Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каква е политиката на Wizz во случај да ве вратат назад поради тоа што нема место?

Иначе многу ниско паднале со критериумите за избор на стјуардеси.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Незнам каква им е политиката имаше баш и член пред некое време истото го прашуваше.
У принцип ова тебе ти доаѓа како откажан лет зашто реално ти и не стигнуваш на твојата дестинација во предвидениот период поради нивен проблем не твој. Поради тоа ти следува надоместок (најчесто нудат 250€ за пристигнување на финалната дестинација со задоцнување) плус треба да ти платат сместување каде и да се наоѓаш (со вклучен превоз до истото и назад до аеродромот). Ова во најлош случај би требало да биде, ама ако ништо од ова не ти понудат тогаш со оние посредник компании сигурно ќе извлечеп нешто пари.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има новости за Adria?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Незнам каква им е политиката имаше баш и член пред некое време истото го прашуваше.
У принцип ова тебе ти доаѓа како откажан лет зашто реално ти и не стигнуваш на твојата дестинација во предвидениот период поради нивен проблем не твој. Поради тоа ти следува надоместок (најчесто нудат 250€ за пристигнување на финалната дестинација со задоцнување) плус треба да ти платат сместување каде и да се наоѓаш (со вклучен превоз до истото и назад до аеродромот). Ова во најлош случај би требало да биде, ама ако ништо од ова не ти понудат тогаш со оние посредник компании сигурно ќе извлечеп нешто пари.
Тоа 250 евра е за сите дестинации или за подолги е повеќе? Ако нема место и сам ако го откажеш летот дали нудат ваучер?

Иначе жена ми пред две недели леташе заедно со децата и доделени две седишта до прозорот, еден позади друг, децата се радуваат кога гледаат, ама и да не се не прават проблем. Некој маж се расправал зошто не му се паднало седиште до прозор, па ги разместиле тој да седи таму.

Мали деца поразбрани од овој. :tapp:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Тоа 250 евра е за сите дестинации или за подолги е повеќе? Ако нема место и сам ако го откажеш летот дали нудат ваучер?

Иначе жена ми пред две недели леташе заедно со децата и доделени две седишта до прозорот, еден позади друг, децата се радуваат кога гледаат, ама и да не се не прават проблем. Некој маж се расправал зошто не му се паднало седиште до прозор, па ги разместиле тој да седи таму.

Мали деца поразбрани од овој. :tapp:
Ова збориме за летови низ европа дури и скупите компании нудат толку (или вредноста на билетот плус бесплатен лет најбрзо што може), исто хотел храна и превозот да ти го покријат. За прекуокеанските може е различно, исто ако имаш конекциски лет од друга компанија они не сносат одговорност или така нешто беше само со истата компанија.
Мене отажан (не пребукиран али секако авиокомпанијата е крива не ти) лет со ЛОТ, ми средија уште истиот ден да летам со луфтханза, стигнав со 4 саати каснење и ми понудија компензација од 250€. Можеш да одбиеш и да идеш на суд ама никој не ти гарантира дека ќе добиеш повеќе.

А за седиштата, мајка ми со сопругот летаа за холандија со платени седишта еден до друг, без навреда за албанското малцинство во нашата македонија, фраер несакал да стане од седиште кое не е негово зашто нели он е семоќен па сега ти види.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Одговорија од виззаир експресно. Понудија по 250 еур + 20% како кредит за наредни патувања, во одговорот никаде не спомнаа што со другите трошоци настанати поради 5 дневен делау. И секако према законот мала им е понудата. Па им реков да размислат и да пратат друга понуда.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
308
Поени од реакции
296
Одговорија од виззаир експресно. Понудија по 250 еур + 20% како кредит за наредни патувања, во одговорот никаде не спомнаа што со другите трошоци настанати поради 5 дневен делау. И секако према законот мала им е понудата. Па им реков да размислат и да пратат друга понуда.
Spored kakov zakon? 250 evra ti e ostetuvanjeto spored zakonot, zatoa sto letot e skopje-memingem i ne e dolg let. 20% sto ti davaat se znak na dobra volja. Ponudata im e tocna.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ова со седиштата е мизерија. Јас не знам што толку е проблем за 3/400 денари да си доплатиш ако сакаш да седиш заедно или да седиш до прозор. А не дечко и девојка, им се паднале рандом места, па седнале заедно, па иде тој што треба таму да седи, па ај размести се, па иде другиот, ебана верижна реакција што искрено ме нервира да ја гледам, зашто се покажува колку сме глупи и прости ко народ. И во автобуси, и во авиони, секаде е исто, народов ама никогаш нема на ебан ред да се научи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ова со седиштата е мизерија. Јас не знам што толку е проблем за 3/400 денари да си доплатиш ако сакаш да седиш заедно или да седиш до прозор. А не дечко и девојка, им се паднале рандом места, па седнале заедно, па иде тој што треба таму да седи, па ај размести се, па иде другиот, ебана верижна реакција што искрено ме нервира да ја гледам, зашто се покажува колку сме глупи и прости ко народ. И во автобуси, и во авиони, секаде е исто, народов ама никогаш нема на ебан ред да се научи.
Само ние и Бугарите ова, сосема точно, @Емкаа мислам и пост имаше пишано во ДК паметам, дури и во Адрија истиве глупости се од припадници на тие две националности. Ја трчам во недела на тркава во Скопје и ќе си се враќам од Загреб, јбг, Aдрија вечнаја памја :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сакаш до прозор, тогаш секое задоволство се плаќа.
Иначе мора да имаат разбирање некогаш за фамилија. Татко, мајка и мало дете патуваа заедно и таткото седеше позади некаде и ова детето плачеше по него. Го замолија тој до нив што патуваше сам да се премести, овој не бре, го фати инает и си остана таму. Детето два саати досадуваше, па не знам овој како издржа. :pos:

Знам дека македонски патници фаќаат врски за да им резервираат место за да не доаѓаат порано. На шалтер овие можат и да разменат седишта, еве пример јас и жена ми сме на различно и не сме до прозор, се јавуваме таму за да седиме заедно до прозор. Иако оние рандом седишта се доделени два дена пред полетување овој ќе направи промена и ќе ни издаде нови карти со тие седишта. Ова не им е дозволено, ама пак го прават за свои.

За малку пари се прават цигани, а тоа најчесто го прават истите оние што не им се дава пари за паркинг.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Spored kakov zakon? 250 evra ti e ostetuvanjeto spored zakonot, zatoa sto letot e skopje-memingem i ne e dolg let. 20% sto ti davaat se znak na dobra volja. Ponudata im e tocna.
Да точно е дека 250€ е официјално за кратка дестинација, и членов го фаќаат у матичната земја, ама што ако беше надвор, 5 дена екстра нема да ти се на твој трошок.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Само ние и Бугарите ова, сосема точно, @Емкаа мислам и пост имаше пишано во ДК паметам, дури и во Адрија истиве глупости се од припадници на тие две националности. Ја трчам во недела на тркава во Скопје и ќе си се враќам од Загреб, јбг, Aдрија вечнаја памја :D
Мене ми се деси еднаш пред полетување, на писта сме значи се движиме забрзуваме, моторот станува погласен, кога една бугарка со детето во рака почнува да трча од позадината на авионот кон напред. Одма го прекинаа полетувањето пошо мислеа дека нешо се деси со детето, кога она сакала да седне до сестра и напред.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.371
Без милост за тие што ви седнале на ваше место.
Не е ова Западна трибина на Вардар-Работнички со гратиси од Комити пa да е first come first served.
Не ме интересира дали е мајка со бебе, татко со синче, или чичко со внуче. Стануј! (добро, само за мајка со бебе ќе напраам исклучок)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Ова со седиштата е мизерија. Јас не знам што толку е проблем за 3/400 денари да си доплатиш ако сакаш да седиш заедно или да седиш до прозор. А не дечко и девојка, им се паднале рандом места, па седнале заедно, па иде тој што треба таму да седи, па ај размести се, па иде другиот, ебана верижна реакција што искрено ме нервира да ја гледам, зашто се покажува колку сме глупи и прости ко народ. И во автобуси, и во авиони, секаде е исто, народов ама никогаш нема на ебан ред да се научи.
Увек доплаќам 400 денари за да си седам до госпожата. Мислам на ценава на картиве уште да шпараш 800 денари. Стварно и мене не ми е јасно.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Сакаш до прозор, тогаш секое задоволство се плаќа.
Иначе мора да имаат разбирање некогаш за фамилија. Татко, мајка и мало дете патуваа заедно и таткото седеше позади некаде и ова детето плачеше по него. Го замолија тој до нив што патуваше сам да се премести, овој не бре, го фати инает и си остана таму. Детето два саати досадуваше, па не знам овој како издржа. :pos:
Не го фатило инает човекот, си платил таму, таму и ќе си седи. Што не платил татково за да си седи и он до детето? Па и крив ќе излезеш ако не се преместиш со нашиов менталитет, тоа е она што иритира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom