Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Молам за појаснување од поупатените, која е разликата помеѓу: Фреон Р410А и Р32?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ke dojde kaj i da e... ne se sekiraj ;) taman da dotrosam drvata so gi imam :D
I ti ne se sekiraj togas za drugite sto nedobile del od 5$, glej si u tvojot dvor za tvoite 1000eu sto ne ti stignale.
Mozam da se sekiram samo za tie sto naracale Sensira a imaat ozbilno bolen covek doma a ni klima nedobile. Za eden grejac a klimata im raboti ne si kompeteten da pusuvas svasta.
Kapis?
I taa klima sto si ja naracal prvo od mene e preporacana tuka ne deka ti nesto pravis razlika megju meso i boranija pa si se raspisal gjoa naucnik na nemontirana klima soveti delis.
Sej si madro tamu i pustaj pazarna u Daikin sto na plateni 1000evra ni klima nemas a tek montaza ke pocekas.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
I ti ne se sekiraj togas za drugite sto nedobile del od 5$, glej si u tvojot dvor za tvoite 1000eu sto ne ti stignale.
Mozam da se sekiram samo za tie sto naracale Sensira a imaat ozbilno bolen covek doma a ni klima nedobile. Za eden grejac a klimata im raboti ne si kompeteten da pusuvas svasta.
Kapis?
I taa klima sto si ja naracal prvo od mene e preporacana tuka ne deka ti nesto pravis razlika megju meso i boranija pa si se raspisal gjoa naucnik na nemontirana klima soveti delis.
Sej si madro tamu.
ova kako da vrakas zaem za komentarov so klimata od gree sto imase problem so iseceniot greac?ne odi toa taka... aj vaka offtopick ko so obozavate da pisete i citam kako se zakackas so drugi clenovi tuka...sto sum ti jas vinoven sto nekoj serviser go isekol/otstekal greacot koj sto po nekoja si glupa logika grejacot si gree...sega korisnikot javno se pozali deka vie od gree ne go esapite a i plus se zakanuvate deka ke si pocekal? wow.. wtf? se e na nivo taka? samo prodolzete taka ogromen uspeh i reklama ste vie i firmata sto jas ja plativ klimava sto ja cekam.... na covek da mu se "odmili" i klima i sve i da si se vrati na greenje na drvca
Автоматски споено мислење:

ova kako da vrakas zaem za komentarov so klimata od gree sto imase problem so iseceniot greac?ne odi toa taka... aj vaka offtopick ko so obozavate da pisete i citam kako se zakackas so drugi clenovi tuka...sto sum ti jas vinoven sto nekoj serviser go isekol/otstekal greacot koj sto po nekoja si glupa logika grejacot si gree...sega korisnikot javno se pozali deka vie od gree ne go esapite a i plus se zakanuvate deka ke si pocekal? wow.. wtf? se e na nivo taka? samo prodolzete taka ogromen uspeh i reklama ste vie i firmata sto jas ja plativ klimava sto ja cekam.... na covek da mu se "odmili" i klima i sve i da si se vrati na greenje na drvca
zlatni drvca za greenje :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Молам за појаснување од поупатените, која е разликата помеѓу: Фреон Р410А и Р32?
Ако одиме стручно,ептен долга и широка.Ме мрзи да пишувам до толку
Во пракса,како купувач... апсолутно последно нешто што треба да те тангира.
Да пробам скратено:р32 има поголема критична температура и подобри термодинамички особини(просто кажано потешко или на поголема температура испарува!),што значи за иста количина фреон може да одземе/додаде поголема топлина од околината.
Ова “ептен” го поедноставувам! Тоа никако не значи дека климите со р32 по автоматизам се подобри.Физиката сеуште важи,компресорот сеуште е тој што набива,испарувачот е сеуште тој што испарува...или во превод останатите компоненти се сеуште многу побитни од самиот фреон.Рачунај дека новите клими на р32 имаат и доста помала количина на фреон,помал/полесен испарувач и ред други работи за исти перформанси...
Да не се распишувам многу многу,Уруру Сарара е сеуште на р410 ;) тоа се ти кажува.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
I ti ne se sekiraj togas za drugite sto nedobile del od 5$, glej si u tvojot dvor za tvoite 1000eu sto ne ti stignale.
Mozam da se sekiram samo za tie sto naracale Sensira a imaat ozbilno bolen covek doma a ni klima nedobile. Za eden grejac a klimata im raboti ne si kompeteten da pusuvas svasta.
Kapis?
I taa klima sto si ja naracal prvo od mene e preporacana tuka ne deka ti nesto pravis razlika megju meso i boranija pa si se raspisal gjoa naucnik na nemontirana klima soveti delis.
Sej si madro tamu i pustaj pazarna u Daikin sto na plateni 1000evra ni klima nemas a tek montaza ke pocekas.
kako prvo ne ti e ubavo da gi izmenuvas postovite... kako vtoro te pocituvav i seuste te pocituvam kako odlicen poznavac na ova tematika tuka na forumov i znam deka ti ja imas preporacana ovaa klima.kako treto ne sakas da primis nitu edna kritika za tvoeto ponasanje... i kako cetvro/peto arogancijata e mnogu losa rabota osobina za covek so kalibar od poznavanje kako tvojata licnost...izvini sto se obrakam na ti ;) ako sakas da se trolame do besvest tuka nema problem... te uveruvam deka sum nezamenliv vo trolanje...i nikogas nema sa upatam licni navredi ili nedolicni komentari na nikoj clen tuka na forumov.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден
Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација, стара градба.
Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
ne znam podobro upatenite kako go racunaat kamenot dali kako toploten izolator ili toploten "sprovodnik" sepak moe mislenje od kamen do kamen si ima razlika... ne e isto recen kamen i vulkanski kamen...bas me interesira mislenje od podobro upatenite
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
Далеку си од клима
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
Панасоник CU z35-tke,52000ден мислам беше,и за парите нема подобро.

...е сега кој ќе биде “мажот” што ќе хилта пола метро камен...:pos:
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Далеку си од клима
Камената градба е главен проблем во случајот за греење со клима уред?
Просторот до сега го затоплував со 4 кубици дрва.
Автоматски споено мислење:

Панасоник CU z35-tke,52000ден мислам беше,и за парите нема подобро.

...е сега кој ќе биде “мажот” што ќе хилта пола метро камен...:pos:
Фала многу за предлогот го додавам на листата (y), ѕидот каде е планирана климата е 50цм а има и еден станичен во игра кој е без малку 70цм и отпаѓа во случајов.
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Камената градба е главен проблем во случајот за греење со клима уред?
Просторот до сега го затоплував со 4 кубици дрва.
toa sakav da go procitam... ima razlika od kamena gradba do kamena gradba... pogotovo na izgor letno vreme...avghanistan...gradbata izgradena od vulkanski kamen koj sto moze da se najde i tuka vo mk... vnatre bez klima prijatno... juli mesec izmerena temperatura od 23 stepeni od celzius izmerena od strana na "saat" casio prg-110t
Автоматски споено мислење:

Камената градба е главен проблем во случајот за греење со клима уред?
Просторот до сега го затоплував со 4 кубици дрва.
Автоматски споено мислење:



Фала многу за предлогот го додавам на листата (y), ѕидот каде е планирана климата е 50цм а има и еден станичен во игра кој е без малку 70цм и отпаѓа во случајов.
dodusa zidovite nadvoresni bea nad 70 sm
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Камената градба е главен проблем во случајот за греење со клима уред?
Просторот до сега го затоплував со 4 кубици дрва.
Автоматски споено мислење:



Фала многу за предлогот го додавам на листата (y), ѕидот каде е планирана климата е 50цм а има и еден станичен во игра кој е без малку 70цм и отпаѓа во случајов.
Види,шала настрана... мислам дека опција може да ти биде да се спроведат цевките преку таван! Е сега за ова консултација со монтер(и тоа добар) исклучиво.Има радиус што мора да се запази,а и алат за виткање треба.Цревото за конденз(летно време кога лади) може и внатрешно да се реши...се зависи од многу фактори.Ама јас попрво на ова би идел отколку брутална сила.
toa sakav da go procitam... ima razlika od kamena gradba do kamena gradba... pogotovo na izgor letno vreme...avghanistan...gradbata izgradena od vulkanski kamen koj sto moze da se najde i tuka vo mk... vnatre bez klima prijatno... juli mesec izmerena temperatura od 23 stepeni od celzius izmerena od strana na "saat" casio prg-110t
Автоматски споено мислење:


dodusa zidovite nadvoresni bea nad 70 sm
Точно! Каменот е спроводник на топлина,ама истовремено има и огромен акумулирачки потенцијал... а пола метро си е пола метро ;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
Размисли дали можеш да ја поставиш близу прозорот, па низ/покрај прозор да оди надвор линијата.
Потоа прозорот обавезно добро задихтувај, со оние гумиранине ленти и ако дрмаат стаклата - една туба силикон.

Ако е во планинско место може ќе ти е добар избор некој од нордик моделите со греачи.
Буџетов ти е кнап ко за Амбер ама 25м2 таков простор не знам дал ќе го згрееш со 3.5ка клима
Да имаше бар можност внатрешно да го изолираш со 2цм стиропор....ал ако ти е пресно абрип ништо...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
Чекај полека прво да се рабереме со тајмингот и времето колку тој простор се загрева.
Што е ова викендица во која се иде повремено за празници или некој постојано седи таму и го грее просторот?

25м2 се затоплувале со 4кубици дрва за колку време и со која почетна температура???
за викенд коа ке влезете во 5C ладна просторија?....за кога ке се отиде на викенд или за нонстоп греење е оваа потрошувачка?
Ако е 4кубици за нонстоп греење не си за клима.

Објасни прво како мислиш да го користиш просторот.
Ке ти го загрее и клима ама треба време....ке треба да ја пуштиш климата 2-3дена порано пред да дојдеш таму(за ова ти треба WiFi) ....и на крај нема да потроши 4кубици или 12.000ден за еден викенд.

Трајче ако отиде у Грчка на 10 дена за нова година кога ке се врати после 10дена исто ке му требаат 4кубици за да го загрее станот шо му се оладил
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom