kapaceto za ulje odi vo crevoto za voduh posle filterot za vozduh, pred turboto, odokolu e so ulje ama ne kapet nisto, sto e toa crevo i dali ima nesto problem sto e taka ?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Peugeot 307 бензинец,нс плин иде супер на бензин се гуши,трокира,со сила вози,со гас до крај едвај 30-40иде што може да биде?
некој ми вика комп,некој вика прави дефектажа,еден мајстор вика дизни или клапна,дали некој имал ваков проблем?ако некој има искуство нека пише ако не е проблем
Добро е ако некој одговори да го имал истиот проблем, ако нема некој конкретен пример на своја кожа тогаш еден мој совет за овие "поновите" коли (кои сите ги тркаламе) да пробате прво со дијагностика да ги откривате проблемите, можи ќе е навидум поскапо да набавиш или да се најди некој што има уреди и софтвер ама со мајсториве повеќе е како нагодвање на проблемот. Не е муабетот за обично читање на грешки преку дијагностика, туку да се измерат сите параметри при возење а за тоа треба и соодветен софтвер и уред што ќе пристапи до повеќе податоци.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.787
Ima edno crevo sto izlaga od blizu kapaceto za ulje odi vo crevoto za voduh posle filterot za vozduh, pred turboto, odokolu e so ulje ama ne kapet nisto, sto e toa crevo i dali ima nesto problem sto e taka ?
Uljenata parea što normalno se sozdava vo motorot...se vnesuva vo usisot i se sogoreva. Ova e eden od načinite na podmačkuvanje na ventilot kade ,,lezi,, na glavata.
No ...kolku e postara kolata...tolku.poveke se pravi taa uljena parea...i komorite zamastuvaat
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Uljenata parea što normalno se sozdava vo motorot...se vnesuva vo usisot i se sogoreva. Ova e eden od načinite na podmačkuvanje na ventilot kade ,,lezi,, na glavata.
No ...kolku e postara kolata...tolku.poveke se pravi taa uljena parea...i komorite zamastuvaat
Dali ima nekoe resenie ili pa nekoe podobruvanje sto mozam da go napravam, na primer dali bi bilo podobro taa parea da izleze nadvor odkolku da se vnese vnatre vo usisot
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.787
Ne....taa parea gi podmačkuva ležištata na ventilite i motorot pobrzo ke propadni.
Kaj starite Jugovci i stoedeni...ako se sekavaš....izleguvase bel čad od pod tablicata....kaj niv taka gi vadea pareite od crevoto
Izmeri komoresija.....ako e mnogu niska....menuvanje na kariki
Možno e da se skruteni semerinzite na ventilite....toa e poevtina verzija za toj problem
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.382
Ima edno crevo sto izlaga od blizu kapaceto za ulje odi vo crevoto za voduh posle filterot za vozduh, pred turboto, odokolu e so ulje ama ne kapet nisto, sto e toa crevo i dali ima nesto problem sto e taka ?
Tuka izleguva maslenata parea koja go podmackuva turbinskiot del od strana na usis. To se vika iberlaufer. Od to crevo izleguva maslenata parea i od samoto toplo ladno se sirat stegite kaj so sedi crevoto i pocnuva parea da pusta nadvor i go mrsi crevoto. I kajmene na dvete koli go imam istoto a kaj bracetmi na seatot ima premnogu taka da teraj nema zijan.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Имам проблеми со парното и со работна температура на моторот пак не сака да работе.Од пред некое време беше слабо а сега ич не работе.Лани зимно време исто го имав овој проблем,само од себе почна да дува после некое време.Имал ли некој сличен проблем со парното,дали е до казанчето или има нешто затнато пред да ја носам на мајстор и колку отприлика би ме чинела поправката?Се работе за Пежо 306 1.6 бензин.
Дува ли вентилаторот воопшто? да не е филтерот за клима затнат?

Може и казанчето да е затнато ама може и воздух да имаш во системот за ладење. Има како едни штрафчиња треба да ги одвртиш за да испуштиш воздух. Значи ја палиш колата одвртуваш капачето на казанчето за антифриз, нека работи дур загрее до 80 - 90 степени и послем овие штрафчињата за воздух ги одвртуваш, чуваш одвртено дур излезе воздухот и не потече антифриз чист без меурчиња и послем затвораш. Пази само со ракавици треба да не се изгориш со антифризот.

Ако нема воздух тогаш треба казанче да менуваш. Не може да го одзатнеш барем не вреди да маткаш со тоа. Купи казанче некое поквалитетно Валео на пример и немаш гајле само малку зорт за менување е.
Автоматски споено мислење:

Каде менувате гуми? треба зимските да ги ставам на истите фелни.. до колку пари би ме чинело и каде би препорачале? каснам малце со законот, морам да ги сменам
Било кој вулканизер ќе ти сврши работа за некој евтини пари 500 - 600 ден макс. Инаку убаво е да имаш уште едни бандажи за зимските... оти секое ставање и вадење на гумите може да се оштетат. Друго ако имаш уште едни бандажи зимските ќе ти бидат на нив и сам ќе може да ги смениш гумите...само дигалка и клуч ти треба кој веројатно веќе во гепек ги имаш.
Автоматски споено мислење:

Peugeot 307 бензинец,нс плин иде супер на бензин се гуши,трокира,со сила вози,со гас до крај едвај 30-40иде што може да биде?
некој ми вика комп,некој вика прави дефектажа,еден мајстор вика дизни или клапна,дали некој имал ваков проблем?ако некој има искуство нека пише ако не е проблем
Затнати дизни за бензин, ослабена пумпа за бензин (особено ако колата се вози со малку резерва на бензин во резервар)...не може до клапната да е...ако е до клапната нема ни на плин да оди.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Колата тешко ми влегува во прва брзина и рикверц( треба малку на сила да бутнам и ќе влезе некако a се слуша и лош звук поготово во рикверц кога ке пробам ) ... во другите брзини немам ваков проблем. Што може да е, дали да ја носам на мајстор се поправа ли ова? Се работи за опел корса Д 2010 год бензин
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ауди А3 го однесов на редовен сервис да сменат уље и филтри и ја оставив таму цела ноќ. Ми се јави дека тече уље и мора да купи уште. Досега немам приметено ни капка под неа, сменето пред 10.000км и на шипката е на средина. Што може да е? Овој има ставено премногу или?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ауди А3 го однесов на редовен сервис да сменат уље и филтри и ја оставив таму цела ноќ. Ми се јави дека тече уље и мора да купи уште. Досега немам приметено ни капка под неа, сменето пред 10.000км и на шипката е на средина. Што може да е? Овој има ставено премногу или?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Moze mu trebaat pari lol. Na audi se menja strafot kaj sho se ispusta ulje na sekoe menjanje ulje, ako e istiot straf koristen mozno e od tamu da tece, ili pa filterot ne mu e stegnat ubavo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom