Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Nikogas nema da dojde do treta opcija zato sto spretno se iskoristuva apatijata na narodot, site se isti nema da glasam. Prvo ke treba zakonski da se vovede obavezno glasanje, so kazni ako ne se glasa. Kolku i da zvuci glupo toa e edinstveniot spas za siptaristanot za da narodot gi zbrise i sds i vmro od parlamentot. I obavezno voveduvanje na edna izborna edinica.
Се фино...само СДСМ/ВМРО/БЕСА/ДУИ треба да ги направат измените :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
И пак тоа за трета што се збори. Овие горе 4 партии се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот. А без тоа, гологаз, тешко некој нешто ќе успее.
Prvo ke treba zakonski da se vovede obavezno glasanje, so kazni ako ne se glasa.
@valvoline па јас не гласам од 2006, нема ни да гласам. Затоа што каде има обврска, има и права и одговорности. Во случајов само обврска без барем основна одговорност и право, не ја бидува.
Во случајов не знам дали сум дел од "бојкотирам" или сум апатичен...или искуството ми говори да не си арчам глас.

Меѓувреме

и уште меѓувреме. Едните дрпаат, другите менуваат табли
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
D

Deleted member 12196

Гостин
Nikogas nema da dojde do treta opcija zato sto spretno se iskoristuva apatijata na narodot, site se isti nema da glasam. Prvo ke treba zakonski da se vovede obavezno glasanje, so kazni ako ne se glasa. Kolku i da zvuci glupo toa e edinstveniot spas za siptaristanot za da narodot gi zbrise i sds i vmro od parlamentot. I obavezno voveduvanje na edna izborna edinica.
Не, не ја бива таа работа. Тоа некогаш имало задолжителен кулук од неколку дена годишно. Одамна не постои тоа.
Ако јас работам во Охрид а гласам во Крива Паланка, ќе ми платат ли превоз? Ќе ми платат ли за изгубениот ден? Можеби тој ден сум на одмор во Грција. Или тој ден ми е одреден за ПРАВЕЊЕ АЈВАР!
И најважното: Мое право е да гласам или да не гласам. Никој не смее да ми го одзема тоа право. Ако мислам дека треба да гласам, ќе гласам. Ако мислам дека не треба (не се согласувам со ниту една опција) нема да гласам. Не може никој да ме принуди да гласам за некого (бидејќи немам избор - сите се исти).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.914
За северџаниве малоумни доволно е да спомнеш Груевски и КУМ, и да ги возиш као млади мајмуни.

А јас да прашам: колку кумови има тој Груевски?

Една фалинка имаше човекот само, и тоа се слагаме сите: одбиваше да го смени името. И не ни повтараше секој ден дека сме мали немоќни и никакви.

И за тоа че си лежи
Главната фалинка на Груевски е немање храброст затоа се оплеска заклучно со 27 април
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.356
Главната фалинка на Груевски е немање храброст затоа се оплеска заклучно со 27 април
Гледам се формира некоја платфора Македонски концепт, заснована на нешто наречено “државен патриотизам’’. Собрани се реформаторите и бившите незадоволни фотељаши на Груевски, сега во служба на СДС и Америчка амбасада од кај што се кљукани со пара и логистика, спремни да го роварат вмро од внатре.
Покрај немањето муда и криминаните тенденции, нали, би спомнал дека пастирот имаше и прилично лоши кастинг способности. Створи фотељашка каста од разни шиљокурани која преку ноќ се научи да живее лагодно и нормално сега не бира за кого игра.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.516
Поени од реакции
4.138
Nikogas nema da dojde do treta opcija zato sto spretno se iskoristuva apatijata na narodot, site se isti nema da glasam. Prvo ke treba zakonski da se vovede obavezno glasanje, so kazni ako ne se glasa. Kolku i da zvuci glupo toa e edinstveniot spas za siptaristanot za da narodot gi zbrise i sds i vmro od parlamentot. I obavezno voveduvanje na edna izborna edinica.
Една од казните за одбивање на учество во политиката е што на крајот со тебе ќе владеат понеспособни (инфериорни, глупи и тупи)!
Платон

Не треба да се мешат и поистоветуваат апстиненција и бојкот, се работи за два концепта со различни мотиви и цели (апстиненција е апатичност, а бојкот е отпор), не би требало да биде тешко да се избере!


Овие горе 4 партии се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот.
Точно.
И не само тоа, туку имаат и иста програмска платформа ЕУропска+ОТАН (мора така, имаат ист финансиер и газда), уште кога биле малечки пееле песнички за ЕУропска и ОТАН така да за која и да гласаш од 4-те, гласот нема да ти пропадне и ќе те одведе во рајот, затоа памет у глаа и дупе уза зид. (во барањето за влез во ЕУропска има и некои добри работи особено сега кога УК сака да го напушти тој прекрасен, раскошен и елитен брод, но познато е дека Бритите се такви не сакаат раскош и елитизам плус се монархија, а нели ние сме демократи и замислете немаат ни Устав па што би менувале ние ако се нема Устав!)
Затоа што “се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот“, е и толку тешко да се маргинализираат, но ако не се обидеме сигурно нема да успееме, знаеш ако не играш не можеш да сметаш на победа или поволен резултат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Затоа што “се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот“, е и толку тешко да се маргинализираат, но ако не се обидеме сигурно нема да успееме, знаеш ако не играш не можеш да сметаш на победа или поволен резултат.
И која е алтернативата за овие што “се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот“? Какви луѓе ќе дојдат на нивно место, со што ќе се зафатат, дали нема да се бават со криминални активности? И ако како, кој тоа ќе го гарантира?
Притоа уште едно прашање. Читав, зборите за некои кои ќе го врателе уставното име во Уставот. Како тоа ќе го сторат е едно, но посебно како тоа правно меѓународно ќе го сторат, во ООН и другите меѓународни институции како и членките на еу во кои патем и не се водевме под уставно име?


Меѓувреме, ова е нешто што дава надеж дека не сме сите баш ѓубриња, дека има некој за беспари што ќе ти пружи рака
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.516
Поени од реакции
4.138
И која е алтернативата за овие што “се најјаки, имаат највише пари, врски, клучни луѓе и имот“? Какви луѓе ќе дојдат на нивно место, со што ќе се зафатат, дали нема да се бават со криминални активности? И ако како, кој тоа ќе го гарантира?
Секогаш постои алтернатива, прашање е колку понудената е во рамките на твоите преференции и афинитети!
(ако така гледаш, секој ќе умре па зошто тогаш да живее, ваквото поимање е само форма на нихилизам која свесно некој ја наметнува!)
Во поглед на гарнции верувам не си сериозен, гаранција е систем кој би овозможил корекција и контрола, да ако некој не работи онаа што го ветил или во претходно воспоставени рамки да можеш да ги анулираш неговите недела (како тиранска платформа, промена на име, а не да говориш дека е тоа реалност) и воведување на механизми на контрола, односно ОТПОВИКУВАЊЕ. Гаранции од типот на потпишува Зоки лист хартија е само навредување на здравиот разум и манипулација на масите.

еве овде имаш поинакви видувања на истите работи, не мора да се согласиш со нив но се доказ дека има алтернатива!
Let’s talk about реалноста baby…
Пред многу години гледав еден филм. Ја заборавив неговата содржина, ги заборавив глумците па дури и самиот наслов на филмот, но филмот почнуваше со една реченица, мислам дека беше од некој важен лик од историјата но можеби и грешам а реченицата одеше вака: „Реалноста е производ на човековиот ум, и како што не постојат два идентични ума така не постојат ни две исти реалности. Така реалноста на еден ум може да биде лудост за друг…“

Реченицава остана се што од филмот остана во мојата меморија од тинејџерските години до денес. Изгледа дека имало причина за тоа. Во бесконечниот универзум на реалности, мораше токму нам да ни се падне реалноста на господинот Мицковски, попознат меѓу народот како #Жмиц. Од толку реалности на светов, нам ни се погоди „лидер“ на опозиција кому преспанскиот договор му е реалност, оној кој ја поништува нашата целокупна идентитетска и генетска суштина, кој од битија не прави небитија, вчера создадена ГМО нација без корен и иднина. Тоа е ставот на Мицкоски, преспанскиот е реалност и ако сакаме да се поништи (тој и неговата опција да го поништат) мораме да му дадеме две работи, 80 пратеници и Бадинтер. Тоа е. Според него нема друг пат.

и уште нешто - Prof. Toni Deskoski - MACEDONIA IS GREEK
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На Десница!
аааа зошто ги нема моите (Нашите) Движење Бојкотирам?
И овде на форумот не ни дозволуваат да дојдеме до израз и да се промовираме, која сила е Бојкотирам, ахаха!

За втор датум, прв веќе имаме, не знам кога ќе и дали ќе добие Севреџистан, ама затоа сигурно влегуваме на наркопазарот, време е да се понуди законско решение за функционирање на наркокартељот!
Е па имаш опција-Не излегувам на гласење!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
Госпоѓата адвокатка на Катица ќе ги спори снимките на Камчев,бидејќи биле прибавени на нелегален начин.
Адвокатката во одбрана на онаа која поеба 20 милиони државен буџет и зацрни неколку семејства ,со снимки примавени на ист таков начин.

Многу перверзна оваа на Фрчко :ROFLMAO:
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Главната фалинка на Груевски е немање храброст затоа се оплеска заклучно со 27 април
Дефинитивно, но и за очекување од аматер боксер под влијание на амбициозна мајка...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Секогаш постои алтернатива, прашање е колку понудената е во рамките на твоите преференции и афинитети!
не се работи за мои афинитети. Не се потребни вакви филозофии, флоскули. Се работи просто кажано за државата. Како тие ќе гарантираат дека нема да продолжат по истиот курс на сите претходни поголеми или т.н. алтернативи (помали партии, со наводно поинаква опција). Како ќе гарантираат дека нема да продолжат со криминалот, како ќе ги департизираат и оспособат институциите, дали се спремни да го вложат целиот свој имот и секој цент на сметка како гаранција плус по 40-50 години затвор доколку не го исполнат она по кое велат би се разликувале од останатите?
Во кој правец ќе ја движат економската внатрешна и надворешна политика. Фирмите гледаме стагнираат или паѓаат, а добар дел тоа се должи на т.н. штедлива политика на плати-општата потрошувачка, која не може да ја раздвижи економијата, се поголем е долгот на граѓани и фирми кон банките и тоа непродуктивен долг. Каде и што ќе извезуваат, во каква конкурентна околина, во какви сојузи, какви цени, царини итн итн. Сумирано, имаат ли тие алтернативци, покрај гаранцијата дека ќе го намалат криминалот со буџетите, некоја програма и по што ќе се разликува таа програма од досегашните понудени. Ако за момент го оставиме на страна она популистичко-ќе го вратиме името, што ќе преземат во најболните точки во Македонија (економија, плати, надворешнотрговска размена, деполитизација на институции, регулирање на судскиот систем и милион други сериозни фалинки). И што ќе сторат со сегашните и претходните како и криминалците од приватизацијата. Претпоставка ќе врателе име (не знам како и кое име ама ајде, добро) и што понатаму?
Во поглед на гарнции верувам не си сериозен, гаранција е систем кој би овозможил корекција и контрола, да ако некој не работи онаа што го ветил или во претходно воспоставени рамки да можеш да ги анулираш неговите недела
а зошто да не сум сериозен? Ветува нешто, остварува сосем трето, за себеси. Досега има стотина неактивни партии и десетици кои нешто кажале, ветиле. Ама ниедна од нив 99% не си стоела на зборот.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom